Արցախի հայկական հետքի վերացման ադրբեջանական քաղաքականությունը նոր որակներ և դրսևորումներ է ստանում. Ադրբեջանի ձեռքերը հասել են Վատիկան. Լիլիթ Գալստյան
30/07/2024 11:45
Արցախի մշակութային ժառանգության նկատմամբ ադրբեջանական վանդալիզմի, ոչնչացման կամ յուրացման քաղաքականությունը շարունակվում է։ Իրենց այս «գործունեության» մեջ ադրբեջանցիները միջազգային գործընկերներ են գտել և, ցավալիորեն, ձեռքերն հասել  է Վատիկան, այս մասին ահազանգել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը:
Վատիկանում լույս տեսնող  L'Osservatore Romano պարբերականում Ռոսսելա Ֆաբիանիի ստորագրությամբ օրերս լույս է տեսել  «Քրիստոնեության ակունքներն Ադրբեջանում․ ալբանական առաքելական եկեղեցու հետքերով» բովանդակությամբ մի հոդված, ուր հեղինակը ներկայացնում է «Կովկասյան Ալբանիա»՝  իրականում Արցախ կատարած իր, այսպես կոչված, ուսումնասիրական-ճանաչողական այցը։
«Հղում անելով տեղացի ինչ-որ գիտաշխատողի, հոդվածագիրը տարածում-ամրագրում է  տարածաշրջանում հայերի եկվորության վարկածը՝  արձանագրելով, որ մենք ադրբեջանական հողեր ենք եկել Իրանից և Թուրքիայից։ Մեկ այլ  հաստատման համաձայն` ուդիները բռնի դավանափոխ են եղել և առաքելական եկեղեցու հետևորդ դարձել տեղի հայերի կողմից։
Ադրբեջան կատարած այցի ընթացքում Ռ․ Ֆաբիանիին ուղեկցել է Ախունդովի աշակերտ, ալբանական մշակույթի «գիտակ» Ս․ Հաջիևան։  Եվ, բնականաբար, հեղինակն անվերապահ եզրահանգում է կատարում, որ 13դ․ վանական համալիրներ  Դադիվանքը (հոդվածում Խուդավենք է գործածվում) և  Գանձասարը (հոդվածում՝ Գենջասար) Ադրբեջանի տարածքում գտնվող ալբանական մշակույթի և ալբանական եկեղեցու խոշորագույն դրսևորումներ են։
Ինչպես տեսնում եք Արցախի հայկական հետքի վերացման ադրբեջանական քաղաքականությունը նոր որակներ և դրսևորումներ է ստանում։ Ցավալի է, բայց  իրականություն է՝ Ադրբեջանին հաջողվել է իր մշակութային զտման (մշակութային ցեղասպանության) ակամա մասնակից դարձնել ոչ ավել ոչ պակաս՝ Վատիկանին։ Ի դեպ, վերոհիշյալ հոդվածում Դադիվանքը ներկայացվում է որպես ալբանական Վատիկան։
Հիշենք, որ «L'Osservatore Romano»-ն Վատիկանի միակ, ամենօրյա պարբերականն է, որ լույս է տեսնում 1861-ից։ Բնականաբար, հասկանալի են պարբերականի տարածման մասշտաբները, նաև ադրբեջանական քարոզչամեքենայի թիրախավորումը։ Արդյունքում կաթոլիկ եկեղեցուն պատկանող պարբերականում՝ վերնագիր՝ Ադրբեջանը քրիստոնեության օրրան։
Թե Ադրբեջանում սա ինչպես են հիմնավորում, պարզ է․ հայկական մշակույթի յուրացումը կամ ոչնչացումն Ադրբեջանում պետական քաղաքականության  առաջնահերթություն է։ Մեհրիբան Ալիևայի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ում պատվավոր «առաքելությունը» հենց այս նպատակադրումների շրջանակում է։
Ի դեպ, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ն այդպես էլ, հակառակ բազմաթիվ հավաստիացումների և կոնվենցիաներով պայմանավորված պարտականությամբ, դիտորդական առաքելություն չուղարկեց Արցախ։
Իսկ ի՞նչ են մտածում Հայաստանի ԱԳՆ-ն ու ԿԳՄՍՆ-ն։
Արցախի էթնիկ զտմանը հաջորդող մշակութային ցեղասպանությունն էլ պիտի հանդուրժե՞ք․ գուցե ձայն հանեք, նվազագույն քաղաքական արժանապատվություն դրսևորեք, տեր կանգնեք մեր հավաքական ժառանգությանն ու ինքնությանը։
Հ․Գ․ Իսկ  ոչ վաղ անցյալում, Քրիստոնեության 1700-ամյակի շրջանակում Հռոմի պապն էր այցելում Հայաստան, Վատիկանում Սուրբ Նարեկացու արձան էր տեղադրվում ու Ցեղասպանության զոհերի հիշատակի պատարագ մատուցվում։
Հ․Գ․Բայց որքանով է արդարացված «Հայ ժողովրդի պատմությունը»  «Հայաստանի պատմության» մեջ զետեղած իշխանություններից ակնկալիք ունենալը․․․»,- Facebook-ում գրել է Գալստյանը:

Азербайджанская политика искоренения армянского следа Арцаха приобретает новые качества и проявления: Руки Азербайджана дошли до Ватикана — Лилит Галстян
30/07/2024 12:50
Азербайджан продолжает политику вандализма, уничтожения или присвоения культурного наследия Арцаха. В этой своей «деятельности» азербайджанцы нашли международных партнеров и, к сожалению, их руки дошли до Ватикана, предупредила об этом депутат фракции НС «Армения» Лилит Галстян.
В издаваемом в Ватикане периодическом издании L'Osservatore Romano за подписью Росселлы Фабиани на днях была опубликована статья «Истоки христианства в Азербайджане: по следам албанской апостольской церкви», в которой автор представляет свой так называемый исследовательско-познавательный визит в «Кавказскую Албанию», а на самом деле в Арцах.
"Ссылаясь на какого-то местного исследователя, автор статьи распространяет и подтверждает гипотезу прихода армян в регион, отмечая, что мы пришли на азербайджанские земли из Ирана и Турции. Согласно другому подтверждению, местные армяне заставили удинов отречься от своей веры и они стали последователями Апостольской церкви.
Во время визита в Азербайджан Р. Фабиани сопровождала ученица Ахундова, «знаток» албанской культуры С. Гаджиева. И, естественно, автор делает безоговорочный вывод, что в 13 в. монастырские комплексы Дадиванк (в статье используется Худаванк) и Гандзасар (в статье Генджасар) являются крупнейшими проявлениями албанской культуры и албанской церкви на территории Азербайджана.
Как видите, азербайджанская политика искоренения армянского следа Арцаха приобретает новые качества и проявления. Печально, но это реальность: Азербайджану удалось сделать Ватикан невольным участником своей культурной чистки (культурного геноцида). Кстати, в вышеупомянутой статье Дадиванк представлен как албанский Ватикан.
Напомним, что «L’Osservatore Romano» — единственное ежедневное издание Ватикана, издающееся с 1861 года. Естественно, масштабы распространения издания, а также нацеливание на азербайджанскую пропагандистскую машину понятны. В результате в периодическом издании, принадлежащем католической церкви, появилось название «Азербайджан – колыбель христианства».
Чем это обосновывают в Азербайджане, понятно. Присвоение или уничтожение армянской культуры является приоритетом государственной политики Азербайджана. Почетная «миссия» Мехрибан Алиевой в ЮНЕСКО находится в рамках этих целей.
Кстати, ЮНЕСКО не направила наблюдательную миссию в Арцах, вопреки многим заверениям и обязательствам, предусмотренным конвенциями.
А что думают в МИД и МОНКС Армении? Будете ли вы терпеть культурный геноцид, последовавший за этнической чисткой в ​​Арцахе? может поднимите свой голос, проявите минимальное политическое достоинство, встанете на защиту нашего коллективного наследия и идентичности?
P.S.: А не так давно, в рамках мероприятий по празднованию 1700-летия принятия христианства в Армении Армению посетил Папа Римский, в Ватикане была установлена ​​статуя Григора Нарекаци и проведена поминальная служба в память о жертвах Геноцида.
P.S.: Но насколько оправданы ожидания от властей, которые включили «Историю армянского народа» в «Историю Армении»...», - написала Галстян в Facebook.