Տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են, համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել. ԿԲ նախագահ (Տեսանյութ)
30/07/2024 14:22
2024 թվականի 2-րդ եռամսյակի ընթացքում 12-ամսյա գնաճը պահպանվել է նպատակային ցուցանիշից ցածր մակարդակում՝ հունիսին կազմելով 0.8 տոկոս, այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանն ասաց Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը։
«12-ամսյա  բնականոն գնաճը մնացել է անփոփոխ՝ հունիսին կազմելով 0։
Տնտեսական աճի դանդաղման ռիսկերը պահպանվել են, համաշխարհային գնաճը շարունակում է դանդաղել, սակայն գործընկեր երկրներում կոշտ գներով բնութագրվող ապրանքների և ծառայությունների գները դեռևս մնում են հարաբերականորեն բարձր»,-ասաց Մարտին Գալստյանը։
Նրա խոսքով՝ արտաքին հատվածից թույլ գնանկումային ազդեցությունները ՀՀ տնտեսության վրա դեռևս պահպանվում են։
«2024 թ. երկրորդ եռամսյակում Հայաստանում պահպանվել է բարձր տնտեսական ակտիվություն, որին մեծապես նպաստել է շինարարության, առևտրի և արդյունաբերության ճյուղերի զգալի աճը»,-ասաց ԿԲ նախագահը։

Риски замедления экономического роста сохраняются, глобальная инфляция продолжает замедляться — Председатель ЦБ (Видео)
30/07/2024 14:54
Во втором квартале 2024 года 12-месячная инфляция осталась ниже целевого уровня, составив в июне 0,8 процента, сообщил на встрече с журналистами председатель ЦБ Мартин Галстян.
«12-месячная нормальная инфляция осталась неизменной, составив в июне 0.
Риски замедления экономического роста сохранились, глобальная инфляция продолжает замедляться, но цены на товары и услуги, характеризующиеся жесткими ценами в странах-партнерах, по-прежнему остаются относительно высокими", - сказал Мартин Галстян.
По его словам, все еще сохраняются слабые дефляционные эффекты внешнего сектора на экономику Республики Армения.
"Во втором квартале 2024 года в Армении сохранилась высокая экономическая активность, чему во многом способствовал значительный рост отраслей строительства, торговли и промышленности", - сказал председатель ЦБ.