Մեր բարեկամ պետություններն են մեր անվտանգության ու շահերի համար մտահոգվում․ Դա խոսում է կառավարություն կոչվածի չգոյության մասին․ Բագրատ Սրբազան
31/07/2024 19:37
Լրագրողների հետ զրույցում Բագրատ Սրբազանն անդրադարձավ Հայաստանի և Թուրքիայի ներկայացուցիչների միջև երեկ կայացած հանդիպմանը։
Հիշեցնենք՝ Հայաստանի և Թուրքիայի կարգավորման գործընթացի հատուկ ներկայացուցիչներ Ռուբեն Ռուբինյանը և Սերդար Քըլըչը հինգերորդ հանդիպումն են անցկացրել հայ-թորքական սահմանի Մարգարա-Ալիջան անցման կետում։
«Ինչ էլ որ տեղի ունենա, տեղի է ունենալու ի վնաս մեզ։ Այն ընթացքը, որը տեսնում ենք, ոչ մի կերպով չի նպաստում ՀՀ շահերին։ Եվ ամենակարևորը՝ մենք չգիտենք խոսակցության բովանդակությունն՝ ամբողջությամբ»,- հանդիպման վերաբերյալ ասաց Սրբազանը։
Նշենք, որ նախօրեին  թուրքական կողմը «կառուցողական» էր համարել Ռուբինյանի հետ հանդիպումը, Ռուբինյանն էլ իր հերթին հայտարարել էր, թե «լավ հանդիպում» է անցկացրել Թուրքիայի ներկայացուցիչ Քըլըչի հետ։
«Այդ ձևական, տեսանելի մասը՝ սահման գնալ-գալը, սահմանային հանդիպում ունենալը, ոչ մի էական տեղեկություն չի տալիս մեզ»,- ասաց Սրբազանը։
Իշխանության պնդումներին էլ, թե «առանց նախապայմանների» է ընթանում «կարգավորման» գործընթացը, Սրբազանն արձագանքեց․
«Ի՞նչ առանց նախապայման․ ամբողջ նախապայմաններ են։ «Զանգեզուրի միջանցքի» մասին Էրդողանը չի խոսե՞լ։ Առանց նախապայմանը էլ ո՞րն է»,- ընդգծեց Սրբազանը։
Նա անդրադարձավ նաև այն փաստին, որ իրանական կողմը, ՀՀ իշխանությունների լռության ֆոնին, ստիպված ինքն է բարձրաձայնում, որ «Զանգեզուրի միջանցքի» բացումը չի բխում Հայաստանի շահերից։
«Գնահատելի է, որ Իրանը, որպես մեր բարեկամ երկիր, հաստատուն կերպով անընդհատ նշում է այդ հանգամանքի մասին։ Կարծես մեր ամբողջ հույսը նաև իրենց վրա լինի՝ պաշտպանության իմաստով, խնդիրներն արծարծելու իմաստով։ Այլ պետություններն են մեր անվտանգությամբ  մտահոգվում, սա խոսում է ՀՀ կառավարություն կոչվածի չգոյության մասին»,- ասաց Բագրատ Սրբազանը։

Наши дружественные страны обеспокоены нашей безопасностью и интересами: Это говорит о несуществовании так называемого правительства — Баграт Србазан
В беседе с журналистами Баграт Србазан коснулся состоявшейся вчера встречи представителей Армении и Турции.
Напомним, что специальные представители по урегулированию отношений Армении и Турции Рубен Рубинян и Сердар Кылыч провели пятую встречу на пограничном пункте Маргара-Алижан армяно-турецкой границы.
«Что бы ни случилось, это произойдет во вред нам. Процесс, который мы видим, никак не способствует интересам Армении. И самое главное, мы не знаем содержания беседы в целом", - сказал Србазан по поводу встречи.
Отметим, что вчера турецкая сторона посчитала встречу с Рубиняном "конструктивной", а Рубинян, в свою очередь, заявил, что провел "хорошую встречу" с представителем Турции Кылычем.
"Эта формальная, видимая часть - посещение границы, проведение пограничной встречи - не дает нам никакой существенной информации", - сказал архиепископ.
А на заявления властей о том, что процесс «регулирования» идет «без предварительных условий», Србазан ответил:
«А что без предварительных условий? это все предварительные условия. Разве Эрдоган не говорил о «Зангезурском коридоре»? Что означает без предварительных условий?" - подчеркнул Србазан.
Он также коснулся того, что иранская сторона на фоне молчания властей Республики Армения вынужденно заявляет, что открытие "Зангезурского коридора" не в интересах Армении.
"Мы ценим, что Иран, как наша дружественная страна, постоянно упоминает это обстоятельство. Кажется, вся наша надежда возложена на них, в смысле безопасности, в смысле решения проблем. Другие государства обеспокоены нашей безопасностью, это говорит о несуществовании так называемого правительства Республики Армения", - сказал Баграт Србазан.