Ինձ միշտ են ասում՝ վերադարձեք պաշտոնին, իմ իրավունքները պահպանվում են, բայց այս պահին ես պաշտոնի, աթոռի մասին չեմ մտածում. Մամիկոն Ասլանյան
31/07/2024 12:30
Միշտ են ինձ ասում՝ վերադարձեք պաշտոնին, իմ իրավունքներն, ըստ էության, պահպանվում են, բայց այս պահին, այս պայմաններում անիմաստ եմ համարում իմ իրավունքերի վերականագնման համար խոսելը. հերթական դատավարության ընթացքում լրագրողների հետ զրույցում ասաց Վանաձորի նախկին համայնքապետ Մամկոն Ասլանյանը։
«Այն, ինչ իմ նկատմամբ իրականացվել է և դեռևս իրականացվում է, այս պահին ես պաշտոնի, աթոռի մասին չեմ մտածում, ավելի գլոբալ եմ մտածում, որպես նաև տասնամյակների ստաժ ունեցող իրավաբան, որ մեր երկրում պետք է կայանան այն իրավական ինստիտուտները, որոնք որոշում են մարդկային ճակատագրեր։  Ես որոշակի դիմակայունություն ունեմ, բայց մարդիկ կան, որ կարող են մտնել այդ հորձանուտ ու կորցնել իրենց։ Կարծում եմ՝ դատական և իշխանության մյուս թեևերը պետք  է գործեն  անկախ, անկախ դատական իշխանությունը կայանա և իրավական համակարգը զերծ մնա քաղաքական ճնշումներից, որը տեսել եմ, և հուսով եմ հետագայում չեմ տեսնի»,-ասաց Ասլանյանը։
Հիշեցնենք, որ Վանաձորի նախկին համայնքապետ Մամիկոն Ասլանյանը մեղադրվում է պաշտոնավարման տարիներին կեղծ փաստաթղթեր կազմելու միջոցով Վանաձորի հողերն օտարելու համար։ Ըստ Ասլանյանի՝ իր դեմ հարուցված գործն ամբողջությամբ քաղաքականացված է։

Мне всегда говорят: возвращайтесь на свою должность, мои права сохранены, но о должности, о кресле я сейчас не думаю  — Мамикон Асланян
31/07/2024 14:08
Мне всегда говорят: возвращайтесь на свою должность, мои права сохранены, но о должности, о кресле я сейчас не думаю — Мамикон Асланян
Мне всегда говорят: возвращайтесь на свою должность, мои права, по сути, сохранены, но в данный момент, в этих условиях, я считаю бессмысленным выступать за восстановление моих прав. Об этом журналистам во время очередного судебного процесса заявил бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян.
«То, что со мной делали и делают до сих пор, я в этот момент не думаю о должности, о кресле, я думаю более глобально, как юрист с многолетним опытом, о том, что правовые институты, определяющие человеческие судьбы, должны утвердиться в нашей стране. У меня есть определенное сопротивление, но есть люди, которые могут войти в этот омут и растеряться. Я считаю, что судебная власть и другие ветви власти должны действовать независимо, должна быть создана независимая судебная власть, а правовая система должна быть свободна от политического давления, чего я видел и надеюсь не увижу в будущем», - сказал Асланян.
Напомним, бывший мэр Ванадзора Мамикон Асланян обвиняется в отчуждении общинных земель путем составления фальшивых документов в период пребывания в должности. По мнению Асланяна, дело против него полностью политизировано.