ԱՄՆ դադարեցնում է Վրաստանին ցուցաբերվող օգնության ծրագիրը. 95 միլիոն դոլարը չի տրամադրվի
ԱՄՆ-ը դադարեցնում է Վրաստանին ցուցաբերվող օգնության ծրագիրը՝ «Օտարերկրյա գործակալների մասին» օրենքի ընդունման պատճառով, հայտարարել է ԱՄՆ պետքատուղար Էնթոնի Բլինքենը։
«Մայիսի 23-ին Վրաստանի կառավարության «հակաժողովրդավարական գործողություններից» հետո ես հայտարարեցի Միացյալ Նահանգների և Վրաստանի միջև երկկողմ համագործակցությունը համակողմանիորեն վերանայելու մասին։ Արդյունքում Միացյալ Նահանգները կասեցնում է ավելի քան 95 միլիոն դոլարի օգնությունը, որն ուղղվում էր՝ հաջակցություն Վրաստանի կառավարությանը»,- նշված է պետքարտուղար Բլինքենի հայտարարությունում։

США приостановили выделение помощи Грузии из-за закона об иноагентах
Соединённые Штаты Америки приостанавливают выделение помощи Грузии и считают действия правительства страны несовместимыми с членством в Евросоюзе и НАТО, заявил 31 июля госсекретарь США Энтони Блинкен.
Он уточнил, что Вашингтон приостанавливает программу оказания помощи Грузии из-за принятия закона об иностранных агентах.
«23 мая после антидемократических действий грузинского правительства я объявил о проведении всеобъемлющего обзора двустороннего сотрудничества между Соединёнными Штатами и Грузией. В результате этого обзора США приостанавливают оказание помощи на сумму более 95 млн долларов, которая напрямую направлена на поддержку правительства Грузии», — говорится в письменном заявлении госсекретаря США, которое приводит ТАСС.