Հայկական լրատվական ռեսուրսների վրա արևմտյան ազդեցության աճը ոչ մի լավ բանի չի կարող հանգեցնել. ՌԴ ԱԳՆ
Հայաստանի, ինչպես ցանկացած այլ երկրի մեդիա ռեսուրսների վրա արևմտյան ազդեցության աճը ոչ մի լավ բանի չի կարող հանգեցնել, այս մասին հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության և մամուլի դեպարտամենտի փոխտնօրեն Անդրեյ Նաստասինը` մեկնաբանելով այն փաստը, որ հուլիսի 29-ին «Ազատություն» ռադիոկայանի նախկին աշխատակից Արմեն Քոլոյանը, ով Հայաստանում չի ապրել վերջին 28 տարիներին, ընտրվել է Հայաստանի Հանրապետության Հանրային ռադիոյի տնօրենի պաշտոնում։
«Ամերիկան ու ԵՄ-ն նպատակ ունեն ամենուր հասարակական կարծիքը շրջել Ռուսաստանի դեմ։ Նրանք նաև ցանկանում են նսեմացնել ռուս-հայկական դարավոր բարեկամության և այն օգնության կարևորությունը, որը Մոսկվան ցուցաբերել և տրամադրում է եղբայրական Հայաստանին»,- ասել է նա։
Նա հիշեցրել է, որ Մոսկվան ստեղծել է զանգվածային հաղորդակցության ոլորտում Երևանի հետ փոխգործակցության մեխանիզմներ։
«Մասնավորապես, գործում է մասնագիտացված միջկառավարական համաձայնագիր, կապեր են հաստատվում լրագրողների միջև։ Երևանում անցկացվել է ռուս-հայկական մեդիա ֆորում։ Հուսով ենք, որ կշարունակենք մեր գործընկերների հետ զուտ պրոֆեսիոնալ կերպով լուծել ապագայում ի հայտ եկած խնդիրները»,- եզրափակել է Նաստասինը:

МИД РФ: Рост влияния Запада на медиа-ресурсы Армении ни к чему хорошему привести не может
Рост влияния Запада на медиа-ресурсы Армении, как и любой другой страны - ни к чему хорошему привести не может. Об этом в ходе еженедельного брифинга заявил заместитель директора Департамента информации и печати МИД России Андрей Настасьин на просьбу дать оценку тому, что на должность директора Общественного радио Армении 29 июля был избран бывший сотрудник радиостанции «Азатутюн» Армен Колоян, который последние 28 лет не проживал в Республике.
«Американцы и ЕС-овцы действуют конъюнктурно, преследуя цель повсеместно настроить общественное мнение против России. Они также хотят принизить значение многовековой российско-армянской дружбы и того содействия, которое Москва оказывала и оказывает братской Армении в совершенно разных областях», - сказал он.
Он напомнил, что у Москвы отлажены механизмы взаимодействия с Ереваном в сфере массовых коммуникаций. «В частности, действует профильное межправительственное соглашение, поддерживается межведомственный диалог, идут контакты по лини журналистов. В прошлом году состоялись межмидовские консультации по вопросам информационного сопровождения внешнеполитической деятельности и работы со СМИ. Прошел российско-армянский медиа-форум в Ереване. Рассчитываем, что и в дальнейшем продолжим решать с партнерами возникающие вопросы в сугубо профессиональном ключе», - отметил Настасьин.