Հայաստանով և Ադրբեջանով անցնող նոր երթուղու ստեղծմամբ ավելի քիչ կախվածություն կլինի ՌԴ-ից և Չինաստանից. ԱՄՆ պետքարտուղարի օգնական
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովում տեղի ունեցած լսումների ընթացքում Միացյալ Նահանգների պետքարտուղարի Եվրոպայի և Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ՛Բրայենը Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև հարաբերությունների կարգավորման համատեքստում կարևորել է հաղորդակցման ուղիների ապաշրջափակման հանգամանքը։
«Կենտրոնական Ասիայի երկրներն անհավանական հարուստ են, և այժմ համաշխարհային շուկաներ դուրս գալու նրանց միակ տարբերակները Ռուսաստանի կամ Չինաստանի միջոցով են։ Եթե մենք կարողանանք բացել մի երթուղի, որը կանցնի Հայաստանով և Ադրբեջանով, ապա նրանք շատ ավելի քիչ կախվածություն կունենան Ռուսաստանից ու Չինաստանից և ավելի մեծ մուտք կունենան դեպի համաշխարհային շուկաներ»,-նշել է Օ՛Բրայենը՝ հավելելով, որ այս ամենի նպատակն այն է, որ պետությունները կարողանան ինքնուրույն որոշել դեպի միջազգային շուկաներ դուրս գալու ուղիները։
Ջեյմս Օ՛Բրայենն անդրադարձել է նաև դիտարկմանը, որ վերջին տարիներին Ադրբեջանն ուժի միջոցով գրավել է Հայաստանի սահմանային որոշ տարածքներ, ինչի հետևանքով ՀՀ-ն այժմ բախվում է անվտանգային սպառնալիքների։
Նա հիշեցրել է, որ 2020 թվականի 44-օրյա պատերազմից հետո Ռուսաստանի Դաշնությունը երաշխավորել է Հայաստանի անվտանգությունը, ինչի իրականացումը, սակայն, ձախողել է, քանի որ դրանից հետո Ադրբեջանը կարողացել է ռազմական գործողությունների միջոցով վերահսկողություն սահմանել Լեռնային Ղարաբաղի հարակից որոշ շրջանների նկատմամբ։
Օ՛Բրայենը նշել է, որ որպես այս ամենի արդյունք՝ Հայաստանի բնակչությունը փոխել է իր վերաբերմունքը ՌԴ-ի նկատմամբ։ Նա նաև հավելել է, որ Հայաստանը պաշտոնապես դիմել է ՌԴ-ին, որպեսզի վերջինս դուրս բերի իր սահմանապահներին «Զվարթնոց» օդանավակայանից։
Նա նաև ասել է, որ ԱՄՆ-ն վճռականորեն աջակցում է վերջին շրջանում Հայաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարների՝ խաղաղությանն ուղղված ջանքերին՝ կարծիք հայտնելով, որ ինչպես Երևանն, այնպես էլ Բաքուն հիասթափված են իրենց հարաբերությունների կարգավորման գործում ՌԴ-ի ներգրավվածությունից։

С созданием нового маршрута через территорию Армении и Азербайджана страны Средней Азии будут меньше зависеть от России и Китая: Джеймс О'Брайен
31/07/2024 13:00
В контексте урегулирования отношений между Арменией и Азербайджаном, помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен в ходе слушаний, состоявшихся в комитете по международным отношениям Сената США, указал на обстоятельство разблокирования коммуникаций.
"Страны Центральной Азии невероятно богаты, и сейчас их единственные варианты выхода на мировые рынки — через Россию или Китай. Если мы сможем открыть маршрут, который пройдет через Армению и Азербайджан, они будут гораздо меньше зависеть от России и Китая и получат больший доступ к мировым рынкам", - отметил О'Брайен, добавив, что цель всего этого состоит в том, чтобы государства могли самостоятельно решать пути выхода на международные рынки.
Джеймс О'Брайен также заметил, что в последние годы Азербайджан силой оккупировал некоторые приграничные районы Армении, в результате чего последняя теперь сталкивается с угрозами безопасности.
Он напомнил, что после 44-дневной войны 2020 года Россия гарантировала безопасность Армении, но не смогла ее реализовать, поскольку после этого Азербайджан смог путем военных действий установить контроль над некоторыми прилегающими к Нагорному Карабаху регионами.
О'Брайен отметил, что в результате всего этого население Армении изменило свое отношение к России. Он также добавил, что Армения официально обратилась к РФ с просьбой вывести пограничников из аэропорта "Звартноц".
Он отметил, что США решительно поддерживают недавние мирные усилия лидеров Армении и Азербайджана, выразив мнение, что и Ереван, и Баку разочарованы участием Российской Федерации в урегулировании их отношений.