Նարեկ Մալյանի գործով Վերաքննիչ դատարանը որոշել է առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ.  որոշումը բողոքարկվելու  է
02/08/2024 13:09
Նարեկ Մալյանի գործով Վերաքննիչ դատարանը որոշել է առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ. որոշումը բողոքարկվելու է
Քաղբանտարկյալ Նարեկ Մալյանի գործով պաշտպանության ու մեղադրանքի կողմերի բերած բողոքների քննության արդյունքում Վերաքննիչ դատարանը որոշեց առաջին ատյանի դատավճիռը թողնել անփոփոխ, այս մասին հայտնել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը:
Նա հիշեցրել է, որ Մալյանն ապօրինի դատապարտվել էր մեկ տարվա ազատազրկման՝ իշխող ՔՊ կուսակցության նկատմամբ ատելության քարոզի մեղադրանքով:
«Մալյանը բանտում է արդեն շուրջ 11 ամիս։ Նա հրաժարվել է մեղքն ընդունել և բանտից ևս բոլոր հասու եղանակներով հանրության աչքի առջև կռիվ է տալիս այս իշխանությունների դեմ:
Հիշեցնեմ նաև, որ պաշտպանության կողմը պնդում է, որ Մալյանի արարքում հանցակազմ չկա, իսկ դատախազությունը պնդում է, որ նրա ազատազրկումը պետք է տևի 3 տարի 3 ամիս։
Վերաքննիչի որոշումը մենք բողոքարկելու ենք Վճռաբեկ։ Անկախ բողոքարկման արդյունքից՝ Նարեկ Մալյանն ազատ է արձակվելու 2024թ. սեպտեմբերի 19-ին»,- գրել է փաստաբանը:

По делу Нарека Маляна Апелляционный суд решил оставить приговор суда первой инстанции без изменения: решение будет обжаловано
02/08/2024 14:06
По делу политзаключенного Нарека Маляна в результате рассмотрения апелляционных жалоб, поданных сторонами защиты и обвинения, Апелляционный суд принял решение оставить приговор суда первой инстанции без изменения, сообщил адвокат Рубен Меликян.
Он напомнил, что Малян был незаконно приговорен к одному году лишения свободы по обвинению в пропаганде ненависти к правящей ГД.
«Малян находится в тюрьме уже 11 месяцев, он отказался признавать вину и из тюрьмы всеми доступными средствами на глазах общественности борется с действующей властью.
Напомню также, что сторона защиты настаивает на отсутствии в действиях Маляна состава преступления, а прокуратура утверждает, что его заключение должно длиться 3 года и 3 месяца.
Мы намерены обжаловать решение Апелляционного суда в Кассационном суде. Ннезависимо от результатов обжалования, Нарек Малян выйдет на свободу 20 сентября 2024 года», - написал адвокат.