Դիմել եմ կառավարությանը՝ Արցախում մշակութային ցեղասպանության համատեքստում պատասխան եմ ակնկալում. Լիլիթ Գալստյան
03/08/2024 12:18
Պաշտոնական նամակով դիմել եմ կառավարությանը՝ ակնկալիքով, որ Արցախում տեղի ունեցող մշակութային ցեղասպանության համատեքստում կստանամ հետևյալ հարցերի պատասխանը, գրել է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Լիլիթ Գալստյանը՝ թվարկելով հարցերը․
«1․ Արդյո՞ք ՀՀ կառավարության կողմից մշակվել է կոնկրետ քաղաքականություն կամ ծրագիր՝ հակազդելու Արցախում հայկական մշակութային հետքի վերացմանն ուղղված ադրբեջանական քաղաքականությանը։
2․ Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվելու դիվանագիտական խողովակով՝ Վատիկանին պատկանող «L'Osservatore Romano» պարբերականում զետեղված հոտվածին հակազդելու ուղղությամբ։
3․ Ի՞նչ քայլեր են ձեռնարկվել և առաջիկայում ձեռնարկվելու Արցախի մշակութային ժառանգության պահպանության և պաշտպանության ներկա վիճակն արձանագրող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի դիտորդական, փաստահավաք առաքելություն պահանջելու ուղղությամբ»։

Я обратилась к правительству, ожидаю ответа в контексте культурного геноцида в Арцахе — Лилит Галстян
03/08/2024 12:50
Я обратилась к правительству с официальным письмом, рассчитывая получить ответы на следующие вопросы в контексте происходящего в Арцахе культурного геноцида. Об этом написала депутат НС Армении Лилит Галстян, перечисляя вопросы:
«1. Разработало ли правительство Республики Армения конкретную политику или программу по противодействию политике Азербайджана, направленной на искоренение армянского культурного следа в Арцахе?
2. Какие шаги будут предприняты по дипломатическим каналам для противодействия статье, опубликованной в принадлежащем Ватикану периодическом издании L'Osservatore Romano?
3. Какие шаги были предприняты и будут предприняты в ближайшее время в направлении требования миссии ЮНЕСКО по мониторингу и установлению фактов, документирующей нынешнее состояние сохранения и защиты культурного наследия Арцаха?».