«Ադրբեջանն ունի պարտավորություն․ Ակնկալում ենք, որ ԼՂ հայերը Բաքվի հետ ուղիղ կբանակցեն անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի շուրջ». Կլաար
05/08/2024 15:43
Կրկին անգամ հույս ունեմ, որ թշնամության և բռնության էջը վերջապես կարող է փակվել մեկընդմիշտ՝ ի շահ տարածաշրջանի ողջ բնակչության, այդ թվում՝ Ղարաբաղի հայերի. այս մասին jam-news.net-ի հետ զրույցում հայտարարել է Հարավային Կովկասի հարցերով ԵՄ հատուկ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը։
«ԵՄ-ն շատ հստակ է եղել այս հարցում, և դա նաև իմ ակնկալիքն է, որ ԼՂ-ի հայերը կլինեն հարաբերությունների կարգավորման գործընթացի մաս, և որ Բաքվի և նրանց միջև ուղղակի բանակցություններ կլինեն իրենց հայրենի տարածաշրջան անվտանգ և արժանապատիվ վերադարձի շուրջ: Ադրբեջանն այս առումով պարտավորություն ունի, որից, ինչպես ինձ է թվում, չի հրաժարվում:
Նման ապագայի պարամետրերն ու պայմանները պետք է գտնվեն և համաձայնեցվեն ներառական և փոխադարձ հարգանքի վրա հիմնված երկխոսության միջոցով: Իմ կարծիքով՝ կարգավորումը նշանակում է բաց վերքերի բացակայություն և, հետևաբար, այս հարցը պետք է լինի ավելի լայն խաղաղության գործընթացի մաս»,-ասել է Կլաարը:
Նա նշել է, որ երբեմն այս համատեքստում բարձրացվում են այլ հարցեր, ինչպիսին է, այսպես կոչված, «Արևմտյան Ադրբեջանի» հարցը: «Ինձ համար դրանք լիովին տարբեր հարցեր են, որոնք չեն կարող մեկ հարթության վրա դրվել:
Առաջինը Ղարաբաղի հայերի՝ իրենց նախնիների հայրենիք վերադարձին մղված աջակցությունն է, որը Ադրբեջանի պարտավորությունն է: Երկրորդը Ադրբեջանի այլ մասերում, այդ թվում՝ Բաքվում ապրած հայերի, կամ Հայաստանում ապրած ադրբեջանցիների հարցն է:
Բնականաբար, նրանք նույնպես պետք է կարողանան այցելել այն վայրերը, որտեղ իրենք կամ իրենց ընտանիքներն ապրել են, կամ նույնիսկ վերադառնալ այնտեղ ապրելու, եթե ցանկանան, և սա նույնպես պետք է լինի կարգավորման արդյունք, բայց դա լիովին այլ հարց է, քան Ղարաբաղի հայերի խնդիրը»,-ասել է նա:
Անդրադառնալով ազատազրկվածների և անհետ կորածների հարցի կարևորությանը՝ Կլաարը ասել է. «Ես խորապես համոզված եմ, որ բոլոր գերիների ազատ արձակումը, բոլոր կողմերի լավ և արդյունավետ համագործակցությունը անհետ կորածների ճակատագրի, ինչպես նաև ականազերծման ջանքերի հարցում վճռորոշ տարրեր են կայուն խաղաղության և թշնամության ու բռնության էջը վերջնականապես փակելու համար:
Եվ ինձ անձամբ տխրեցնում է այն, որ մենք դեռ իսկապես չենք կարողանում առաջընթաց գրանցել այդ հարցերում: Վստահ եմ, որ սա կմնա առանցքային խնդիր իմ աշխատանքը շարունակող հաջորդ պաշտոնյայի համար»:

Тойво Клаар: Баку должен содействовать возвращению карабахских армян на родину предков, что является обязательством Азербайджана
05/08/2024 16:30
Большая часть мирного договора между Арменией и Азербайджаном согласована, и для его подписания нужна политическая воля. Об этом спецпредставитель ЕС по Южному Кавказу и кризису в Грузии Тойво Клаар, завершающий миссию на этом посту, заявил в интервью Jam.news.
По его мнению, достижение окончательного согласия между сторонами находится на "доступном расстоянии". Мирный договор и реализация его пунктов полностью изменят ситуацию в регионе, считает европейский дипломат.
"Думаю, лидеры стран разделяют эту позицию и предпримут все необходимые шаги для достижения окончательных договоренностей по данному вопросу", – отметил Клаар.
В то же время, он заметил, что процесс очень хрупкий, свидетельством чему стал тот факт, что лидеры двух стран не провели переговоры в Великобритании.
Что касается новых встреч, то, как отметил Клаар, ЕС готов снова взять на себя роль посредника, если стороны обратятся по этому вопросу.
Политик выразил надежду на то, что вопрос армян Нагорного Карабаха станет частью процесса урегулирования, будут прямые переговоры с Баку относительно их безопасного и достойного возвращения.
В этом контексте он подчеркнул, что у Азербайджана есть обязательства, от которых Баку не отказывается. Вместе с тем, как заметил Клаар, в этом контексте Баку озвучивает вопрос так называемого "Западного Азербайджана", но, по мнению европейского дипломата, эти темы нельзя рассматривать в одной плоскости.
"Первый вопрос – это содействие возвращению карабахских армян на родину предков, что является обязательством Азербайджана. Второй – это вопрос армян, проживавших в других частях Азербайджана, в том числе в Баку, или азербайджанцев, проживавших в Армении", – сказал спецпредставитель.
Ранее в МИД Армении заявили, что Армения получила 10-й пакет предложений относительно проекта мирного договора от Азербайджана в июне. И Ереван готовит ответный пакет предложений по мирному договору.