Արցախի առաջնորդների հայրենադարձությունն Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է․ ԱՀ ԱԺ
Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովի նախագահի պարտականությունները կատարող Գագիկ Բաղունցի հայտարարությունը․
«Արցախի Հանրապետության Ազգային ժողովը ողջունում է Միջազգային քրեական դատարանի առաջին գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի կողմից մեկնարկած տեղեկատվական արշավը, որը կազմակերպվում է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության մասին շրջանակային կոնվենցիայի կողմերի կոնֆերանսի 29-րդ նստաշրջանին («COP29») ընդառաջ։ Արշավի նպատակն է բարձրաձայնել հյուրընկալող երկրի՝ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների համակարգային և կոպիտ խախտումները։ Այն նաև միտված է միավորելու համահայկական ու միջազգային ջանքերը Ադրբեջանի կողմից անօրինաբար պահվող հայ պատանդների անհապաղ ազատ արձակման համար։
2023 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի կողմից իրականացված ցեղասպանությունից և Արցախի ամբողջական հայաթափումից հետո, Բաքվում նման հեղինակավոր միջոցառում կազմակերպելու միջազգային հանրության (ներառյալ՝ Հայաստանի) համաձայնությունը՝ առանց այդ պետության գործած հանցագործությունների համար պատասխանատվության և դրանց հետևանքների վերացման օրակարգի հստակ ձևակերպման, լրացուցիչ հիմք է ստեղծում Ադրբեջանի հետագա ագրեսիվ և անպատիժ վարքագծի համար։
2020 թվականի սեպտեմբերից ի վեր, Ադրբեջանի կողմից Արցախի նկատմամբ սանձազերծված ցեղասպանական ագրեսիաների հետևանքով ոչ միայն Արցախի ողջ ժողովուրդը բռնի տեղահանվեց, այլև՝ բազմաթիվ հայեր ապօրինաբար պահվում են Բաքվում։ Նրանք ենթարկվում են խոշտանգումների ու ապօրինի դատավարության՝ առանց տարրական իրավունքների պաշտպանության։ Այս պատանդների, ներառյալ՝ Արցախի ութ առաջնորդների անհապաղ հայրենադարձությունը Ադրբեջանի միջազգային պարտավորությունն է։ Խուսափումը այդ պարտավորությունից պետք է հանգեցնի համապատասխան հետևանքների։
Համաշխարհային այս կարևոր միջոցառմանն ընդառաջ, միջազգային հանրության կողմից Ադրբեջանի նկատմամբ վարվող քաղաքականության անկյունաքարային հարցերից պետք է դառնա նաև Արցախի ժողովրդի անվտանգ և արժանապատիվ հավաքական վերադարձի հարցը։ Նախքան այդ, հրատապ ուշադրության կարիք ունի նաև Արցախի ժողովրդի հոգևոր-մշակութային ժառանգության և հանրային ու մասնավոր սեփականության պահպանության հարցը՝ հատկապես դրանց զանգվածային ոչնչացման դեպքերի համատեքստում:
Հատկանշական է, որ նշված դրույթները հստակորեն ամրագրված են ՄԱԿ-ի Արդարադատության միջազգային դատարանի 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ի հրամանում, ինչպես նաև առանձին պետությունների և միջազգային կազմակերպությունների հայտարարություններում։
Հաշվի առնելով վերոգրյալը և գիտակցելով, որ այս թեմաները պետք է լինեն առաջնահերթորեն Հայաստանի Հանրապետության արտաքին քաղաքական օրակարգում՝ կոչ ենք անում աշխարհասփյուռ հայությանը և Արցախի բարեկամներին գործուն աջակցություն ցուցաբերել մեկնարկած արշավին։ Խնդրում ենք կիրառել հասանելի բոլոր գործիքները արշավի սահմանված նպատակների իրագործման համար։ Վստահ ենք, որ համատեղ ջանքերով կարող ենք հասնել արդարության և ապահովել մեր ժողովրդի իրավունքների պաշտպանությունը»։

Репатриация лидеров Арцаха является международным обязательством Азербайджана — НС Республики Арцах
Заявление исполняющего обязанности председателя Национального Собрания Республики Арцах Гагика Багунца:
«Национальное Собрание Республики Арцах приветствует информационную кампанию, начатую первым генеральным прокурором Международного уголовного суда Луисом Морено Окампо, которая организуется в преддверии 29-й сессии Конференции Сторон Рамочной конвенции Организации Объединенных Наций об изменении климата (COP29). Цель кампании-озвучить системные и грубые нарушения прав человека принимающей страной, Азербайджаном. Он также направлен на объединение общеармянских и международных усилий для немедленного освобождения армянских заложников, незаконно удерживаемых Азербайджаном.
В сентябре 2023 года, после геноцида, совершенного Азербайджаном, и полного изгнания армян из Арцаха, согласие международного сообщества (включая Армению) на организацию такого престижного мероприятия в Баку без четкой формулировки повестки дня об ответственности за преступления, совершенные этим государством, и ликвидации их последствий создает дополнительную основу для дальнейшего агрессивного и безнаказанного поведения Азербайджана.
С сентября 2020 года в результате геноцидальных агрессий, развязанных Азербайджаном против Арцаха, не только весь народ Арцаха был насильственно депортирован, но и многие армяне незаконно содержатся в Баку.
Они подвергаются пыткам и незаконным судебным разбирательствам без защиты основных прав. Немедленная репатриация этих заложников, в том числе восьми лидеров Арцаха, является международным обязательством Азербайджана. Уклонение от этого обязательства должно привести к соответствующим последствиям.
В преддверии этого важного глобального события одним из краеугольных вопросов политики, проводимой международным сообществом в отношении Азербайджана, должен стать также вопрос безопасного и достойного коллективного возвращения народа Арцаха.
Но еще прежде требует срочного внимания вопрос сохранения духовно - культурного наследия народа Арцаха и государственной и частной собственности, особенно в контексте случаев их массового уничтожения. Примечательно, что указанные положения четко закреплены в постановлении Международного суда ООН от 17 ноября 2023 года, а также в заявлениях отдельных государств и международных организаций.
Учитывая вышеизложенное и осознавая, что эти темы должны быть приоритетными во внешнеполитической повестке дня Республики Армения, мы призываем армян всего мира и друзей Арцаха оказать действенную поддержку начатой кампании. Пожалуйста, примените все доступные инструменты для достижения поставленных целей кампании. Пожалуйста, используйте все доступные инструменты для достижения поставленных целей кампании. Мы уверены, что совместными усилиями мы сможем добиться справедливости и обеспечить защиту прав нашего народа».