ՌԴ Կուրսկի մարզում ծանր մարտեր են ընթանում, կան զոհեր
Ռուսաստանի Կուրսկի մարզում շարունակվում է Ուկրաինայի զինված ուժերի զանգվածային հարձակումը, որը սկսվել է օգոստոսի 6-ից։ Գիշերվա ընթացքում մարզը ենթարկվել է անօդաչու թռչող սարքերի հարձակման, գնդակոծվել է Սուջա քաղաքը, որը գտնվում է ռուս-ուկրաինական սահմանից 10 կմ հեռավորության վրա։
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ ՏԱՍՍ-ը հաղորդում է 5 զոհի և 24 վիրավորի մասին։
Ըստ ՌԴ պաշտպանության նախարարության հաղորդագրության՝ գիշերը երկրի զինված ուժերը և Անվտանգության դաշնային ծառայության ուժերը շարունակել են ոչնչացնել Ուկրաինայի զինված խմբավորումները ռուս-ուկրաինական սահմանի անմիջական մերձակայքում։ՌԴ ռազմական գերատեսչությունը նշում է, որ ռուսական կողմը տարբեր միջոցների կիրառմամբ թույլ չի տվել, որ հակառակորդը առաջանա դեպի ՌԴ տարածքի խորքերը։ ՌԴ ՊՆ-ն հայտնում է, որ ուկրաինական կողմը Կուրսկի սահմանի մոտ կորցրել է 260 զինվոր, 50 միավոր տեխնիկա։ Կուրսկի նահանգապետի պաշտոնակատար Ալեքսեյ Սմիրնովը Telegram-ում գրել է, որ հարվածներ են հասցվում մեքենաներին, քաղաքային թաղամասերին։ Նա կոչ է արել բոլորին արյուն հանձնել։ Սմիրնովը հայտնել է նաև, որ մշտական կապի մեջ է ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ։ Մարզում չեղարկվել են բոլոր զանգվածային միջոցառումները։Գնդակոծության ենթարկվող տարածքներից տարհանել են ավելի քան 200 մարդու, 1000 մարդ հեռացել է սեփական փոխադրամիջոցներով։
Իր հերթին BBC-ի ռուսական ծառայությունը հաղորդում է, որ սահմանամերձ գոտում զինված խմբավորումներին հաջողվել է մի քանի ուղղություններով ճեղքել սահմանը, ընթանում են մարտեր։ Ըստ ականատեսների՝ հարձակումը տեղի ունենում մի քանի ուղղություններով, մեծ թվով մարտիկների մասնակցությամբ և զրահատեխնիկայով։

«Обстановка сложная»: ВСУ пытаются активно наступать на Курскую область
Угроза ракетной опасности объявлена в Курской области. Об этом сообщил в своем Telegram-канале врио губернатора региона Алексей Смирнов.
"Курская область: ракетная опасность! Если вы находитесь дома, необходимо укрыться в помещениях без окон со сплошными стенами: в коридоре, ванной, кладовой. Если вы находитесь на улице - зайдите в ближайшее здание или подходящее укрытие", - написал он.
В Курской области России продолжается массовое наступление вооруженных сил Украины, которое началось 6 августа. Ночью регион атаковали беспилотники. Обстрелу подвергся город Суджа, который находится в 10 км от российско-украинской границы. ТАСС сообщает о 5 погибших и 24 раненых.
Согласно сообщению Минобороны РФ, ночью силы ВС и Федеральной службы безопасности страны продолжили уничтожение вооруженных формирований Украины в непосредственной близости от российско-украинской границы.
В военном ведомстве РФ отмечают, что российская сторона, используя различные меры, не позволила противнику продвинуться вглубь российской территории. Минобороны России сообщает, что украинская сторона потеряла у границы с Курском 260 военнослужащих и 50 единиц техники.
Исполняющий обязанности губернатора Курска Алексей Смирнов написал в Telegram, что нападения совершаются на автомобили и районы города. Он призвал всех сдать кровь. Смирнов также сообщил, что находится в постоянном контакте с президентом России Владимиром Путиным. В регионе отменены все массовые мероприятия.
Из обстрелянных районов были эвакуированы более 200 человек, 1000 человек уехали на своих автомобилях.
В свою очередь, русская служба Би-би-си сообщает, что вооруженным формированиям в приграничной зоне удалось пересечь границу в нескольких направлениях, идут бои. По словам очевидцев, атака ведется по нескольким направлениям с участием большого количества истребителей и бронетехники.