Հիասթափված եմ մրցավարական անարդարությունից. Արթուր Ալեքսանյանը պատմել է, թե ինչու է հանել մեդալը
Փարիզի 33-րդ Օլիմպիական խաղերի արծաթե մեդալակիր Արթուր Ալեքսանյանն առաջին մեկնաբանությունն է տվել եզրափակիչ գոտեմարտից հետո:
«Ես այստեղ ոսկե մեդալի համար էի եկել: Բայց իմ գոտեմարտի ժամանակ բոլորդ տեսաք, թե ինչ կատարվեց: Այդ դրվագում իրանցի ըմբիշը երկու ոտքով գտնվում էր գոտեմարտելու տարածքից դուրս: Եվ ես այդ պահը նկատեցի և ինքս ասացի, որ մարզիչները բողոքարկեն: Եթե երկու ոտքով դուրս ես գալիս, ուրեմն մեկ միավոր ինձ պետք է տային: Բայց այդ մեկ միավորի փոխարեն երկու միավոր տվեցին իրանցի ըմբիշին, ևս մեկն ավելացրին բողոքարկելու համար: Բոլորն են հարցնում, թե ինչո՞ւ հանեցի մեդալը: Սրա համար եմ հանել այն: Այդտեղ մեկ միավորը իմը պետք է լիներ,  և հաշիվն էլ պետք է լիներ 2:1 հօգուտ ինձ»,- «Արմենպրես»-ի թղթակցի հաղորդմամբ` լրագրողների հետ զրույցում ասել է Ալեքսանյանը:
Վերջինիս խոսքով` այժմ հիասթափությունը մեծ է մրցավարական անարդարությունից:
«Ապագայի մասին դեռևս վերջնական չեմ որոշել: Եվ, իրոք, այս անարդարություններից շատ եմ հիասթափված: Դեռ մնալու եմ ըմբշամարտում: Հույս ունեմ, որ արդարությունը կվերականգնվի»,- ասել է նա:
Ըստ Ալեքսանյանի՝ մրցավարների հետ կապված խնդիրներ կային նաև Սլավիկ Գալստյանի գոտեմարտում, ինչը տպավորություն է ստեղծում, որ Հայաստանի հավաքականի դեմ ինչ-որ տեղ լարվածություն կա:
«Ինչ վերաբերում է գոտեմարտերին ներկա մեծաքանակ հայ երկրպագուներին, կարծես ես տանը գոտեմարտեի: Ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել հայ համայնքին, բոլոր հայերին, ովքեր ներկա էին: Իրոք մեծ աջակցություն ենք զգացել: Ամբողջ թիմի անունից շատ մեծ շնորհակալություն եմ հայտնում բոլորին»,-ասել է ըմբիշը:
Օգոստոսի 7-ին Փարիզի «Champ-de-Mars Arena»-ում կայացած հունահռոմեական ոճի ըմբշամարտի 97 կգ քաշային կարգի եզրափակչում Ալեքսանյանը մրցել էր Իրանից Մոհամմադհադի Սարավիի հետ: Հայկական ըմբշամարտի լեգենդ Արթուր Ալեքսանյանը եզրափակիչում զիջել էր 4:1 հաշվով և երկրորդ անգամ իր կարիերայի ընթացքում դարձել ՕԽ արծաթե մեդալակիր:
Արթուր Ալեքսանյանը Ռիո-2016-ի ոսկե, Տոկիո-2020-ի արծաթե, Լոնդոն-2012-ի բրոնզե մեդալակիր է: Աշխարհի առաջնությունների քառակի (2014, 2015, 2017, 2022), Եվրոպայի առաջնության 7-ակի չեմպիոն է (2012, 2013, 2014, 2018, 2020, 2023, 2024):

Я разочарован судейской несправедливостью — Артур Алексанян рассказал, почему снял медаль
Серебряный призер 33-х Олимпийских игр в Париже Артур Алексанян дал свой первый комментарий после финальной схватки.
"Я приехал сюда за золотой медалью. Но вы все видели, что произошло, когда я боролся. В этом эпизоде ​​иранский борец находился в двух футах за пределами площадки для борьбы. И я заметил этот момент и сказал себе, что тренерам следует подать апелляцию. Если выходить двумя ногами, то мне должны были дать один балл. Но вместо этого иранскому борцу дали два балла, а за апелляцию добавили еще один. Все спрашивают, почему я снял медаль. Вот поэтому. Там одно очко должно было быть моим, и счет должен был быть 2:1 в мою пользу", - сказал Алексанян в беседе с журналистами, сообщает корреспондент Арменпресс.
По словам Алексаняна, сейчас он ощущает большое разочарование судейской несправедливостью.
"Я еще не принял окончательного решения о будущем. И действительно, я очень разочарован этой несправедливостью. Пока продолжу заниматься борьбой. Надеюсь, что справедливость будет восстановлена", - сказал он.
По словам Алексаняна, проблемы с арбитрами  были и в схватках Славика Галстяна, что создает впечатление, что против сборной Армении присутствует какое-то напряжение.
"Что касается большого числа армянских болельщиков, присутствовавших на борцовских поединках, то я как будто боролся дома. Я хочу поблагодарить армянскую общину, всех армян, которые присутствовали. Мы почувствовали настоящую поддержку. От имени всей команды я всем передаю большое спасибо", - сказал борец.
7 августа Алексанян в финале весовой категории до 97 кг по греко-римской борьбе, который прошел в Champ-de-Mars Arena в Париже, сразился с Мохаммадхади Сарави из Ирана. Легенда армянской борьбы Артур Алексанян уступил в финале со счетом 4:1 и во второй раз за свою карьеру стал серебряным призером Олимпийских игр.
Артур Алексанян – золотой призер Рио-2016, серебряный призер Токио-2020, бронзовый призер Лондона-2012. Он четырехкратный чемпион мира (2014, 2015, 2017, 2022) и семикратный чемпион Европы (2012, 2013, 2014, 2018, 2020, 2023, 2024).