Հայտնվել ենք պատմական աղետի ճիրաններում․ Ելքերը պետք է գտնենք ինքներս՝ վերակազմակերպելով մեր ուժերը․ Բագրատ Սրբազան
Սիրելինե՛ր,
Շարունակում եմ մեր պայքարի վերակազմակերպման այս փուլի տրամաբանության մեջ ձեզ ներկայացնել մեր կյանքի կարևոր խնդիրների, մեր երկրին ու մեզ բոլորիս առնչվող թեմաների շուրջ իմ մտորումները, պատկերացումները, որոնք մասամբ հրապարակվել են տարբեր տարիների լույս տեսած իմ գրքերում, աշխատություններում, հոդվածներում։
Դուրս բերված հատվածները որոշ չափով լրացրել և խմբագրել եմ՝ այսօրվա հրատապ խնդիրների վերլուծությունից և նաև հրապարակման այս ձևաչափի պահանջներից ելնելով։
Խաղաղությունն է Ապագան, որը եղել է մարդկության հարատև ձգտումն իր գոյության ողջ ընթացքում։ Եվ Հայաստանում շատ ավելի պարզ ես տեսնում ու ընկալում խաղաղության խորքային, նախասկզբնական իմաստը։
Մեր երկիրը Սուրբգրային Արարատի Երկիրն է, որտեղ Աստված Ջրհեղեղից հետո Իր Խաղաղության ուխտը կնքեց վերածնված մարդկության և ամբողջ արարչագործության հետ:
Մեր Եկեղեցին այն Եկեղեցին է, որի պատմությունը շատ հաճախ
նույնականացվել է մարտիրոսության և տառապանքի, հալածանքի, հայրենազրկության, շարունակական ճգնաժամերի և ցեղասպանության հետ, որոնք առկա են նրա պատմագրության գրեթե բոլոր էջերում։
Քննելով մեր ներկա աշխարհը և ժամանակակից մարտահրավերները՝ անժխտելիորեն տեսնում ենք, որ վերջին 100 տարիներին աշխարհն անասելի փոփոխությունների է ենթարկվել. երկու համաշխարհային պատերազմներ, հեղափոխություններ, քաղաքական համակարգերի փոփոխություններ, ոչ անպայմանորեն անհրաժեշտ և անվերջանալի պատերազմների շղթա Միջին Արևելքում և այլուր, որոնք տեղի են ունենում ժողովրդավարության և մարդու իրավունքի պաստառի ներքո:
Իրականում վերջին 25 տարիներում ավելի շատ փոփոխություններ են արձանագրվել, քան վերջին 2000 և ավելի տարիներում, որի համար էլ ճշմարտացիորեն ասվել է, թե «մարդը փոփոխություններ է կատարել ամեն ինչում, բացի իրենից»:
Ավելի քան 100 տարի է անցել, սակայն միջազգային հանրությունը դեռ տատամսում է ճանաչել հայերի կոտորածները որպես Ցեղասպանություն, որպես հանցագործություն ոչ միայն հայերի հանդեպ, այլև՝ ամբողջ մարդկության:
Դժբախտաբար, քաղաքական շահերը, երկակի չափանիշները, հարաբերական բարոյականությունն ավելի «ծանր են կշռում», քան ճշմարտությունն ու արդարությունը, այն իմաստով, որ սովորաբար «որոշվում է, թե ո՛ր ժողովուրդները մարդկային իրավունք ունեն, և ո՛ր ժողովուրդներից որոշակի սահմանումով այդ իրավունքը պետք է մերժվի»:
Առանց արդարության և մարդու իրավունքների հաստատման, այն խաղաղությունը, որը մենք փնտրում ենք, կլինի ժամանակավոր և փխրուն:
Այսօր մեր իսկ սխալների և միջազգային հանրության անտարբերության վերջնարդյունքում մենք հայտնվել ենք պատմական հերթական աղետի ճիրաններում։ Ելքերը մենք պետք է գտնենք ինքներս՝ վերակազմակերպելով մեր ուժերը, որոշելով մեր առաջնահերթությունները՝ մեր բնական դաշնակիցների և միջազգային իրավունքի գործող, ոչ ձևական ինստիտուտների օժանդակությամբ։
Խաղաղության և անվտանգության վերականգնումը այսօր մեր մեծագույն խնդիրն է, որին հասնելու համար նախ պիտի լիարժեք պատկերացնենք, թե ինչ է խաղաղությունը և ինչ է անվտանգությունը։
Անվտանգությունը մի ամբողջական համալիր է։ Երբ ասում եք «անվտանգության խնդիր», մի´պատկերացրեք միայն սահմանագծի անվտանգությունը։ Այո, դա մեր ֆիզիկական անվտանգության մասին է, որն առաջնային ու կարևոր է, բայց կա նաև հոգևոր անվտանգություն, պարենային, մշակութային անվտանգություն։
Եթե չկա հոգևոր անվտանգությունը, սահմանը ոչ ոք չի պահելու, որովհետև սահմանը մեր արժեքների հետ է կապված։ Զուտ խրամատի համար մարդիկ կյանք չեն զոհում։ Սահմանին կանգնած զինվորն ու սահմանին ապրող գյուղացին խրամատ ու ցանկապատ չեն հսկում, այլ՝ մեր երկրի ամբողջականությունը՝ ֆիզիկական և հոգևոր։ Սրա գիտակցումն է մարդուն պահում իր հողի վրա, և ամենևին ոչ փշալարը կամ միջազգային իրավունքի անապահով խոստումները։
Այն, ինչը մեզ այսօր փորձում են պարտադրել, խաղաղությունը չէ։ Մեզ ուզում են պարտադրել ստորացում, ազգային արժանապատվության ուրացում և հայրենազրկում՝ առանց ոտքի կանգնելու հնարավորության։ Խաղաղությունը չի կարող կառուցվել մարդկային ողբերգությունների, բռնի տեղահանությունների, հոգևոր ժառագության ոչնչացման վրա։ Այդպես կառուցվում է միայն նոր ողբերգությունների տանող ճանապարհը։
Սրա այլընտրանքը իրական խաղաղության ճանապարհն է, որին մենք կարող ենք հասնել գրագետ արտաքին քաղաքականության, դաշնակիցների հետ հարաբերությունների վերականգնման, կայուն արտաքին քաղաքականության, ճիշտ օրակարգով Ռուսաստանի, Արևմուտքի, Իրանի և բոլորի հետ աշխատելու դեպքում (ամենամեծ սխալը օրակարգերի խառնաշփոթն է, որն ուրիշների մոտ սպասումներ և խորը կոնֆլիկտներ է առաջացնում)։
«Իրական և պատմական հայրենիքների» կեղծ օրակարգին ի պատասխան մենք պիտի առաջ տանենք իրական խաղաղության միակ օրակարգը, որը ներառում է անվտանգության միջոցառումների և ինստիտուտների համալիր, ամբողջական փաթեթ և մեր ներկա իրողությունների ու հեռանկարի հանդեպ ազնիվ, բաց, բայց նաև արժանապատիվ հայացք։

Мы оказались в тисках исторической катастрофы: Мы должны сами найти выход, реорганизовав свои силы — Баграт Србазан
09/08/2024 18:57
Дорогие,
В логике этого этапа реорганизации нашей борьбы продолжаю излагать вам свои мысли и представления о важных проблемах нашей жизни, нашей страны и всех нас, которые частично были опубликованы в моих книгах, научных трудах, статьях, опубликованных в разные годы.
Отдельные части я дополнил и отредактировал в некоторой степени исходя из анализа актуальных проблем современности, а также требований данного формата издания.
Мир – это будущее, которое было постоянным стремлением человечества на протяжении всего его существования. А в Армении гораздо яснее видишь и понимаешь глубокий, исконный смысл мира.
Наша земля — это земля Арарата в Священном Писании, где Бог заключил Свой Завет Мира с возрожденным человечеством и всем творением после Потопа.
Наша Церковь – это Церковь, история которой очень часто отождествлялась с мученичеством и страданиями, гонениями, лишением Родины, непрерывными кризисами и геноцидом, которые присутствуют почти на каждой странице ее истории.
Изучая наш нынешний мир и современные проблемы, мы, несомненно, видим, что за последние 100 лет мир претерпел неисчислимые изменения: две мировые войны, революции, смена политических систем, цепочка не обязательно необходимых и бесконечных войн на Ближнем Востоке и в других местах, происходящих под прикрытием демократии и прав человека.
Фактически, за последние 25 лет было зафиксировано больше изменений, чем за последние 2000 или более лет, о которых справедливо было сказано, что «человек внес изменения во всем, кроме себя».
Прошло более 100 лет, но международное сообщество до сих пор не решается признать резню армян Геноцидом, преступлением не только против армян, но и против всего человечества.
К сожалению, политические интересы, двойные стандарты, относительная мораль «весят» больше, чем истина и справедливость, в том смысле, что обычно «решается, какие народы обладают правами человека, а какие народы, по некоторому определению, должны быть лишены этого права».
Без установления справедливости и прав человека мир, к которому мы стремимся, будет временным и хрупким.
Сегодня в результате наших собственных ошибок и безразличия международного сообщества мы оказались в тисках очередной исторической катастрофы. Мы должны сами найти решения, реорганизовав наши силы, определив наши приоритеты, с помощью наших естественных союзников и функционирующих неформальных институтов международного права.
Восстановление мира и безопасности является нашей величайшей задачей сегодня, и для ее достижения мы должны сначала полностью понять, что такое мир и безопасность.
Безопасность представляет собой полный комплекс. Когда вы говорите «проблема безопасности», не представляйте себе просто безопасность границ. Да, речь идет о нашей физической безопасности, которая первична и важна, но есть еще безопасность духовная, продовольственная безопасность, культурная безопасность.
Если не будет духовной безопасности, никто не будет охранять границу, потому что граница связана с нашими ценностями. Люди не жертвуют своей жизнью только ради траншеи. Стоящий на границе солдат и живущий на границе крестьянин охраняют не траншею и забор, а целостность нашей страны, физическую и духовную. Именно осознание этого удерживает человека на земле, а вовсе не колючая проволока и небезопасные обещания международного права.
Сегодня нам пытаются навязать не мир. Они хотят навязать унижение, отрицание национального достоинства и депатриацию без возможности встать. Мир не может быть построен на человеческих трагедиях, вынужденных перемещениях, разрушении духовного наследия. Так строится дорога, ведущая к новым трагедиям.
Альтернативой этому является путь к реальному миру, которого мы можем достичь при грамотной внешней политике, восстановлении отношений с союзниками, стабильной внешней политике, работе с правильной повесткой с Россией, Западом, Ираном и всеми остальными.
В ответ на ложную программу «реальной и исторической родин» мы должны продвигать единственную повестку реального мира, которая включает в себя комплексный, полноценный пакет мероприятий и институтов безопасности, а также честный, открытый, но в то же время достойный взгляд на наши нынешние реалии и перспективы».