Ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո․ Իրանի դեսպան
Իրանը կողմնակից է ապաշրջափակմանը, սակայն դա պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո, լրագրողների հետ զրույցում ասել է Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին:
«Մեր դիրքորոշումը ապաշրջափակման մասին շատ հստակ է` մենք կողմնակից ենք ապաշրջափակմանը, սակայն ապաշրջափակումը պետք է տեղի ունենա Հայաստանի ինքնիշխանության ներքո»,- նշել է նա:
Հարցին, թե ապաշրջափակման հետաձգումն ի՞նչ հետևանքներ կբերի` դեսպանն արձագանքել է. «Բնական է, եթե տեղի է ունենում ապաշրջափակում, դրա արդյունքում երթևեկությունն է մեծանում, բայց պետք է փոխադարձ պայմանավորվածություն և համաձայնություն լինի այդ մասով»:
«Եթե պայմանավորվածություն է լինում, դա նշանակում է՝ ավելի ենք մոտենում խաղաղությանը։ Սա տարածաշրջանի օգտին է, տարածաշրջանի ժողովուրդների օգտին է։ Այն, ինչ իրականացվում է կայուն խաղաղության հաստատման ուղղությամբ, մենք դրա կողմնակիցն ենք»,- հավելել է նա։

Посол Ирана: Разблокирование коммуникаций должно происходить под суверенитетом Армении
Мы выступаем за разблокирование, но это разблокирование должно происходить под суверенитетом Армении. Об этом 9 августа в беседе с журналистами заявил посол Ирана в Армении Мехди Собхани, коснувшись заявления из Баку об изъятии из «мирного договора» пункта касательно разблокирования.
«Мы выступаем за разблокирование, но это разблокирование должно происходить под суверенитетом Армении», - отметил посол Ирана в Армении.
На вопрос, какие последствия повлечет за собой отсрочка разблокировки, Мехди Собхани сказал: «Естественно, если происходит разблокировка, в результате также увеличивается трафик, но по этому вопросу должна быть взаимная договоренность и соглашение. Если есть договоренность, это означает, что мы приближаемся к миру. Это на благо региона, на благо народов региона. То, что делается для установления прочного мира, мы поддерживаем».
Отметим, что после более чем двухлетних переговоров официальный Ереван подтвердил, что по взаимному согласию с Баку они решили убрать из проекта мирного соглашения статью, касающуюся разблокирования региональных коммуникаций.