Հարավային Կովկասի համար պայքարը կթեժանա աշնանը․ Էդուարդ Շարմազանով
Տարանցիկ ճանապարհների խնդիրն ապագային թողնելը ձեռնտու է Հայաստանին, Ռուսաստանին  և   Իրանին, կարծիք է հայտնել ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Ակնհայտ է,որ Զանգեզուրի միջանցքի գլխավոր շահառուները Թուրքիան, Ադրբեջանն ու Հավաքական Արեւմուտքն են։ Ինչու՞։ Որպեսզի իրագործեն Արեւելք -Արեւմուտք «միջին միջանցք» ծրագիրը՝ կապելով Կենտրոնական Ասիայի երկրները Ադրբեջանով ու Հայաստանով Թուրքիայի, իսկ այնուհետեւ՝ Արեւմուտքի հետ։ Եվ այդ ամենն իրականացնեն՝ շրջանցելով ՌԴ-ն, Չինաստանն ու Իրանը։
Այս ծրագրի մասին հստակ ասել է ԱՄՆ-ն՝ Ռոբերտ Օ՚Բրայենի շուրթերով։
Հետեւաբար, Ադրբեջանն ու Հայաստանը կապող տարանցիկ ճանապարհների բացման սառեցումը ձեռնտու է Իրանին, ՌԴ-ին ու Հայաստանին, իսկ ձեռնտու չէ Թուրքիային եւ Արեւմուտքին։
Հարավային Կովկասի համար պայքարը կթեժանա աշնանը՝ սկզբում՝ Վրաստանում, իսկ այնուհետեւ՝ Հայաստանում։
Հայաստանի տնտեսական եւ անվտանգային շահը պահանջում է դաշինքի խորացում Մոսկվայի եւ ստրատեգիական կապերի զարգացում՝ Մոսկվա-Թեհրան-Պեկին գծի հետ»,- գրել է Էդուարդ Շարմազանովը։

Осенью борьба за Южный Кавказ обострится — Эдуард Шармазанов
Оставить вопрос транзитных дорог на будущее выгодно Армении, России и Ирану, заявил член исполнительного органа РПА Эдуард Шармазанов.
«Очевидно, что основными бенефициарами Зангезурского коридора являются Турция, Азербайджан и Коллективный Запад. Почему? В целях реализации проекта «среднего коридора» Восток-Запад, соединяющего страны Центральной Азии через Азербайджан и Армению с Турцией, а затем с Западом. И все это они сделают в обход России, Китая и Ирана.
Об этой программе США ясно заявили устами Роберта О'Брайена.
Следовательно, замораживание открытия транзитных дорог, соединяющих Азербайджан и Армению, выгодно Ирану, России и Армении, но не выгодно Турции и Западу.
Осенью борьба за Южный Кавказ обострится сначала в Грузии, а затем и в Армении.
Экономические интересы и интересы безопасности Армении требуют углубления союза с Москвой и развития стратегических связей по линии Москва-Тегеран-Пекин», - написал Эдуард Шармазанов.