Մանուկյանն ու Աբրահամյանը ներկայացրել են Արցախից բռնի տեղահանվածների բնակտարածքի ապահովման ծրագրում համակարգային փոփոխություններ կատարելու գործողությունների փաթեթ
Անցնող մի քանի շաբաթներին շատ ակտիվ վերսկսվել են Արցախի Հանրապետության ԱԺ բոլոր խմբակցությունների եւ ՀՀ ԱԺ «Հայաստան» ու «Պատիվ ունեմ» խմբակցությունների ներկայացուցիչներ մասնակցությամբ աշխատանքային քննարկումները։ Այդ մասին հայտնում է ՀՀ ԱԺ պատգամավոր Գեղամ Մանուկյանը։
Ըստ նրա, նման ձեւաչափի նպատակը եղած խնդիրները վեր հանելն է, հաշվառելը, փորձել դրանց լուծումներ տալ, վերամշակել մինչ այժմ եղած ծրագրերը եւ վերացնել դրանցում առկա բացերը։ Հիմա արդեն գործնական քայլերի փուլն է:
«Երեկ գործընկերոջս՝ Տիգրան Աբրահամյանի հետ համատեղ ՀՀ կառավարությանն ուղղված գրություն-առաջարկով ներկայացրել ենք Արցախից բռնի տեղահանված մեր հայրենակիցների բնակտարածքի ապահովման պետական ծրագրում համակարգային փոփոխություններ կատարելու գործողությունների փաթեթ։
Կառավարության մշակած ծրագիրը չի տալիս ցանկալի արդյունքը. հարյուրավոր դիմումատուների ճնշող մեծամասնությունը մերժում է ստացել՝ եղած սահմանափակումների ու պահանջների պատճառով։
Բացի բնակտարածքի ապահովման հարցից օրակարգում են նաեւ՝
-պարտադիր կուտակային համակարգում Արցախում կատարված վճարումների ճակատագրի ճշգրտումը,
-եղած սոցիալական հատկացումների շարունակականության ապահովումը,
-քաղաքացիության հետ կապված թնջուկի հանգուցալուծումը,
-ԱՀ պետական եւ այլ ոլորտներում աշխատողների ստաժների հաշվառման հարցը ու բազում չլուծված խնդիրներ։
Այդ առումով ՀՀ ԱԺ ընդդիմադիր պատգամավորներն օգտագործելու են բոլոր հնարավորությունները՝ հարցումներ, առաջարկներ, ՍԴ դիմումներ եւ այլ միջոցներ։
Առաջիկայում այդ քայլերի մասին առավել մանրամասն կլինեն հրապարակային հայտարարություններ եւ գործողություններ։
Կից տեղադրում եմ ՀՀ կառավարությանն ուղղված բնակտարածքների ապահովման ծրագրում առաջարկվող փոփոխույթուններով գրությունը», - գրել է նա։

Манукян и Абрамян представили пакет действий по внесению системных изменений в программу обеспечения вынужденных переселенцев из Арцаха жильем
10/08/2024 11:49
В последние несколько недель весьма активно возобновились рабочие обсуждения с участием представителей всех фракций НС Республики Арцах и представителей фракций НС Республики Армения "Армения" и "Честь имею". Об этом сообщает депутат НС Республики Армения Гегам Манукян.
По его словам, цель этого формата - выделить существующие проблемы, оценить их, попытаться предложить пути решения проблем, переработать существующие программы и устранить в них пробелы. Сейчас этап практических шагов.
"Вчера в письме-предложении, адресованном правительству РА, вместе с моим коллегой Тиграном Абрамяном мы представили пакет действий по внесению системных изменений в государственную программу по обеспечению жильем наших соотечественников, насильственно перемещенных из Арцаха.
Программа, разработанная правительством, не дает желаемого результата: подавляющему большинству сотен заявителей было отказано в доступе к программе из-за ограничений и требований.
Помимо вопроса обеспечения жилплощадью, на повестке дня также стоят:
- корректировка судьбы платежей, произведенных в Арцахе в обязательной накопительной системе,
- обеспечение непрерывности существующих социальных выплат,
- решение вопроса, связанного с гражданством,
- Вопрос учета трудового стажа работников государственного и других секторов Республики Арцах и множество нерешенных вопросов.
В связи с этим оппозиционные депутаты НС Республики Армения будут использовать все возможности: запросы, предложения, обращения в Конституционный суд и другие варианты.
В ближайшее время будут более подробные публичные заявления и действия по поводу этих шагов.
Прилагаю письмо правительству Республики Армения с предлагаемыми изменениями в программе обеспечения жилплощадью", - написал он.