Նեռի բերած աղետի մեջ ապրելն ուղղակի հանցագործություն է. Սրբազանն այցելել է Նիզամի համայնք
Ես բնավ չեմ թաքցնում, որ մեր ուղին, ծրագիրը, ճանապարհը նեռին մեր երկրից հեռացնելն է, իրեն իր տեղն ուղարկելն է, Արարատի մարզի Նիզամի համայնքում հայտարարեց Բագրատ սրբազանը:
«Այդ աղետը, որը նա բերել է մեր կյանք, դրա մեջ ապրելն ուղղակի հանցագործություն է: Այսօր մենք թե՛ հայրենիքի կորստի առջև ենք, թե՛ մարդկային կյանքի, հարաբերությունների փչացած լինելու մեջ ենք գտնվում: Մի ողջ ժամանակաշրջան ապրում ենք թշնամության, ստի մեջ: Մեր առաքելությունն անընդհատ դրա մասին խոսելն է: Մենք այդպիսին չենք եղել: Ոչ ոք, ոչ մեկի նկատմամբ վստահություն չունի: Այս ամենը պետք է մեր կյանքից հեռացնենք: Պետք է սիրո ու համերաշխության մեջ ապրենք»,-նշեց նա:
Սրբազանի խոսքով՝  պայքարի տրամաբանությունն է վերադարձնել մեզ մեր ակունքներին, մեր ճշմարտությանը, մեր կյանքին, մեր երանելիությանը, մեր պատվին. «Ոչ ոք ո՛չ աթոռի ցանկություն ունի, ո՛չ պաշտոնի, ո՛չ փողի։ Մենք ոչնչի կարիք չունենք, բացի պատիվ ու հայրենիք ունենալուց»։

Жить в катастрофе, принесенной антихристом, — просто преступление: Србазан посетил общину Низами
Я нисколько не скрываю, что наш путь, наш план, наша цель – убрать антихриста из нашей страны, отправить его туда, где ему место», - заявил Баграт Србазан в общине Низами Араратской области.
«Катастрофа, которую он принес в нашу жизнь, жить в ней – просто преступление. Сегодня мы стоим перед лицом утраты нашей Родины и находимся в эпицентре разрушения человеческих жизней и взаимоотношений. Мы целый период живем во вражде и лжи. Наша миссия — говорить об этом постоянно. Мы не были такими. Никто никому не доверяет. Нам необходимо убрать все это из нашей жизни. Мы должны жить в любви и солидарности", - сказал он.
По словам архиепископа, логика борьбы – вернуть нас к нашим истокам, нашей правде, нашей жизни, нашему блаженству, нашей чести. «Никто не стремится к креслу, должности или деньгам. Нам ничего не нужно, кроме чести и Родины».