Ստարտափ հիմնելու առաջին քայլերը՝ «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի աջակցությամբ
Ինչպե՞ս հաջողել ստարտափ հիմնելու հարցում, այն դարձնել պահանջված բիզնես և նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը: Վայոց ձորի մարզի զբոսաշրջային ուղիներին տիրապետող Սոֆիկ Կարապետյանը համոզված է, որ տարածքի դիտարժանությունն ամբողջ ծավալով բացահայտված չէ: Ավագ դպրոցի աշակերտուհին ժամանակ առ ժամանակ մտածել է իր նախասիրությունը բիզնես-նախագիծ դարձնելու մասին, բայց անհրաժեշտ փորձի պակասը խանգարել է ավելի համարձակ քայլեր կատարել: Viva-ի գլխավոր գործընկերությամբ իրականացվող «Մեկնարկի՛ր» ծրագիրը սպասված ու անհրաժեշտ հարթակ է դարձել նրա համար: «Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի և Մեդիամաքսի ընտրությամբ Սոֆիկը համալրել է ծրագրի 12 մասնակիցներից բաղկացած թիմը և սկսել է ուսումնասիրել առաջատար ընկերությունների ստարտափ հիմնելու փորձը, հնարավոր խոչընդոտներն ու առաջ շարժվելու մեխանիզմը:
Սոֆիկն ուզում է տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությամբ զբոսաշրջային նոր վայրեր  ներկայացնել մեր երկիր այցելող օտարերկրացիներին, նրանց առօրյան դարձնել հետաքրքիր և առավել հարմար: Համոզված է՝ կարելի է բջջային այնպիսի հավելված ստեղծել, որն արդյունավետ կլինի օգտվողի համար և նոր թափ կհաղորդի զբոսաշրջային բիզնեսի զարգացմանը: Իր համար կարևոր ձեռքբերում է համարում «Մեկնարկի՛ր» ծրագրին մասնակցելու հնարավորությունը և փորձում է առավելագույնը ստանալ հաջողված փորձի ուսումնասիրությունից: Շատ կարևոր է համարում տարիքային իր խմբի համար նման ծրագրի առկայությունը:
«Երբ առաջին անգամ ծանոթացա «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի բովանդակությանը, կարդացի, թե ինչ հնարավորություններ է տալիս այն, միանգամից հասկացա, որ ծրագիրը լավագույն լուծումն է իմ գաղափարի համար: Մշտապես մտածում էի, թե ինչու զբոսաշրջիկը չի կարող ուղղակի գալ մեր գյուղ՝ Արենի, և ինքնուրույն, ինչ-որ հավելվածի միջոցով, որոշել իր ուղին: Տեխնոլոգիաներն այնպիսի զարգացում են ապրել, որ կյանքն առանց բջջայինի պատկերացնելն ուղղակի անհնար է: Հավելվածի հիմնական առավելությունն այն է, որ երբ զբոսաշրջիկը գա Վայոց ձոր, չի գնա միայն շատ ծանոթ վայրեր: Օրինակ՝ կարող է տեսնել ոչ միայն Նորավանքը, այլև Արենիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որի ճարտարապետը Մոմիկն է: Աշխատում եմ երազանքս իրականություն դարձնել: Կարելի է ասել՝ էսպիսի ծրագրերը բացառիկ են. դժվար է հեշտությամբ գտնել ծրագիր, որտեղ երիտասարդը կարող է ինքնադրսևորվել և ճանաչել ինքն իրեն»,- ասում է Սոֆիկ Կարապետյանը:
Ծրագրի երկրորդ փուլում մենթորների ղեկավարությամբ աշխատարաններին մասնակցությունը ևս կարևոր է Սոֆիկի համար: Փոքրիկ խմբերում ներգրավված մասնակիցներն իրենց մտքերն ու առաջարկությունները քննարկելու և դրանցում հաջողելու հավանականությունը գնահատելու հնարավորություն կունենան:
Կրթական ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է նաև մրցույթ: Աշխատարաններում մշակված և մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչված ստարտափ նախագծերը կարժանանան խրախուսական դրամական պարգևների:

Программа «Стартуй!» - для тех, кто делает первые шаги в создании стартапа
Как преуспеть в создании стартапа, превратить его в цветущий бизнес и внести свою лепту в развитие туризма в собственной стране? Старшеклассница Софик Карапетян, хорошо знающая существующие в Вайоцдзорской области туристические маршруты, убеждена, что потенциал достопримечательностей региона во многом остается нераскрытым. Софик уже задумывалась о том, чтобы превратить хобби в бизнес-проект, однако ей мешало отсутствие необходимого опыта. Программа «Стартуй!», реализуемая при генеральном партнерстве компании Viva, стала той самой площадкой, благодаря которой Софик сможет получить необходимые ей знания и навыки. Софик – одна из 12 участников программы, проводимой «Ассоциацией армянских онлайн-медиа и журналистов и агентством Медиамакс, в рамках которой она изучает опыт ведущих компаний в создании стартапов, механизмы работы подобных компаний, а также подробнее узнать о возможных препятствиях, которые могут повстречаться ей на этом пути.
Старшеклассница считает, что технологии могут служить развитию туризма в стране и помогать посещающим Армению иностранцам знакомиться с ее достопримечательностями. Она уверена – удобное в использовании мобильное приложение может стать эффективным инструментом для продвижения туристического бизнеса. Полученная возможность участвовать в программе «Стартуй!» Софик считает важным для себя достижением и старается извлечь максимальную пользу. Софик отмечает, что наличие подобной ​​программы очень важно также и для ее сверстников.
«Я поняла, что программа «Стартуй!» – лучшее решение для осуществления моей идеи при первом же знакомстве с ней. Меня всегда удивляло, почему туристы, посещающие наш регион, не имеют возможности с помощью приложения самостоятельно составлять свой маршрут и побывать, например, в нашем селе – в Арени. Технологии продвинулись настолько, что представить жизнь без мобильного уже практически невозможно. Главное преимущество приложения в том, чтобы дать посещающему Вайоц Дзор туристу возможность побывать также в менее известных местах. Например, приезжая в регион, турист может увидеть не только Нораванк, но и расположенную в селе Арени церковь святой Богородицы, построенную [выдающимся средневековым армянским] зодчим Момиком. Я стараюсь осуществить свою мечту. Подобные программы очень редки: найти программу, где молодые люди смогли бы проявить себя и познать себя, довольно трудно», − говорит Софик Карапетян.
Участие в семинарах под руководством наставников на втором этапе программы также важно для Софик. Участники, работающие в небольших группах, получают возможность обсудить свои идеи и предложения и оценить вероятность успеха.
Стартап-проекты, разработанные на мастер-классах и признанные лучшими по итогам конкурса, получают поощрительные денежные вознаграждения.