Ստարտափ հիմնելու առաջին քայլերը՝ «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի աջակցությամբ
Ինչպե՞ս հաջողել ստարտափ հիմնելու հարցում, այն դարձնել պահանջված բիզնես և նպաստել զբոսաշրջության զարգացմանը: Վայոց ձորի մարզի զբոսաշրջային ուղիներին տիրապետող Սոֆիկ Կարապետյանը համոզված է, որ տարածքի դիտարժանությունն ամբողջ ծավալով բացահայտված չէ: Ավագ դպրոցի աշակերտուհին ժամանակ առ ժամանակ մտածել է իր նախասիրությունը բիզնես-նախագիծ դարձնելու մասին, բայց անհրաժեշտ փորձի պակասը խանգարել է ավելի համարձակ քայլեր կատարել: Viva-ի գլխավոր գործընկերությամբ իրականացվող «Մեկնարկի՛ր» ծրագիրը սպասված ու անհրաժեշտ հարթակ է դարձել նրա համար: «Հայկական օնլայն լրատվամիջոցների և լրագրողների ասոցիացիա» ՀԿ-ի և Մեդիամաքսի ընտրությամբ Սոֆիկը համալրել է ծրագրի 12 մասնակիցներից բաղկացած թիմը և սկսել է ուսումնասիրել առաջատար ընկերությունների ստարտափ հիմնելու փորձը, հնարավոր խոչընդոտներն ու առաջ շարժվելու մեխանիզմը:
Սոֆիկն ուզում է տեխնոլոգիաների ընձեռած հնարավորությամբ զբոսաշրջային նոր վայրեր  ներկայացնել մեր երկիր այցելող օտարերկրացիներին, նրանց առօրյան դարձնել հետաքրքիր և առավել հարմար: Համոզված է՝ կարելի է բջջային այնպիսի հավելված ստեղծել, որն արդյունավետ կլինի օգտվողի համար և նոր թափ կհաղորդի զբոսաշրջային բիզնեսի զարգացմանը: Իր համար կարևոր ձեռքբերում է համարում «Մեկնարկի՛ր» ծրագրին մասնակցելու հնարավորությունը և փորձում է առավելագույնը ստանալ հաջողված փորձի ուսումնասիրությունից: Շատ կարևոր է համարում տարիքային իր խմբի համար նման ծրագրի առկայությունը:
«Երբ առաջին անգամ ծանոթացա «Մեկնարկի՛ր» ծրագրի բովանդակությանը, կարդացի, թե ինչ հնարավորություններ է տալիս այն, միանգամից հասկացա, որ ծրագիրը լավագույն լուծումն է իմ գաղափարի համար: Մշտապես մտածում էի, թե ինչու զբոսաշրջիկը չի կարող ուղղակի գալ մեր գյուղ՝ Արենի, և ինքնուրույն, ինչ-որ հավելվածի միջոցով, որոշել իր ուղին: Տեխնոլոգիաներն այնպիսի զարգացում են ապրել, որ կյանքն առանց բջջայինի պատկերացնելն ուղղակի անհնար է: Հավելվածի հիմնական առավելությունն այն է, որ երբ զբոսաշրջիկը գա Վայոց ձոր, չի գնա միայն շատ ծանոթ վայրեր: Օրինակ՝ կարող է տեսնել ոչ միայն Նորավանքը, այլև Արենիի Սուրբ Աստվածածին եկեղեցին, որի ճարտարապետը Մոմիկն է: Աշխատում եմ երազանքս իրականություն դարձնել: Կարելի է ասել՝ էսպիսի ծրագրերը բացառիկ են. դժվար է հեշտությամբ գտնել ծրագիր, որտեղ երիտասարդը կարող է ինքնադրսևորվել և ճանաչել ինքն իրեն»,- ասում է Սոֆիկ Կարապետյանը:
Ծրագրի երկրորդ փուլում մենթորների ղեկավարությամբ աշխատարաններին մասնակցությունը ևս կարևոր է Սոֆիկի համար: Փոքրիկ խմբերում ներգրավված մասնակիցներն իրենց մտքերն ու առաջարկությունները քննարկելու և դրանցում հաջողելու հավանականությունը գնահատելու հնարավորություն կունենան:
Կրթական ծրագրի շրջանակներում նախատեսված է նաև մրցույթ: Աշխատարաններում մշակված և մրցույթի արդյունքում լավագույնը ճանաչված ստարտափ նախագծերը կարժանանան խրախուսական դրամական պարգևների:

How to succeed in establishing a startup, make it a high-demand business, and contribute to tourism development in one’s home country? Sophik Karapetyan, who knows tourist attractions of Vayots Dzor region pretty well, believes that its potential isn’t yet fully discovered. As a high school student, she considered turning her hobby into a business project, but due to a lack of experience, she didn’t take actions. The program “Get Started”, being implemented in general partnership with Viva, has become the much-needed platform for her. The “Association of Armenian Online Media and Journalists” NGO and Mediamax included Sophik in the 12-member team, giving her the opportunity to learn from the experiences of big companies, understand potential obstacles and ways to move forward.
Sophik wants to utilize technologies to introduce new tourist attractions to people visiting our country and make their stay more interesting and convenient. She is confident in creating a mobile application the effectiveness of which will contribute to the development of the industry. Sophik sees participating in “Get Started” as a great advantage and tries to make the most of it. For her, it is crucial to have such projects available for people of her age.
“When I first learned about the program “Get Started” and its opportunities, I realized it would be the best support for my goal. I have always wondered why tourists cannot come to my village, Areni, and choose their preferred routes through an application. Technologies are now advanced to the point where no one can imagine their life without a mobile phone. The main advantage of the app would be allowing tourists to explore more than just the well-known places when visiting Vayots Dzor. For example, they could discover not just Noravank, but also Saint Astvatsatsin Church of Areni built by [the famous medieval Armenian architect] Momik. I am working on turning my dream into reality. Such programs are exceptional: it is difficult to find a program where young people can express and understand themselves better,” Sophik Karapetyan noted.
The mentor-led workshops in the program’s second stage are also important for Sophik. Participants in small groups will have the opportunity to discuss their ideas and assess their feasibility for success.
This educational program also includes a competition where startup projects developed during the workshops and recognized as the best receive monetary incentives.