Իրանական շրջանակներում ակտիվացել են Արցախում իսրայելական գաղտնի ռազմական օբյեկտների տեղակայման և սպառնալիքների քննարկումները, ՀՀ իշխանությունն էլ հեծանիվ է քշում․ Պատգամավոր
12/08/2024 09:55
Իրանում ՀԱՄԱՍ-ի առաջնորդի սպանության և դրանից հետո սպասվելիք հնարավոր հակահարվածի պայմաններում, իրանական շրջանակներում կրկին ակտիվացել են Արցախի օկուպացված հատվածներում իսրայելական գաղտնի ռազմական օբյեկտների տեղակայման և իրական սպառնալիքներ պարունակելու հանգամանքի քննարկումները: Այդ մասին հայտնում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Ըստ նրա, այն, որ Իսրայելը կոնկրետ շահագրգռվածություն ուներ Արցախի ու հատկապես նրա հարավային` մերձիրանյան հատվածի օկուպացիայի մասով, դա ակնհայտ փաստ է և նրա` Ադրբեջանին հատկացվող ռազմաքաղաքական աջակցությունն ընդգծված էր:
«Մյուս կողմից, Արցախի դեմ պատերազմն ու նրա օկուպացիան ուներ նաև աշխարհաքաղաքական բնույթ բոլոր այն ուժերի համար, ովքեր փորձում էին Իրանի դեմ օղակը սեղմել և ճակատն ընդլայնել ու այսօր, առավել քան երբևէ, Ադրբեջանի գործոնն օգտագործվում է Իրանի դեմ օպերացիաներում` հետախուզականից մինչև հնարավոր գործողությունների նախապատրաստում:
Ադրբեջանն այս հանգամանքը փորձում է թանկով ծախել Իրանի թշնամիներին, ինչը որքան էլ առաջին հայացքից արկածախնդրություն է թվում, սակայն մինչև այս պահը հաջողվել է:
Իսկ ի՞նչ է այս ընթացքում արել հայաստանյան իշխանությունը. այո´, հեծանիվ է քշել, հետո էլի քշել, անընդհատ քշել, իսկ արանքում էլ ֆեստիվալներ կազմակերպել», - գրել է պատգամավորը։

В иранских кругах активизировались обсуждения о местонахождении израильских секретных военных объектов в Арцахе и угрозах, а власти Армении заняты велопрогулкой — Депутат
12/08/2024 10:59
В условиях убийства лидера ХАМАС в Иране и  ожидаемого после этого возможного контрудара в иранских кругах вновь активизировались обсуждения о расположении израильских секретных военных объектов на оккупированных частях Арцаха и о том, что они таят в себе реальные угрозы. Об этом сообщает депутат НС Тигран Абрамян.
По его словам, очевидным фактом является то, что Израиль имел конкретный интерес к оккупации Арцаха и особенно его южной, близиранской части, это очевидный факт и была подчеркнута его военно-политическая поддержка Азербайджана.
«С другой стороны, война против Арцаха и его оккупация также имела геополитический характер для всех тех сил, которые пытались сжать кольцо против Ирана и расширить фронт, и сегодня, как никогда, азербайджанский фактор используется в операциях против Ирана, от разведки до подготовки возможных операций.
Азербайджан пытается продать это обстоятельство врагам Ирана дорогой ценой, что на первый взгляд кажется авантюрой, но пока ему это удается.
А что за это время делали власти Армении? да, они катались на велосипеде, потом снова катались, катались постоянно, а в перерывах устраивали фестивали", - написал депутат.