Վատ զարգացումներ են գնում. այնպես են անում, որ վարչական հսկողությունն այլևս անխզելի լինի էլեկտրոնային սարքերից
14/08/2024 14:28
Այսօր դատարանը մերժեց Նարեկ Սամսոնյանի և Վազգեն Սաղաթելյանի  նկատմամբ Էլեկտրոնային հսկողություն կիրառելու միջնորդությունը։ Դատը հետաձգվեց, հաջորդ նիստը տեղի կունենա սեպտեմբերի 23-ին:
Վազգեն Սաղաթելյանի պաշտպան Ռուբեն Մելիքյանը լրագրողների հետ զրույցում անդրադարձավ այն հանգամանքին, որ դատարանի կողմից վրիպակ էր հայտնաբերվել, հետագայում էլ պարզվել էր՝ ոչ մի վրիպակ չի եղել:
«Մեր երկրում տասնյակ քաղաքացիներ հսկողության տակ են, և դատախազությունն այն  մոտեցումն էր որդեգրել, որ յուրաքանչյուր  վարչական հսկողության դեպքում պետք է կիրառվի էլեկտրոնային հսկողության սարքը: Հետաքրքիրն այն է, որ վրիպակ էր դիտարկել այն, որ դատարանը չէր սահմանել, թե շաբաթական քանի անգամ պետք է անձը ներկայանա, իսկ օրենքով տալիս է 1-3: Այդ մասով դատարանն արձանագրեց, որ վրիպակ չկա: Վատ զարգացումներ են գնում, և այնպիսի տպավորություն է՝ այնպես են անում, որ վարչական հսկողությունն այլևս անխզելի լինի էլեկտրոնային սարքերից: Սա մեզ համար անընդունելի է»,-նշեց պաշտպանը:

Происходят плохие развития: отныне административный контроль хотят сделать неотделимым от электронных устройств
14/08/2024 16:02
Сегодня суд отклонил ходатайство о применении электронного наблюдения в качестве меры пресечения в отношении Нарека Самсоняна и Вазгена Сагателяна. Судебный процесс перенесен, следующее заседание состоится 23 сентября.
Защитник Вазгена Сагателяна Рубен Меликян сообщил журналистам, что суд обнаружил ошибку, однако позже выяснилось, что никакой ошибки не было.
"В нашей стране под наблюдением находятся десятки граждан, и прокуратура приняла подход, согласно которому при каждом административном надзоре должно использоваться электронное устройство наблюдения. Интересно то, что было ошибкой отмечать, что суд не определил, сколько раз в неделю человек должен являться в суд, а закон дает 1-3. При этом суд отметил, что ошибки не было. Происходят плохие развития, и такое впечатление, что отныне административный контроль хотят сделать неотделимым от электронных устройств. Для нас это неприемлемо", - заявил защитник.