Արենի համայնքում տեղի կունենա Արհեստների միջազգային 3-րդ փառատոնը
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարությունը և «Հովհաննես Շարամբեյանի անվան ժողովրդական արվեստների թանգարան» ՊՈԱԿ-ը 2024 թ. սեպտեմբերի 14-15-ը ՀՀ Վայոց ձորի մարզի Արենի համայնքի Արենի Վայն գինեգործարանի բացօթյա տարածքում կազմակերպում են «Արհեստների միջազգային 3-րդ փառատոնը»: Ծրագրի նախաձեռնությունը ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության նախաձեռնությունն է:
Արենիում հայտնաբերված հնագիտական նյութերը` գինու արտադրամասերը, խաղողի մնացորդներն ու աշխարհի ամենահին կոշիկը առանձնացնում են այն, որպես գինեգործական մշակույթի ավանդական տարածք, բացի այդ այն ընդգրկված է ՀՀ մշակութային տարածքների ցանկում:
Փառատոնին կմասնակցեն շուրջ 40 արհեստագործ վարպետ Հայաստանից և Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության 10 երկրից (Ալբանիա, Բուլղարիա, Վրաստան, Հունաստան, Մոլդովա, Ռումինիա, Ռուսաստան, Սերբիա, Ուկրաինա, Հյուսիսային Մակեդոնիա:
«Արհեստների միջազգային 3-րդ փառատոնը» առանձնահատուկ է այն հանգամանքով, որ դրա իրականացմամբ համախմբվում են մի շարք միջազգային մշակութային ծրագրեր՝ նոր համագործակցությունների հնարավորություններ զարգացնելով միջազգային կազմակերպությունների շրջանակում, մասնավորապես՝ համադրելով Սևծովյան տարածաշրջանի երկրների մշակութային ներուժը «Մշակութային ուղիների» հետ և խթանելով միջմշակութային երկխոսությունների նոր հարթակների ձևավորումն ու զարգացումը:
Բացի այդ, փառատոնին կտրվի Եվրոպայում նշվող ամենաընդգրկուն և ամենամասնակցային միջոցառումներից մեկի` «Եվրոպական ժառանգության օրերի» մեկնարկը, որն այս տարի տեղի կունենա «Ճանապարհներ, ցանցեր, կապեր» խորագրի ներքո, ինչպես նաև դրա շրջանակում կամփոփվի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հովանու ներքո գործող Արևմտյան և Կենտրոնական Ասիայի ոչ նյութական մշակութային ժառանգության տարածաշրջանային հետազոտությունների Թեհրանի կենտրոնի հետ համատեղ Հայաստանում իրականացվող «Ոչ նյութական մշակութային ժառանգությունը և թանգարանները» թեմայով միջազգային վերապատրաստման դասընթացը։
Փառատոնի ընթացքում Արենի համայնքում կներկայացվեն հայ և այլ ժողովուրդների ազգային արհեստները՝ գորգագործություն, ասեղնագործություն, ժանեկագործություն, տիկնիկագործություն, փայտագործություն, խեցեգործություն, դարբնություն, զարդագործություն, ծղոտագործություն և այլն: Երկու օր շարունակ կանցկացվեն բազմաբնույթ մշակութային միջոցառումներ՝ ազգային երգ ու պար, լարախաղացություն, ավանդական խոհանոցի բազմազան ուտեստների համտես, վարպետաց դասեր և հատուկ ծրագիր երեխաների համար:
Այս փառատոնի համն ու հոտը կմատնանշեն Վայոց ձորի այցեքարտ համարվող գինին ու վայրին բնորոշ ավանդական ուտեստները: Այցելուները տեղում հնարավորություն կունենան համտեսելու և ծանոթանալու հայկական գինու պատրաստման ավանդույթներին:
Փառատոնը ՀՀ համայնքներում ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանությանն ու արժևորմանն ուղղված կարևոր նախաձեռնություն է, որն իրականացվում է ամեն տարի ՀՀ որևէ մարզում՝ նպաստելով համայնքների մշակութային կյանքի աշխուժացմանը, արհեստների զարգացմանը, միջմշակութային երկխոսությանն ու մշակութային զբոսաշրջության զարգացմանը:
Տեղեկացնենք, որ «Արհեստների միջազգային առաջին փառատոնը» մեկնարկել է 2022 թ. վարպետների քաղաք Գյումրիում, «Արհեստների միջազգային 2-րդ փառատոնը» տեղի է ունեցել 2024 թ. Դիլիջանում:
Նշենք նաև, որ 2023-2025 թթ. Հայաստանի Հանրապետությունը Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Մշակույթի աշխատանքային խմբի համակարգողն է, ինչպես նաև ընդգծենք, որ Հայաստանն ընդգրկված է Եվրոպայի խորհրդի «Մշակութային ուղիներ» ծրագրի «Գինու ուղում»:

На открытой площадке Винного завода Арени в общине Арени Вайоцдзорской области 14-15 сентября пройдет "III -й Международный фестиваль ремесел".  Мероприятие, инициированное Министерством образования, науки, культуры и спорта Армении будет проведено совместно с ГНКО "Музей народных искусств имени Ованеса Шарамбеяна".
В МОНКС напоминают, что найденные в Арени археологические материалы - винные мастерские, остатки винограда и старейшая в мире обувь - выделяют его как традиционную область культуры виноделия, кроме того, он включен в список культурных территорий Республики.
В фестивале примут участие около 40 мастеров из Армении и 10 стран Организации Черноморского экономического сотрудничества (Албании, Болгарии, Грузии, Греции, Молдовы, Румынии, России, Сербии, Украины и Северной Македонии).
Также отмечается, что "III -й Международный фестиваль ремесел" особенен тем, что его реализация объединяет ряд международных культурных программ, развивая новые возможности сотрудничества в рамках международных организаций, в частности, объединения культурный потенциал стран Черноморского региона с "Культурными тропами" и содействия формированию и развитию новых платформ для межкультурного диалога.
Кроме того, фестиваль ознаменует начало одного из самых масштабных и массовых мероприятий в Европе - "Дней европейского наследия", которое в этом году пройдет под девизом "Дороги, сети, соединения". На фестивале будут подытожены результаты международного учебного курса "Нематериальное культурное наследие и музеи", проводимого в Армении совместно с Тегеранским центром региональных исследований нематериального культурного наследия Западной и Центральной Азии, действующим под эгидой ЮНЕСКО.
В ходе фестиваля в общине Арени будут представлены национальные ремесла армян и других народов: ковроткачество, вышивка, кружевоплетение, изготовление кукол, обработка дерева, гончарное, кузнечное дело, изготовление ювелирных изделий, плетение из соломки и др. В течение двух дней пройдут различные культурные мероприятия:  национальные песни и танцы, танцы на струнах, дегустация различных блюд традиционной кухни, мастер-классы и специальная программа для детей.
Подчеркивается, что фестиваль является важной инициативой, направленной на сохранение и оценку нематериального культурного наследия в общинах Армении, способствующей оживлению культурной жизни общин, развитию ремесел, межкультурному диалогу и развитию культурного туризма.
Первый международный фестиваль ремесел прошел в 2022 году в Гюмри - в городе мастеров, 2-й  - состоялся в 2024 году в Дилижане.
Отметим также, что в 2023-2025 гг. Республика Армения является координатором Рабочей группы по культуре Организации Черноморского экономического сотрудничества.