Մինսկի խմբի հարցը կարող է դիտարկվել խաղաղության պայմանագրի կնքման համատեքստում․ ՀՀ ԱԳՆ
Պաշտոնական Երևանը Մինսկի գործընթացի շարունակականության հարցը կարող է դիտարկել առաջին հերթին՝ խաղաղության պայմանագրի կնքման համատեքստում, «Ազատության» հարցմանն ի պատասխան՝ հայտարարել է Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչությունը։
Ադրբեջանը խաղաղության համաձայնագրի ստորագրման, դրա նախաստորագրման համար պահանջել է փոխել Հայաստանի Սահմանադրությունը, և համատեղ լուծարել ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը: Ալիևը նաև հայտարարել է, որ Հայաստանը համաձայն չէ Մինսկի խմբի լուծարմանը։
«Ազատություն»-ը, մասնավորապես, հետաքրքրվել էր Արտգործնախարարությունից՝ արդյոք Ադրբեջանը Մինսկի խմբի լուծարումը դարձնում է նախապայման՝ խաղաղության պայմանագիր ստորագրելու համար, ինչո՞ւ Երևանը համաձայն չէ լուծարմանը և հնարավո՞ր է, որ առաջիկայում Հայաստանը մտքափոխվի և Բաքվի հետ լուծարման համատեղ դիմում ներկայացնի ԵԱՀԿ-ին։

Официальный Ереван может рассмотреть вопрос продолжения Минского процесса, прежде всего, в контексте подписания мирного договора, заявили в МИД Армении в ответ на запрос "Свободы".
Для подписания мирного соглашения Азербайджан потребовал изменить Конституцию Армении и совместно распустить Минскую группу ОБСЕ. Алиев также заявил, что Армения не согласна на роспуск Минской группы.
"Свобода", в частности, поинтересовалась в МИД, делает ли Азербайджан предварительным условием подписания мирного договора роспуск Минской группы, почему Ереван не соглашается на роспуск и возможно ли, что в ближайшее время Армения передумает и подаст совместное с Баку заявление о роспуске в ОБСЕ?