ՀՀ իշխանությունը գիտեր՝ ինչ է սպասվում Արցախին․ ոչ միայն տեղից չշարժվեց, այլև Ադրբեջանին ազդանշաններ արձակեց․ Պատգամավոր
19/08/2024 10:06
Մեկ տարի առաջ այս օրերին Արցախում հումանիտար ճգնաժամը հատեց եզրագիծը, հիշեցնում է ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
Նա գրել է՝ ծայրահեղ ծանր իրավիճակ էր ոչ միայն մարդկանց առօրյա կյանքում, այլ Պաշտպանության բանակում, որտեղ մատակարարումները խիստ խափանումներով էին, իսկ առանձին հրամանատարներ դիրքերում գտնվող զինծառայողների օրվա սնունդը հայթայթում էին մերձակա գյուղերից:
Պատգամավորի խոսքով՝ բանակում ծրագրված պլանները 5-10%-ի չափով էին իրականացվում` մարտական պատրաստությունից մինչև սովորական կենցաղի ապահովում:
«Այս ամենից ուղիղ մեկ ամիս անց, երբ ողջ Արցախն ու հատկապես երկրի պաշտպանության համար պատասխանատու կառույցներն ու ստորաբաժանումներն ամբողջությամբ հյուծվեցին, Ադրբեջանն անցավ ռազմական գործողությունների:
Չնայած այն հանգամանքին, որ ՀՀ կառավարիչն այդ օրերին ֆիզիկապես հեծանվավազքով չէր զբաղված, պետության իրադրային արձագանքն առանձնապես չէր տարբերվում այսօր դրսևորած վարքագծից:
ՀՀ իշխանական վերնախավն ընդհանուր գծերով գիտեր, թե ինչ է սպասվում Արցախին, սակայն ոչ միայն տեղից չշարժվեց, այլև Ադրբեջանին ազդանշաններ արձակեց առ այն, որ մտադիր չէ որևէ ձևով արձագանքել Արցախի նկատմամբ գործողություններին», - նշել է Աբրահամյանը:

Власти Армении знали, что будет с Арцахом: они не только не двинулись с места, но и послали сигналы Азербайджану — Депутат
19/08/2024 10:30
Год назад в эти дни гуманитарный кризис в Арцахе перешел черту, напоминает депутат НС Тигран Абрамян.
Он отмечает: это была крайне тяжелая ситуация не только в повседневной жизни людей, но и в Армии обороны, где поставки были сильно нарушены, а отдельные командиры добывали продукты на день в близлежащих селах для военнослужащих, находящихся на позициях.
По словам депутата, запланированные планы в армии выполнялись на 5-10%, от боевой подготовки до обеспечения быта.
"Ровно через месяц после всего этого, когда весь Арцах и особенно структуры и подразделения, ответственные за оборону страны, были полностью истощены, Азербайджан начал военные действия.
Несмотря на то, что управленец Армении в те дни физически не занимался велоспортом, фактическая реакция государства особо не отличалась от поведения, продемонстрированного сегодня.
Правящая элита Армении в целом знала, что будет с Арцахом, но не только не сдвинулась с места, но и дала сигнал Азербайджану, что не намерена каким-либо образом реагировать на действия против Арцаха", - отметил Абрамян.