Կիրանցի բնակիչը հրաժարվել է 270 միլիոն դրամ փոխհատուցումից, նրան սպառնացել են կալանավորել․ Ոսկան Սարգսյան
20/08/2024 14:52
Կիրանցի բնակիչը հրաժարավել է 270 միլիոն դրամ փոխհատուցումից, նրան սպառնացել են կալանավորել։ Այս մասին ֆեյսբուքյան իր էջում գրել է լրագրող Ոսկան Սարգսյանը։
«Կիրանցից տեղեկացա, որ գյուղի 11 ընտանիք, որոնց հարազատները զոհվել են հայրենիքի տարածքները պաշտպանելու ժամանակ, հրաժարվել են սահմանազատման անվան տակ, միակողմանի, ապօրինի կերպով Ադրբեջանին հանձնված, կադաստրի վկայականներով իրենց պատկանող հողի, գույքի համար պետբյուջեից փոխհատուցում ստանալ։
Պետական բյուջեից մեծ գումարներ են տրվել նրանց, ովքեր համաձայնել են գործարքին։ Գյուղացիների վկայությամբ՝ որպես խանութ ծառայած  վագոն-տնակի համար վճարել են 18 միլիոն դրամ, ավտովերանորոգման ոչ մեծ արհեստանոցի տարածքի համար՝ 28 միլիոն դրամ։
Դրանք Կիրանցի բնակիչներին վճարված ամենափոքր գումարներն են, տների, հողերի  համար ավելի մեծ գումարներ են տրվել։
Կիրանցի մի բնակչի, որի անունը չեմ գրում՝ իր համար խնդիրներ չստեղծելու համար, առաջարկել են 270 միլիոն դրամ, սակայն նա հրաժարվել է; Գյուղի բնակիչները ասացին,որ հետո այդ մարդուն հրավիրել են Երևան՝ Քննչական կոմիտե, որտեղ  համառ տղամարդուն ասել են, որ ինքը և իր որդին դիմադրություն են ցուցաբերել ոստիկաններին, կարող են քրեական գործ հարուցել։ Սակայն 270 միլիոն դրամից հրաժարված կիրանցեցին չի վախեցել քրեական հետապնդումից, չի գնացել գործարքի։
Կիրանցի տարածքներն Ադրբեջանին հանձնելուց հետո հերոսական Կիրանցում տրամադրություն է փոխվել։ Ամեն տարի օգոստոսի 1-ին մեծ շուքով նշվում էր Կիրանցի տոնը։ Այս տարի գյուղի տոնը անշուք է անցել։
Տավուշի մարզպետ Հայկ Ղալումյանին հարցում եմ արել՝ Ադրբեջանին հանձնված տարածքների դիմաց  պետական բյուջեից ինչքա՞ն գումար է նախատեսված Կիրանցի բնակիչներին  փոխհատուցելու համար, ինչքա՞նն է  նրանց արդեն տրվել, ի՞նչ սկզբունքով է որոշվել փոխհատուցման չափը։
Մարզպետարանից պատասխանել են․ «Պպահանջվող տեղեկատվությունը ենթակա չէ տրամադրման, քանի որ այն ունի գաղտնիության դրոշմագիր»»,- գրել է նա։

Житель села Киранц отказался от компенсации в 270 млн. драмов — Воскан Саркисян
Житель села Киранц отказался от компенсации в 270 млн. драмов, ему угрожают арестом. Об этом написал на своей странице в «Facebook» региональный журналист Воскан Саркисян.
«Из Киранца сообщили о том, что 11 семей села, чьи родственники погибли при защите территории Родины, отказались получить компенсацию из государственного бюджета за принадлежащие им землю и имущество с кадастровыми свидетельствами, в одностороннем порядке и незаконно переданные Азербайджану под предлогом демаркации.
Тем, кто согласился на сделку, выделены крупные суммы денег из государственного бюджета. По словам сельчан, за вагончик-магазин заплатили 18 млн. драмов, а за территорию небольшой авторемонтной мастерской – 28 млн. драмов. Это самые маленькие суммы, выплаченные жителям Киранца. За дома и землю перечислены более крупные суммы денег.
Жителю Киранца, имя которого я не буду называть, предложили 270 млн. драмов для того, чтобы избежать проблем, но он отказался. Сельчане рассказали, что позже этого человека пригласили в Ереван, в Следственный комитет, где упрямцу заявили о том, что он и его сын оказали сопротивление Полиции, в связи с чем может быть возбуждено уголовное дело. Однако отказавшийся от 270 млн. драмов житель Киранца не побоялся уголовного преследования, на сделку не пошел.
Я направил запрос губернатору Тавушской области Айку Галумяну: какая сумма средств из госбюджета предназначена для компенсации жителям Киранца в обмен на переданные Азербайджану территории, какая сумма уже предоставлена, по какому принципу определен размер компенсации?
Из областной администрации ответили: «Запрошенная информация не подлежит оглашению, поскольку под грифом   секретности».