«Քլինթոն» հիմնադրամի փոխնախագահը միանում է «Ավրորա» մրցանակի ընտրող հանձնաժողովին
«Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին է միացել «Քլինթոն» հիմնադրամի փոխնախագահ, հանրային առողջության փորձագետ Չելսի Քլինթոնը:
«Արմենպրես»-ի փոխանցմամբ՝ այս մասին հայտնում են «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունից, նշելով, որ Դոկտոր Քլինթոնը հայտնի է մարդկանց կյանքը բարելավելու իր ջանքերով, ինչը ոգեշնչում է ապագա առաջնորդներին ամբողջ աշխարհում ու նպաստում կարեւոր հարցերի, այդ թվում՝  առողջապահական հավասարության վերաբերյալ իրազեկության բարձրացմանը եւ գործնական քայլեր ձեռնարկելուն:
«Ավրորա» մրցանակը (1 միլիոն ԱՄՆ դոլար) շնորհվում է այն անհատներին, որոնք վտանգում են սեփական կյանքը, որպեսզի փրկեն այն մարդկանց կյանքը, որոնք տառապում են հակամարտությունների կամ մարդկության դեմ իրագործվող հանցագործությունների հետեւանքով։ «Ավրորա» մրցանակի դափնեկիրը ստանում է նվիրատվության շղթան շարունակելու բացառիկ հնարավորություն՝ այդ միջոցներն ուղղելով համայնքներում մարդասիրական աշխատանք իրականացնող անհատներին:
«Ուրախ ենք ողջունելու Չելսի Քլինթոնին «Ավրորա» համայնքում: Հաշվի առնելով սոցիալական փոփոխություններին նվիրված երկարամյա ջանքերը՝ նա կատարյալ համալրում է Ընտրող հանձնաժողովում, եւ ես անհամբեր սպասում եմ մեր համատեղ աշխատանքին՝ լույս սփռելու մարդասեր գործիչների վրա, որոնք վտանգում են սեփական կյանքն՝ օգնելու դժվարին իրավիճակում գտնվողներին»,- ասել է «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովի նախագահ եւ Լոնդոնի կայսերական քոլեջի Գլոբալ առողջապահական նորարարությունների ինստիտուտի համաղեկավար Լորդ Արա Դարզին: «Չելսին իր հետ բերում է թարմություն եւ մեծ փորձառություն, որն, անկասկած, կհարստացնի մեր քննարկումները եւ կապահովի տեսակետների լայն շրջանակ ընտրական գործընթացում»:
Երկար տարիներ լինելով հանրային առողջության փորձագետ՝ դոկտոր Քլինթոնը նաեւ «Քլինթոն» առողջապահության հասանելիության նախաձեռնության (Clinton Health Access Initiative) փոխնախագահն է: Հիմնադրամում աշխատելուց բացի, Քլինթոնը դասավանդում է Կոլումբիայի համալսարանի Մեյլմենի անվան հանրային առողջության դպրոցում: Նա նաեւ մի քանի գրքերի հեղինակ է, այդ թվում՝ լավագույն տարածում գտած «She Persisted» (Նա հաստատակամ էր) շարքի: Նա պետքարտուղար Հիլարի Ռոդհեմ Քլինթոնի հետ համահեղինակել է «Գիրք համարձակ կանանց եւ տատիկի այգիների մասին» գործը, իսկ Դեւի Շրիդհարի հետ՝ «Գլոբալ առողջապահության կառավարում. ո՞վ է ղեկավարում աշխարհը եւ ինչո՞ւ» գիրքը:
«Մենք բոլորս մեր դերն ունենք համաշխարհային մեծագույն մարտահրավերներին դիմակայելու գործում: Ինձ համար պատիվ է միանալ 2024 թ. «Ավրորա» մրցանակի Ընտրող հանձնաժողովին եւ շարունակել մեր համագործակցությունը «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության (CGI) միջոցով՝ աջակցելու մարդասիրության ոլորտի առաջնորդներին, որոնք մեծապես փոխում են աշխարհը»,- նշել է «Քլինթոն» հիմնադրամի փոխնախագահ Չելսի Քլինթոնը:
2024 թ. «Ավրորա» մրցանակի հավակնորդների՝ «Ավրորայի» հերոսների անունները հայտարարվել էին 2023 թ. սեպտեմբերի 18-ին՝ Նյու Յորք քաղաքում տեղի ունեցած «Քլինթոն» համաշխարհային նախաձեռնության (CGI) ամենամյա միջոցառման ընթացքում: Ութերորդ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը շնորհվեց Կոնգոյի Դեմոկրատական Հանրապետությունում գործող իրավապաշտպան, աշխարհում հայտնի գինեկոլոգ Դենիս Մուկվեգեին 2024 թ. մայիսի 9-ին:  Բժիշկ Մուկվեգեն Կոնգոյի «Փանզի» հիվանդանոցի եւ հիմնադրամի նախագահն է, որը հիմնադրել է 1999 թվականին՝ մայրական առողջության եւ մայրական մահացության համակարգային խնդիրը լուծելու նպատակով: Շարունակվող հակամարտության եւ պատերազմից բխող առողջապահական կարիքների պայմաններում՝ հիվանդանոցը դարձել է հակամարտությունների ժամանակ սեռական բռնության ենթարկվածների բուժման առաջատար կենտրոններից մեկն աշխարհում:
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության մասին
«Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնությունը ձգտում է լուծել մարդասիրական խնդիրներն աշխարհի տարբեր անկյուններում՝ տեղում օգնելով ամենակարիքավորներին: Նախաձեռնության գլխավոր նախագիծը՝ «Ավրորա» համաշխարհային մարդասիրական մրցանակը, բացահայտում է եւ աջակցում մերօրյա հերոսներին, որոնք շոշափելի դրական փոփոխություն են իրականացնում խոցելի եւ ամենակարիքավոր համայնքներում: Մինչեւ հիմա «Ավրորան» արդեն նախաձեռնել է եւ աջակցել 430 նախագծի 56 երկրում եւ տարածքում՝ զգալի ազդեցություն գործելով ծայրահեղ կարիքի մեջ գտնվող մոտավորապես 3.4 միլիոն մարդու կյանքի վրա:

Вице-президент Фонда "Клинтон" вошла в Отборочную комиссию премии "Аврора"
Вице-президент Фонда "Клинтон", эксперт в области общественного здравоохранения Челси Клинтон вошла в Отборочный комитет Всемирной гуманитарной премии "Аврора".
Как передает Арменпресс, об этом сообщила гуманитарная инициатива "Аврора", отметив, что доктор Клинтон известна своими усилиями по улучшению жизни людей, что вдохновляет будущих лидеров во всем мире и способствует повышению осведомленности о важных проблемах, в том числе в области равенства здравоохранения и принятия практических шагов.
Премия "Аврора" ($1 миллион) вручается людям, которые рискуют собственной жизнью ради спасения жизней людей, пострадавших в результате конфликтов или преступлений против человечности. Лауреат премии "Аврора" получает уникальную возможность продолжить цепочку пожертвований, направляя эти средства людям, которые занимаются гуманитарной работой в своих сообществах.
"Мы рады приветствовать Челси Клинтон в сообществе "Авроры". С учетом ее давней приверженности социальным переменам, она является идеальным дополнением к отборочному комитету, и я с нетерпением жду нашей совместной работы, чтобы пролить свет на гуманитарных деятелей, которые рискуют своей жизнью, чтобы помочь тем, кто находится в отчаянном положении, - заявил председатель Отборочного комитета и содиректор премии "Аврора", соруководитель Института инноваций в области здравоохранения Имперского колледжа Лондона лорд Ара Дарзи. - Челси приносит с собой свежесть и большой опыт, которые, несомненно, обогатят наши дискуссии и предоставят широкий спектр точек зрения в процессе отбора".
Доктор Клинтон, давний эксперт в области общественного здравоохранения, также является вице-председателем Инициативы "Клинтон" по обеспечению доступа к здравоохранению (Clinton Health Access Initiative). Помимо работы в фонде, Клинтон преподает в Школе общественного здравоохранения Мейлмана Колумбийского университета (Columbia University Mailman School of Public Health). Она также является автором нескольких книг, в том числе серии бестселлеров “She Persisted”. Вместе с госсекретарем Хиллари Родэм Клинтон он является соавтором книги "Книга о смелых женщинах и бабушкиных садах” и книги “Управление глобальным здравоохранением: кто правит миром и почему" с Деви Шридхар.
"Мы все должны сыграть свою роль в решении крупнейших мировых проблем. Для меня большая честь присоединиться в 2024 году к Отборочному комитету премии "Аврора" и продолжить наше партнерство в рамках Глобальной инициативы "Клинтон" (CGI) для поддержки лидеров благотворительных организаций, которые вносят большой вклад в мир", - заявила вице-президент Фонда “Клинтон” Челси Клинтон.
Имена претендентов на премию "Авроры", имена героев "Авроры" были объявлены 18 сентября 2023 года во время ежегодного мероприятия Глобальной инициативы “Клинтон” (CGI) в Нью-Йорке. Восьмая Всемирная гуманитарная премия “Аврора” 9 мая 2024 года вручена работающему в Демократической Республике Конго правозащитнику Денису Муквеге, всемирно известному врачу-гинекологу.
Доктор Муквеге является президентом больницы и фонда "Панзи" в Конго, который он основал в 1999 году для решения системной проблемы материнского здоровья и материнской смертности. В условиях продолжающегося конфликта и потребностей в медицинской помощи, связанных с войной, больница стала одним из ведущих в мире центров по лечению жертв сексуального насилия в ходе конфликта.
О гуманитарной инициативе "Аврора"
Гуманитарная инициатива "Аврора" стремится решать гуманитарные проблемы в разных уголках мира, помогая наиболее нуждающимся на местах. Флагманский проект инициативы — Глобальная гуманитарная премия "Аврора" — выявляет и поддерживает сегодняшних героев, которые вносят ощутимые позитивные изменения в наиболее уязвимые и нуждающиеся сообщества. На сегодняшний день Aurora уже инициировала и поддержала 430 проектов в 56 странах и территориях, оказав существенное влияние на жизнь примерно 3,4 миллиона человек, остро нуждающихся в помощи.