Բացահայտեք Ադրբեջանի նենգ մտադրությունները և սթափության կոչ հղեք միջազգային հանրությանը․ Արցախի ԱԺ
«2024թ. նոյեմբերի 11-22-ը Բաքվում նախատեսվում է ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովը (COP29), որին մասնակցելու հրավեր ունեն տարբեր երկրների ղեկավարներ, պաշտոնական պատվիրակություններ, միջազգային կազմակերպությունների պատասխանատուներ և բազմաթիվ լրագրողներ: Միանգամայն ակնհայտ է, որ Բաքուն այդ համաժողովն օգտագործում է՝ մոլորեցնելու համաշխարհային հանրությանը և շեղելու հանրային կարծիքը իր երկրի էության հետ շաղկապված ոճրագործություններից։ Կասկածից վեր է նաև, որ նշված համաժողովին հրավիրված պաշտոնյաների և կառույցների անտարբեր մոտեցումը Ադրբեջանի ոճրագործությունների նկատմամբ այդ երկրի ղեկավարության կողմից դիտարկվելու է որպես քաջալերանք՝ իրականացված ու շարունակվող հանցագործությունների, որի ցանկից կարելի է առանձնացնել.
- Արցախում 2023թ. սեպտեմբերին Ադրբեջանի կողմից ձեռնարկված էթնիկ զտումները՝ որպես ցեղասպանություն և մարդկության դեմ իրականացված հանցագործություն
- Ներխուժումը Հայաստանի Հանրապետության տարածք եւ ուժի կիրառման սպառնալիքով  ճնշումները ՀՀ-ի վրա
- Բաքվի կողմից պատանդառված Արցախի ռազմաքաղաքական ղեկավարների և մյուս գերիների նկատմամբ կեղծ մեդադրանքները, վերաբերմունքն ու նրանց անորոշ ճակատագիրը
- Ադրբեջանի կողմից շարունակվող հակահայկական քաղաքականությունը, որն արտահայտվում է նաև Արցախի պատմամշակութային հարուստ ժառանգության ոչնչացման, յուրացման և ինքնությունը կեղծելու գործուն քայլերով։
Վերոնշյալ հանցավոր գործողությունների շարքը կարելի է երկար շարունակել: Մարդկությանը հուզող գլոբալ հարցերի՝ ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության համաժողովի  անվան տակ այս արարքների քողարկումը միայն ու միայն խորացնելու է անվստահության ու անկայունության մթնոլորտը, որն Ադրբեջանի կողմից պարտադրվել է Հարավային Կովկասի տարածաշրջանին 2020թ. 44-օրյա պատերազմի, լիակատար շրջափակման և ցեղասպանության սպառնալիքի ներքո Արցախի Հանրապետության բռնազավթման և ամբողջովին հայաթափելու միջոցով:
Կոչ ենք անում համայն հայությանը և տարածաշրջանի՝ խաղաղությամբ շահագրգիռ երկրներին, կազմակերպություններին ու անհատներին միանալ Հայ Դատի կենտրոնական գրասենյակի եւ Միջազգային քրեական դատարանի գլխավոր դատախազ Լուիս Մորենո Օկամպոյի սկսած արշավին՝ տեղեկատվական դաշտում, սոցիալական ցանցերում եւ անհատական հաղորդակցություններով բացահայտել Ադրբեջանի նենգ մտադրությունները և սթափության կոչ հղել միջազգային հանրությանը»:

Раскройте коварные намерения Азербайджана и призовите к трезвости международное сообщество — Национальное Собрание Арцаха
21/08/2024 14:10
Совместный призыв фракций Национального Собрания Республики Арцах:
«11-22 ноября 2024 года в Баку планируется провести Конференцию ООН по изменению климата (COP29), к участию в которой приглашены лидеры различных стран, официальные делегации, представители международных организаций и многие журналисты. Совершенно очевидно, что Баку использует эту конференцию, чтобы ввести в заблуждение мировое сообщество и отвлечь общественное мнение от преступлений, связанных с сущностью его страны. Также нет сомнений в том, что безразличный подход официальных лиц и структур, приглашенных на упомянутую конференцию, к преступлениям Азербайджана будет расценен руководством этой страны как поощрение совершенных и продолжающихся преступлений, из списка которых можно выделить:
- этнические чистки, предпринятые Азербайджаном в Арцахе в сентябре 2023 г. как геноцид и преступление против человечности
- вторжение на территорию Республики Армения и давление на Армению с угрозой применения силы
- ложные обвинения в отношении взятых в заложники Баку военно-политических лидеров Арцаха и других пленных, и их неопределенная судьба
- продолжающаяся антиармянская политика Азербайджана, которая выражается также в действенных шагах по уничтожению, присвоению и фальсификации исторического и культурного наследия Арцаха.
Список преступных действий можно продолжать долго. Маскировка этих действий под глобальные вопросы, волнующие человечество, под видом конференции ООН по изменению климата только усугубит атмосферу недоверия и нестабильности, навязанную Азербайджаном региону Южного Кавказа в 2020 году посредством 44-дневной войны, полной блокады и оккупации Республики Арцах под угрозой геноцида и полного изгнания армян.
Мы призываем все армянство и заинтересованные страны, организации и отдельных лиц присоединиться к кампании, начатой центральным офисом Ай-Дат и генеральным прокурором Международного уголовного суда Луисом Морено Окампо по раскрытию коварных намерений Азербайджана в информационном поле, социальных сетях и в личных сообщениях, и призвать международное сообщество отрезветь», - говорится в заявлении фракций НС Арцаха.