Ռուսաստանն Ադրբեջանին կանաչ լույս է տալիս Հայաստանի վրա նոր հարձակում գործելու համար. Թաթուլ Հակոբյան
21/08/2024 11:43
Լրագրող Թաթուլ Հակոբյանը «Ֆեյսբուքի» իր էջում գրել է.
«2020 թվականի նոյեմբերի 9-ի եռակողմ հայտարարության բոլոր կետերը ոտնահարված են, ավելին՝ Արցախը ենթարկվել է էթնիկ զտման:
Էթնիկ զտումը տեղի է ունեցել Ռուսաստանի խաղաղարար առաքելության ներկայության պայմաններում: Չեմ ասում, որ մեր աղետալի պարտության մեղավորը Ռուսաստանն է:
Ռուսաստանի արտգործնախարար Լավրովի հերթական հայտարարությունը Արաքսի ափով Ադրբեջանի և Թուրքիայի միջև հաղորդակցություն հաստատելու շուրջ՝ ռուսական վերահսկողության տակ, նշանակում է հետևյալը՝ Ռուսաստանը Ադրբեջանին կանաչ լույս է տալիս Հայաստանի վրա նոր հարձակում գործելու համար:
Չեմ ասում, որ վաղն Ադրբեջանը պատերազմ է սկսելու:
Չպետք է նեղվել և նեղանալ Լավրովի խոսքերից, նա գերտերության արտգործնախարար է, որի շահերը այսօր համընկնում են Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ:
Պետք է կառուցել արտաքին քաղաքականություն՝ հրաժարվելով արատավոր և պարզունակ հավերժ բարեկամ, հավերժ թշնամի փակ շղթայից:
Խոսքը Ռուսաստանի հետ թշնամանալու մասին չէ: Հակառակը, պետք է փորձել ճիշտ աշխատել Ռուսաստանի հետ:
Ռուսաստանի, Ադրբեջանի, Թուրքիայի և մյուս երրորդ երկրների հետ դիվանագիտության հիմքում պետք է դնել սառը իրապաշտությունը»:

Россия дает Азербайджану «зеленый свет» для начала нового нападения на Армению — Татул Акопян
Журналист Татул Акопян на своей странице в Facebook написал: «Все пункты трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года нарушены, более того, в Арцахе проведена этническая чистка.
Этническая чистка прошла в присутствии российского миротворческого контингента. Я не говорю, что в нашем катастрофическом поражении виновата Россия.
Очередное заявление министра иностранных дел России Лаврова об установлении сообщения между Азербайджаном и Турцией вдоль побережья Аракса под контролем России означает следующее: Россия дает Азербайджану зеленый свет для начала нового нападения на Армению.
Я не говорю, что Азербайджан завтра начнет войну.
Не стоит расстраиваться и обижаться из-за слов Лаврова, он является министром иностранных дел сверхдержавы, интересы которой сегодня совпадают с интересами Азербайджана и Турции.
Необходимо строить внешнюю политику, отказавшись от замкнутой цепи порочного и примитивного вечного друга и вечного врага.
Речь не идет о вражде с Россией. Наоборот, с Россией надо стараться правильно работать.
Дипломатия с Россией, Азербайджаном, Турцией и другими третьими странами должна основываться на холодном реализме».