Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը վերահաստատել է՝  Առուշ Առուշանյանը չի կարող պաշտոնավարել իբրև Գորիսի համայնքապետ
21/08/2024 15:08
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը վերահաստատել է՝ Առուշ Առուշանյանը չի կարող պաշտոնավարել իբրև Գորիսի համայնքապետ
Հակակոռուպցիոն վերաքննիչ դատարանը ամփոփոխ է թողել Սյունիքի մարզի ընդհանուր իրավասության առաջին ատյանի դատարանի կողմից կայացված վճիռը. տեղեկությունը Aysor.am-ին հաստատեց Առուշ Առուշանյանի փաստաբան Արմեն Մելքոնյանը, ով հրաժարվեց այլ մեկնաբանություններ տալ։
Նշենք, որ, ըստ դատական ակտի, Առուշանյանի նկատմամբ որպես պատիժ է կիրառվել տուգանքը, և որոշվել է 5 տարի ժամկետով սահմանափակել ՏԻՄ ղեկավար պաշտոն զբաղեցնելու իրավունքը։
ՀՀ արդարադատության նախարարության խոսնակ Նորայր Շողիկյանը Aysor.am-ին տեղեկացրեց, որ ՀՀ ԱՆ Պրոբացիայի ծառայությունը Առուշ Առուշանյանին հրավիրել է գրասենյակ, նրան ներկայացրել դատական ակտը, վերջինիս վերցրել հաշվառման։ Ըստ այդմ էլ Առուշանյանը «տուգանվել է 700 հազար ՀՀ դրամով, պետք է անցնի մեկ տարի և վեց ամիս փորձաշրջան, ինչպես նաև հինգ տարի չի կարող զբաղեցնել պետական պաշտոններ»։

Антикоррупционный апелляционный суд подтвердил, что Аруш Арушанян не может занимать должность мэра Гориса
21/08/2024 16:02
Антикоррупционный апелляционный суд оставил без изменения решение суда первой инстанции общей юрисдикции Сюникской области. Эту информацию в беседе с Aysor.am подтвердил адвокат Аруша Арушаняна Армен Мелконян, который отказался дать какие-либо другие комментарии.
Отметим, что согласно акту суда, Арушанян в качестве наказания был оштрафован, а также лишен права занимать государственные должности на 5 лет.
Как сообщил Aysor.am пресс-секретарь Минюста Армении Норайр Шогикян, Арушаняна вызвали в Службу пробации МВД Армении, где ознакомили с судебным актом и поставили на учет. В частности, принято решение оштрафовать Арушаняна на 700 тыс. драмов, назначить ему 1,5 года испытательного срока, а также лишить его права занимать государственные должности в течение 5 лет.