ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը Չիկագոյում է՝ մասնակցելու ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ազգային համագումարին
Օօգոստոսի 18-23-ը ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպան Լիլիթ Մակունցը աշխատանքային այցով գտնվում է Իլինոյս նահանգի Չիկագո քաղաքում՝ մասնակցելու ԱՄՆ Դեմոկրատական կուսակցության ազգային համագումարին։ Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ-ում ՀՀ դեսպանությունից։
«Այցի առաջին օրը դեսպան Մակունցը Չիկագոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանի հետ միասին հանդիպել է Չիկագոյի հայ համայնքի երիտասարադների հետ։ Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել Հայաստան-Սփյուռք հարաբերությունների, մասնավորապես այդ ոլորտում իրականացվող երիտասարդական ծրագրերի, Հայաստան-ԱՄՆ երկկողմ հարաբերությունների հիմնական ուղղությունների և դրանց զարգացման հեռանկարների, ինչպես նաև Հայաստանի անվտանգային իրավիճակի, հարևան երկրների հետ հարաբերությունների վերաբերյալ։ Դեսպանը երիտասարդներին է ներկայացրել իրենց հետաքրքրող ոլորտների վերաբերյալ ՀՀ պետական քաղաքականությունը, անդրադարձել է խաղաղության օրակարգին, «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծին, ինչպես նաև Բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության ու Սփյուռքի հանձնակատարի գրասենյակի կողմից իրականացվող ծրագրերին։
Նույն օրը երեկոյան Պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի կողմից կազմակերպվել է ընդունելություն՝ ի պատիվ դեսպան Լիլիթ Մակունցի, որին մասնակցել են Իլինոյս նահանգից ընտրված կոնգրեսական Ռաջա Կրիշնամուրթին, ՀՀ-ից Դեմոկրատական կուսակցության համաժողովին մասնակցելու նպատակով ժամանած պատգամավորներ Սարգիս Խանդանյանը, Ծովինար Վարդանյանը և Սոնա Ղազարյանը, Ֆրեզնոյում և Օհայոյում ՀՀ պատվավոր հյուպատոսները, Չիկագոյում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի (գլխավոր և պատվավոր հյուպատոսություններ), հայ համայնքի և մասնագիտական շրջանակների ներկայացուցիչներ, գիտնականներ։
Միջոցառման պաշտոնական հատվածում ելույթներով հանդես են եկել Չիկագոյում պատվավոր հյուպատոս Օսկար Թաթոսյանը, կոնգրեսական Ռաջա Կրիշնամուրթին, Չիկագոյի պատվավոր հյուպատոսների ավագ, Չիկագոյում Բելգիայի Թագավորության պատվավոր հյուպատոս Փոլ Վան Հալթերենը, ինչպես նաև դեսպան Լիլիթ Մակունցը։ Իր խոսքում դեսպանը բարձր է գնահատել ՀՀ պատվավոր հյուպատոսի գրասենյակի գործունեությունը, շնորհակալություն է հայտնել ջերմ ընդունելության համար, անդրադարձել՝ Հայաստան-Սփյուռք հարաբերություններին՝ կարևորելով Սփյուռքի ներուժի ներգրավումը Հայաստանի Հանրապետության զարգացման և անվտանգության ամրապնդման գործում», - ասված է հաղորդագրության մեջ:

Посол Армении приняла участие в съезде Демократической партии США
18-23 августа посол Армении в США Лилит Макунц находится с рабочим визитом в Чикаго, штат Иллинойс, для участия в национальном съезде Демократической партии США. Об этом сообщает посольство Армении в США.
В первый день визита посол Макунц вместе с почетным консулом РА в Чикаго Оскаром Татосяном встретилась с молодежью армянской общины Чикаго. В ходе встречи состоялся обмен мнениями об отношениях Армения-Диаспора, в частности, молодежных программах, реализуемых в этой сфере, основных направлениях двусторонних отношений Армения-США и перспективах их развития, а также ситуации с безопасностью Армении, отношениях с соседними странами.
Посол представила молодым людям государственную политику Армении в отношении интересующих их сфер, коснулась мирной повестки дня, проекта «Перекресток мира», а также программ, реализуемых министерством высокотехнологичной промышленностью и офисом комиссара по делам диаспоры.
Вечером того же дня офисом почетного консула был организован прием в честь посла Лилит Макунц, в котором приняли участие конгрессмен, избранный от штата Иллинойс Раджа Кришнамурти, депутаты Саркис Ханданян, Цовинар Варданян и Сона Казарян, прибывшие из Армении для участия в конференции Демократической партии, почетные консулы Армении во Фресно и Огайо, представители аккредитованного в Чикаго дипломатического корпуса (генерального и почетного консульств), армянской общины и представители профессиональных кругов, ученые.
В официальной части мероприятия выступили почетный консул в Чикаго Оскар Татосян, конгрессмен Раджа Кришнамурти, старший почетный консул Чикаго Пол Ван Халтерен, почетный консул Королевства Бельгия в Чикаго, а также посол Лилит Макунц.
В своей речи посол высоко оценила деятельность офиса почетного консула РА, поблагодарила за теплый прием, коснулась отношений Армения-Диаспора, подчеркнув важность вовлечения потенциала диаспоры в дело развития и укрепления безопасности Республики Армения.