Հարձակում տեսականորեն հնարավոր է, բայց պատերազմի հավանականություն չեմ տեսնում․ Շարմազանով
Հիմարություններ են այն մեկնաբանությունները, թե Ալիև-Պուտին հանդիպումը պատերազմի թույլտվության համար էր. լրագրողների հետ զրույցում հայտարարեց ՀՀԿ Գործադիր մարմնի անդամ Էդուարդ Շարմազանովը։
«Կատարվում է շատ պարզ բան՝ Նիկոլ Փաշինյանի ապաշնորհ քաղաքականության արդյունքում ՀՀ-ն վեր է ածվել աշխարհաքաղաքական և ռեգիոնալ խաղացողների՝ պետությունների միջև կռվախնձորի։ Նիկոլ Փաշինյանը Հայաստանը բերել և դարձրել է պոլիգոն»,-ասաց նա։
Ըստ Շարմազանովի՝ ՌԴ-ն կարևորագույն խաղացող է, տարածաշրջանում սպասարկում է իր շահերը և բնական է, որ Պուտինը հանդիպում է Ալիևի հետ։
«Բա Նիկոլի հետ ո՞նց հանդիպեն, Հռոմի ստատուտ են վավերացնում ու գլուխ էլ գովում էին, թե գա, ձերբակալելու են»,-ասաց նա։
Ըստ Շարմազանովի՝ հարձակում տեսականորեն հնարավոր է, բայց պատերազմի հավանականություն նա չի տեսնում։
«Պատերազմում են այն ուժերը, որոնք ունեն հավասազոր ուժեր։ Փաշինյանը ՀՀ-ն դարձրել է հավաքական Արևմուտքի և պանթուրքիզմի գործիք։ Նա նոյեմբերի 9-ի հայատարարությունից  թռել է Շառլ Միշել-Էրդողանական հարթակ և Պրահայում ճանաչել է Արցախը Ադրբեջանի մաս»,-ասաց նա։

Шармазанов: Нападение теоретически возможно, но вероятности войны я не вижу
Комментарии о том, что встреча Алиева и Путина была посвящена разрешению начала войны, являются бредом. Об этом в беседе с журналистами сообщил член исполнительного органа РПА Эдуард Шармазанов.
"Происходит нечто подобное: в результате некомпетентной политики Никола Пашиняна Армения стала яблоком раздора между геополитическими и региональными игроками, государствами. Никол Пашинян привез Армению и превратил ее в палигон", - сказал он.
По словам Шармазанова, Россия является важным игроком, служит своим интересам в регионе, и вполне естественно, что Путин встречается с Алиевым.
"Но как они могут встретиться с Николом? Они ратифицируют Римский статут и хвастаются, что если он приедет, то его арестуют", - сказал он.
По словам Шармазанова, нападение теоретически возможно, но вероятности войны он не видит.
«Воевать могут только те силы, у которых равные силы. Пашинян превратил Армению в инструмент коллективного Запада и пантюркизма. После трехстороннего заявления от 9 ноября он перешел на платформу Шарля Мишеля-Эрдогана и признал Арцах частью Азербайджана в Праге", - сказал он.