Չի կարող որևէ հայկական կոնյակ վաճառվել ՌԴ-ում՝ առանց ռուսական իզոտոպային լաբորատոր փորձաքննության. Պապոյան
22/08/2024 13:39
Մենք ՌԴ-ից որևէ պաշտոնական փաստաթուղթ չենք ստացել հայկական կոնյակի որակի վատ լինելու վերաբերյալ, ես կարող եմ մեկնաբանել միայն պաշտոնական փաստաթղթեր, լրագրողների հետ զրույցում ասաց Էկոնոմիկայի նախարար Գևորգ Պապոյանը:
«Մեզ համար հայկական կոնյակի որակի հետ կապված հարցերը պարզապես հարցեր չեն: Հայկական կոնյակը բրենդ է, և մենք հիմա ԵՄ ծրագրերից մեկի շրջանակում աշխատում ենք բրենդի կայացման վրա, և սա մեզ համար շատ թանկ է: Իմ կարծիքով՝ մենք 2025 թվականից պետք է գնանք հետևյալ ճանապարհով՝ ստեղծել իզոտոպային լաբորատորիա, եթե չհաջողվի, կդնենք պահանջ՝ Եվրոպայում իզոտոպային լաբորատորիայի: Այսինքն՝ Հայաստանից, եթե կոնյակի սպիրտ արտահանվի, կունենա լաբորատոր փորձաքննության փաստաթուղթ», - նշեց նա։
Հարցին՝ արդյո՞ք  քաղաքական նկատառումներ կան, քանի որ հենց լարվում են հայ-ռուսական հարաբերությունները, տնտեսվարողների  վերաբերյալ նման հայտարարություններ են անում ՌԴ-ից՝ Պապոյանն արձագանքեց.
«Մեր տնտեսական քաղաքականությունն այնպիսին է, որ ՀՀ-ում արտադրվող ապրանքների որակն անընդհատ բարձրանա և լինի  պատշաճ մակարդակի։ Մենք կարողանանք բոլոր երկրներում վաճառել ապրանքներ և որակի հետ կապված հարցեր չհնչեն, իսկ հնչելու դեպքում էլ ցույց տանք միջազգային լաբորատորիաներից ստացված փորձաքննության արդյունքները: Ես Էկոնոմիկայի նախարարն եմ և պետք է ամեն ինչ անեմ, որ իմ նշված խնդիրները լուծվեն»:
Պապոյանը շեշտեց, որ մեր կոնյակի շատ մեծ տոկոսն արտահանվում է ՌԴ. «Այժմ իզոտոպային լաբորատոր փորձաքննություն անցնում են մեր բոլոր կոնյակները և դա անցնում է ՌԴ-ում: Չի կարող որևէ հայկական կոնյակ վաճառվել ՌԴ-ում՝ առանց ռուսական իզոտոպային լաբորատոր փորձաքննության: Նույն հայկական ու ռուսական շուկայի համար մենք արտադրում ենք 2000 դոլարանոց կոնյակ և դա ազգային հպարտություն է»:
Հիշեցնենք, որ օրերս «Հակակոնտրաֆակտ» միջազգային ասոցիացիայի եւ Կոնյակ, սպիրտ և ալկոհոլային արտադրանք արտադրողների միությունը հայտարարություն էր տարածել, ըստ որի, ռուսաստանյան խանութներում վաճառվող հայկական կոնյակների 90 տոկոսն «անվտանգ չէ, արտադրանքի մոտ կեսը պարունակում է ոչ խաղողի սպիրտ»:

Минэкономики Армении не получало от производителей жалоб по экспорту коньяка в РФ – Папоян
Министерство экономики Армении не получало жалоб от производителей коньяка о том, что они сталкиваются со сложностями при экспорте продукции в Россию. Об этом заявил глава ведомства Геворк Папоян на брифинге после заседания правительства.
Ранее были обнародованы результаты исследования ассоциации "Антиконтрафакт" и Союза производителей коньяка, спирта и алкогольной продукции России, согласно которым почти 90% импортируемого из Армении в РФ коньяка не соответствуют стандартам качества. В ходе проверки было проанализировано 200 образцов коньяка различных марок, закупленных в российских магазинах.
Как отметил министр, в министерство не поступало никаких сообщений о проблемах с экспортом или реализацией коньяка. Проблемы с российской стороной будут обсуждаться тогда, когда будут получены официальные уведомления, добавил он.
На вопрос о том, есть ли у армянской продукции проблемы с качеством, Папоян сказал: "Не думаю".
"Но у страны, которая идет к стандартизации качества и диверсификации экономики, должны быть серьезные лабораторные возможности. Именно с этой целью в 2024 году будет приобретено новейшее лабораторное оборудование на сумму 1 млрд драмов. Мы также помогаем частному сектору, чтобы при необходимости выдавать сертификаты качества", – сказал министр.
В этом контексте Папоян отметил, что большая часть армянского коньяка экспортируется в РФ и там проходит экспертизу в лаборатории изотопов. Теперь же армянская сторона решила либо на месте создать подобную лабораторию, либо до 2025 года обязать экспортеров проходить экспертизу в международных лабораториях.