Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը  Ուկրաինային կոչ է արել չխախտել ուղղափառ համայնքի միասնությունը
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Գարեգին Բ-ն կոչ է անում Ուկրաինայի իշխանություններին չխախտել ուղղափառ համայնքի պատմականորեն հաստատված միասնությունը։ Այդ մասին ՏԱՍՍ-ին ասել է Մայր Աթոռի Տեղեկատվական համակարգի տնօրեն Եսայի քահանա Արթենյանը՝ մեկնաբանելով Ուկրաինայի Գերագույն Ռադայի որոշումը, որով թույլ է տրվում արգելել կանոնական ուկրաինական ուղղափառ եկեղեցին։
«Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր դիրքորոշումն է հայտնել Ուկրաինայի կրոնական կյանքի հետ կապված այս տագնապալի խնդրի առնչությամբ, երբ կրոնական կազմակերպությունների գործունեության ոլորտում սահմանադրական կարգի պաշտպանության մասին օրենքը դեռ մշակման փուլում էր։ Ցավոք, այս օրինագծի վավերացման հնարավոր անցանկալի հետևանքների և ուղղափառների  վրա դրա բացասական ազդեցության վերաբերյալ Հայ Եկեղեցու և մյուս եկեղեցիների կողմից արտահայտված արդարացի մտահոգությունները արձագանք չգտան, որոշումներն ընդունվեցին ստեղծված քաղաքական իրավիճակի ազդեցությամբ։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը դիմում է Ուկրաինայի բարեկամ ժողովրդի զավակներին՝ իշխանություններին և օրենսդիրներին՝ կոչ անելով չխախտել ուղղափառ համայնքի պատմականորեն հաստատված միասնությունը, պաշտպանել գոյություն ունեցող կրոնական համայնքների, հավատացյալների և հոգևւորականների իրավունքները, հարգել սրբավայրերի անձեռնմխելիությունը»,- նշել է քահանա Արթենյանը։
Նա հավելել է, որ Հայ առաքելական եկեղեցու և բարեպաշտ ժողովրդի ցանկությունն է, որ Աստծո ողորմածությամբ շուտափույթ լուծվի ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը, բացառվեն եկեղեցական կյանքը խաթարող անընդունելի երևույթները և վերականգնվեն եղբայրական ժողովուրդների՝ դարերով փորձված բարեկամության հարուստ ավանդույթները։

Католикос всех армян призвал Украину не нарушать единство православной общины
Католикос всех армян Гарегин II призывает власти Украины не нарушать исторически сложившееся единство православной общины. Об этом его пресс-секретарь Иерей Исайя Артенян сообщил ТАСС, комментируя решение Верховной рады Украины, которое позволяет запретить каноническую Украинскую православную церковь (УПЦ).
"Католикос всех армян свою позицию высказал в связи с этим тревожным вопросом касательно религиозной жизни Украины, когда закон о защите конституционного строя в сфере деятельности религиозных организаций еще находился на стадии разработки. К сожалению, не нашли отклика высказанные Армянской церковью и другими церквями обоснованные опасения относительно возможных нежелательных последствий ратификации данного законопроекта и его негативного влияния на духовно-каноническую жизнь, на православное население, решения были приняты под воздействием сложившейся политической ситуации", - отметил пресс-секретарь.
"Святейший католикос всех армян обращается к чадам дружественного народа Украины - властям и законодателям - с призывом не нарушать исторически сложившееся единство православной общины, защищать права действующих религиозных общин, верующих и священнослужителей, уважать неприкосновенность святых мест", - добавил Артенян.
Он отметил, что пожелание Армянской апостольской церкви и "благоверного народа, чтобы милостью Божией в скором времени был разрешен российско-украинский конфликт", были исключены будоражащие церковную жизнь неприемлемые явления и восстановились богатые традиции "засвидетельствованной веками дружбы между братскими народами".