Իշխանությունների կողմից որդեգրված ապազգային քաղաքականության հետևանքով զիջվում են ազգային կենսական շահերը. ՀՅԴ Հայաստանի ԳՄ
Ուղիղ 34 տարի առաջ այս օրը Հայաստանի Հանրապետության Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Հայաստանի Անկախության հռչակագիրը, որով պաշտոնապես սկիզբ դրվեց Հայոց անկախ պետականության կայացման գործընթացին, սահմանվեցին պետականության զարգացման ուղենիշները։ ՀՅԴ Հայաստանի Գերագույն մարմինը Հայաստանի անկախության հռչակագրի օրվա առթիվ հայտարարություն է տարածել:
«1990 թ․ օգոստոսի 23-ի փաստաթուղթը սահմանում է ազգային պետություն կառուցելու տեսլականը՝ ինքնիշխանություն, ժողովրդավարություն, իրավունքի գերակայություն, ազգային բանակ, խոսքի, մամուլի, խղճի ազատություն, օրենսդիր, գործադիր և դատական իշխանությունների տարանջատման ու հավասարակշռման սկզբունք, իրավապահ մարմինների և զինված ուժերի ապաքաղաքականացում, կրթության, գիտության և մշակույթի սեփական համակարգ։ Հայաստանի Հանրապետության գերակա հանձնառություններում ամրագրվեց 1915 թվականին Օսմանյան Թուրքիայում և Արևմտյան Հայաստանում Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչումը հետապնդելու հաստատակամությունը: Ըստ էության, Անկախության հռչակագիրը հայտարարում և ուղենշում է նորանկախ Հայաստանի ազգային պետականություն կառուցելու հավատամքը, ճշտում իր համազգային հավակնություններն ու իդեալները, սեփական անվտանգության և ինքնիշխանության բանաձևն ու տեսլականը:
Այսօր Հայոց պետականությունը գոյութենական մարտահրավերներ է դիմագրավում, իշխանությունների կողմից որդեգրված ապազգային քաղաքականության հետևանքով զիջվում են ազգային կենսական շահերը, Անկախության հռչակագրով ամրագրված հանձնառությունները, թշնամու պատկերացումներով վերաձևվում է ապագայի մեր տեսլականը: Անկախության հռչակագիրը մեր համազգային պատմական երթի կարևորագույն հանգրվանն է, արժանապատիվ և կենսունակ պետականութուն կառուցելու մեր հավատամքը, որին պարտավոր ենք անզիջում լծվել ազգովին:
Օրվա առիթով շնորհավորում ենք հայ ժողովրդին և վստահություն հայտնում, որ համազգային ուժերով կկարողանանք լուծել մեր առջև դրված խնդիրը»,-գրված է հայտարարության մեջ:

Верховный орган АРФД:  В результате проводимой властями Армении антинациональной политики уступаются национальные жизненные интересы
Верховный орган АРФД: В результате проводимой властями Армении антинациональной политики уступаются национальные жизненные интересы
Ровно 34 года назад в этот день Верховный Совет РА принял Декларацию независимости Армении, которая официально положила начало процессу становления независимой армянской государственности и определила ориентиры развития государственности. Об этом говорится в сообщении, распространенном АРФ Дашнакцутюн.
«Документ от 23 августа 1990 года определяет видение построения национального государства - суверенитет, демократия, верховенство права, национальная армия, свобода слова, печати, совести, принцип разделения и баланса законодательной, исполнительной и судебной власти, деполитизация правоохранительных органов и ВС, собственная система образования, науки и культуры.
Решимость добиться международного признания Геноцида армян 1915 года в Османской Турции и Западной Армении была закреплена в приоритетных обязательствах Республики Армения. По сути, Декларация независимости декларирует веру новой независимой Армении в построение национальной государственности, определяет ее общенациональные амбиции и идеалы, формулу и видение ее собственной безопасности и суверенитета. Сегодня армянская государственность сталкивается с экзистенциальными вызовами, в результате проводимой властями антинациональной политики уступаются национальные жизненные интересы, обязательства, предусмотренные Декларацией независимости, наше видение будущего переделывается согласно представлениям врага.  Декларация независимости - важнейшая веха нашего общенационального исторического шествия, наше кредо построения достойного и жизнеспособного государства, чем мы обязаны заняться всей нацией».