«Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են». Փաշինյանն Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ բանաստեղծություն է գրել
23/08/2024 10:11
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ, որում ասված է․
«Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
1990թ. օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհուրդը ընդունեց Անկախության հռչակագիրը: Այս փաստաթղթով Հայաստանի ժողովուրդը ի լուր աշխարհի բարձրաձայնեց անկախ պետություն ունենալու իր ցանկության մասին և արձանագրեց իր կամքը:
Անկախության հռչակագրին հղումը հետագայում՝ 1995 թվականին, տեղ գտավ և մինչև օրս առկա է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանում:
Բայց, ի հեճուկս ամենատարբեր մեկնաբանությունների, սա չի նշանակում, թե Անկախության հռչակագրի ողջ բովանդակությունը ներառված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ և այս երկու փաստաթղթերի բովանդակությունը նույնական են:
Դրա ամենավառ ապացույցը Հռչակագրի 5-րդ հոդվածն է, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունը իր անվտանգությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ապահովելու նպատակով ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ»:
Չնայած Հռչակագրի նման ձևակերպմանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ՀՀ Զինված ուժերը, Ոստիկանության զորքերը, պետական և հասարակական անվտանգության մարմինները երկրի խորհրդարանին չեն ենթարկվում, այլ մինչև 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունը ենթակա են եղել երկրի Նախագահին, իսկ 2018թ. ապրիլից հետո՝ Կառավարությանը:
Սա ուղղակիորեն և աներկբա ի ցույց է դնում, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտահայտված են Անկախության Հռչակագրի միայն այն դրույթները, որոնք արտահայտված են ուղղակի, բառացի և տառացի և որևէ այլ մեկնաբանություն պարզապես պատեհ չէ:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ,
Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության և ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են, և 1990թ․ օգոստոսի 23-ին մենք այդ ինստիտուտների և գաղափարաբանության հետ առնչվելու առաջին փորձը արեցինք՝ երկարատև դադարից հետո։ Անկախության ու պետականության մասին մեր բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումները և ընկալումները այդ ժամանակներից ի վեր էականորեն փոխվել են և ինձ համարձակություն կվերապահեմ պնդելու՝ դարձել ավելի խորը և համապարփակ:
Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձևեր են, բոլորովին ուրիշ հարթություններ և մենք ոտք ենք դնում այդ հարթությունների վրա, որդեգրում ու զարգացնում ենք այդ բանաձևերը՝ հենց այսօր, հենց հիմա:
Սիրելի ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի քաղաքացիներ․ շնորհավորում եմ բոլորիս օգոստոսի 23-ի առիթով և բոլորիդ հղում վերջերս իմ գրած «Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն» բանաստեղծությունը․

«Независимость, суверенитет, государственность являются незаменимыми институтами для сохранения нашей идентичности»: послание Пашиняна по случаю 34-й годовщины принятия Декларации о независимости
23/08/2024 10:23
Премьер-министр Армении Никол Пашинян выступил с поздравительным посланием по случаю 34-й годовщины принятия Декларации о независимости.
«23 августа 1990 годa Верховный Совет Советской Армении принял Декларацию o независимости. Этим документом народ Армении объявил миру о своем желании иметь независимое государство и зафиксировал свою волю. В дальнейшем – в 1995 году, ссылка на Декларацию о независимости нашла место и присутствует до сих пор в преамбуле Конституции Республики Армения», - отмечается в послании.
Но, по словам премьера, вопреки различным толкованиям, это не означает, что все содержание Декларации независимости включено в Конституцию РА, и содержание этих двух документов идентично.
«Самым ярким доказательством этого является 5-я статья Декларации, которая гласит: «В целях обеспечения своей безопасности и неприкосновенности границ Республика Армения создает подчиняющиеся Верховному Совету собственные Вооруженные Силы, внутренние войска, органы государственной и общественной безопасности», - отметил он.
Пашинян пояснил, что, несмотря на подобную формулировку Декларации, по Конституции РА, Вооруженные Силы Армении, войска полиции, органы государственной и общественной безопасности не подчиняются парламенту страны: после конституционных изменений 2015 года подчинялись президенту, а после апреля 2018 года – правительству.
«Это напрямую и безусловно свидетельствует о том, что в Конституции Республики Армения отражены только те положения Декларации о независимости, которые выражены прямо, дословно и буквально, и любая другая интерпретация просто неуместна», - сказал он.
Премьер подчеркнул, что независимость, суверенитет, государственность являются незаменимыми институтами сохранения армянской идентичности и самостоятельности.
«И 23 августа 1990 года мы после долгой паузы предприняли первую попытку разобраться с этими институтами и идеологией. Представления и восприятия всех нас, граждан Республики Армения, о независимости и государственности с тех пор существенно изменились и, возьму на себя смелость сказать, стали более глубокими и всеобъемлющими. Независимость, государственность, гражданство – это совершенно другие формулы мышления, совершенно другие плоскости, и мы вступаем в эти плоскости, принимаем и развиваем эти формулы, прямо сегодня, прямо сейчас», - отметил Пашинян.