Ունենք աշխարհի մասին գավառական պատկերացումներով իշխանություն, որն աղետ բերեց մեր երկիր. Հովհաննիսյան
27/08/2024 11:18
Անմտությունը դառնում է մտավոր գործունեություն․
Ադրբեջանի  քաղաքագիտական, պետական շրջանակներում կա ձևակերպում. «Խաղաղօվկիանոսյան նավատորմը Կասպից ծով չի կարող հասնել»։ Համառոտ՝ սա Ադրբեջանի սառը հաշվարկված արտաքին քաղաքականությունն է, որի շնորհիվ այն լուրջ գործընկեր է միաժամանակ Արևմուտքի ու Ռուսաստանի համար, և նրա ազգային շահերն ու նույնիսկ հակամարդկային քայլերը դառնում են «ընկալելի»։
Վրաստանի վարչապետ Ի. Կոբախիձեն ասում է. «Մենք չտրվեցինք հսկայական համակարգված ճնշմանը, չբացեցինք երկրորդ ճակատ (Ռուսաստանի դեմ), չմիացանք պատժամիջոցներին, որոնք կարող էին երկիրը տանել պատերազմի և տնտեսական աղետի»։
Լուրջ պետությունները սիրողականներից տարբերվում են առաջին հերթին բովանդակությամբ, մտածողության առկայությամբ։ Այս ադրբեջանական,  վրացական ձևակերպումների տակ կոնկրետ նպատակներ են դրված՝ ազգային խնդիրներ, ենթակառուցվածքային լուրջ նախագծեր, անհավանական թվացող լուծումներ, մեծ փողեր, կոմունիկացիաների տարբերակներ՝ նոր ճանապարհներ, երթուղիներ և այլն։
Ինչ ունենք Հայաստանում. աշխարհի մասին գավառական պատկերացումներով մի իշխանություն, որը բոլորի հետ փչացնելով հարաբերությունները՝ աղետ բերեց մեր երկիր, և մենք այսօր գտնվում ենք ԶՐՈդաշնակից վիճակում։
Անմիտ պետությունները պատժվում են դաժանորեն, և նրանց անմիտ վերնախավերը կրում են ուղղակի պատասխանատվություն։
Ինչ է իրենից ներկայացնում այսoրվա հայաստանյան քաղաքական միտքը.  արևմտամետների ու ռուսամետների բաժանված ճամբարներ, որոնք քաղաքական գնչուների պես «դաբրոներ» են ակնկալում մոսկվաներում, բրյուսելներում, վաշինգտոններում։ Մեր հավաքական միտքը՝ անկախ որևէ ճամբարից, չի փորձում Հայաստանի հետպատերազմյան վերականգնման տեսլականը մշակել ու որևէ ռացիոնալ բան առաջարկել սեփական ժողովորդին ու արտաքին աշխարհին։ Հատուկենտ գործիչների բացառությամբ։
Բոլոր մտածող երկրները դնում են կարճաժամկետ և ստրատեգիական նպատակներ։ Ի՞նչ է անում Երևանը. Երևանը չկա, անլեզու, անդեմ, անիմաստ մի միավոր է, որին արդեն առանց դիվանագիտական կոռեկտության ասում են «այսպես շարունակեք` մորթվելու եք», ու Երևանը, միևնույն է, դա էլ չի հասկանում։
Մեզանում անմտությունը գրավել է բոլոր կենսական ոլորտները։ Մեր քաղաքական միտքը ազգային-ապազգային արխայիկ բարիկադավորման մեջ է։ Մենք ոչ մի ռացիոնալ նպատակ չենք դնում. սա սարսափելի իրողություն է։ Մենք այլևս չենք էլ հասկանում՝ դրսից մեզ ինչ են ասում, ուր է տանում պրոցեսը։ Մենք նույնիսկ մեր երկրով անցնելիք մի ճանապարհի կամ մի խողովակի ճիշտ տարբերակը մեզ համար չենք կարողանում հաշվարկել ու առաջ տանել։
Պետությունները և ժողովուրդները երբեք չեն հասնում իրենց նպատակներին, եթե չեն ձևակերպում այդ նպատակները։
Հարցը մեր մարդկային, քաղաքական ռեսուրսի մեջ է. պիտի կարողանանք ձևավորել նոր բովանդակությամբ ու նոր խաղի կանոններով վերնախավ, որը խիզախորեն կխոսի սեփական ժողովրդի հետ ու կվերցնի պատասխանատվություն, ոչ թե շարունակենք կա´մ սպասարկել «մեծարգոյին» կամ էլ կառչել դիզած հարստությունից ու սպասել հրաշքի։ Մի տարի առաջ արդեն սպասել ենք հրաշքի և ունենք կորսված Արցախ։
Կատարված ու հավանական աղետի ծավալներն այնքան սահմռկեցուցիչ են, որ հանրային կյանքում անխուսափելի է դառնում բարդ–ցավոտ հարցերի հրապարակային քննարկումը, որը հետագայում վերածվելու է լուրջ ռազբորկայի։

У нас есть власть с провинциальными представлениями о мире, которая принесла в нашу страну катастрофу — Ованнисян
27/08/2024 12:05
Неразумность становится умственной деятельностью:
В политологических и государственных кругах Азербайджана есть формулировка: «Тихоокеанский флот не может достичь Каспийского моря». Короче говоря, это хладнокровно рассчитанная внешняя политика Азербайджана, благодаря которой он является серьезным партнером одновременно для Запада и России, а его национальные интересы и даже античеловеческие шаги становятся «понятными».
Премьер-министр Грузии И. Кобахидзе говорит: «Мы не поддались тяжелейшему систематическому давлению, не открыли второй фронт (против России), не присоединились к санкциям, которые могут привести страну к войне и экономической катастрофе».
Серьезные государства отличаются от любительских прежде всего своим содержанием, наличием мышления. В этих азербайджанских и грузинских формулировках ставятся конкретные цели: национальные проблемы, серьезные инфраструктурные проекты, кажущиеся невероятными решения, большие деньги, варианты коммуникаций: новые дороги, маршруты и т.д.
Что мы имеем в Армении? власть с провинциальными представлениями о мире, которая испортила отношения со всеми, принесла в нашу страну катастрофу, и сегодня мы находимся в состоянии НОЛЬсоюзника.
Глупые государства жестоко наказываются, а их глупые элиты несут прямую ответственность.
Какова сегодняшняя армянская политическая мысль? разделенные лагеря прозападников и пророссийских, которые, как политические цыгане, ждут «добра» от Москвы, Брюсселя и Вашингтона. Наш коллективный разум, независимо от какого-либо лагеря, не пытается разработать видение послевоенного восстановления Армении и предложить что-либо рациональное собственному народу и внешнему миру. За исключением редких деятелей.
Все мыслящие страны ставят перед собой краткосрочные и стратегические цели. Что делает Ереван? Еревана не существует, это безъязычное, безликое, бессмысленное образование, которому уже без дипломатической корректности говорят: «Продолжите в том же духе, вас зарежут», а Ереван, все равно, и этого не понимает.
В нас безрассудство захватило все жизненно важные сферы. Наша политическая мысль находится в архаичной национально-ненациональной баррикаде. Мы не ставим перед собой никаких рациональных целей: это ужасная реальность. Мы уже даже не понимаем, что нам говорят посторонние, куда ведет процесс. Мы даже не в состоянии рассчитать и предложить правильный вариант дороги или трубы, которые должны пройти через нашу страну.
Государства и народы никогда не достигнут своих целей, если они не сформулируют эти цели.
Вопрос в наших человеческих и политических ресурсах: мы должны суметь сформировать элиту с новым содержанием и новыми правилами игры, которая будет смело разговаривать со своим народом и брать на себя ответственность, вместо того, чтобы продолжать служить «многоуважаемым» или держаться за накопленные богатства и ждать чудо. Год назад мы уже ждали чуда и потеряли Арцах.
Размеры реальной и вероятной катастрофы настолько ужасают, что в общественной жизни становится неизбежным публичное обсуждение сложных и болезненных вопросов, которое впоследствии перерастет в серьезный конфликт.