«Զանգեզուրի միջանցքի» բացման որոշումը պետք է կայացնեն Հայաստանն ու Ադրբեջանը՝ այնպիսի պայմաններով, որոնք կհամապատասխանեն նաև Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի շահերին․ Զախարովա
28/08/2024 18:49
Երթուղին, որը կարող է Ադրբեջանի հիմնական տարածքը կապել Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության հետ՝ Հայաստանի տարածքով, քննարկվում է հաղորդակցությունների ապաշրջափակման եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում՝ Ռուսաստանի, Հայաստանի, Ադրբեջանի փոխվարչապետերի նախագահությամբ, ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան՝ հավելելով, որ այդ աշխատանքի հիմքում եռակողմ պայմանավորվածություններն են՝ ձեռք բերված 2020 թվականի նոյեմբերի 9-ին և 2021 թվականի հունվարի 11-ին՝ երեք երկրների ղեկավարների միջև։
Զախարովան նշել է նաև, որ իրենք տեղյակ են իրանական կողմի մտահոգությունների մասին՝ կապված «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման նպատակահարմարության հետ։
«Մենք ծանոթ ենք իրանական կողմի պաշտոնական ներկայացուցիչների մտահոգությանը՝ այսպես կոչված  «Զանգեզուրի միջանցքի» բացման վերաբերյալ:
Իսկ Մոսկվայի դիրքորոշումը Բաքվի և Երևանի միջև հաղորդակցության ապաշրջափակման վերաբերյալ քաջ հայտնի է. մենք ելնում ենք նրանից, որ որոշումը պետք է իրականացվի կողմերի փոխադարձ համաձայնությամբ և փոխադարձ ընդունելի պայմաններով՝ այնպես, որ դա համապատասխանի ինչպես Հայաստանի ու Ադրբեջանի, այնպես էլ  տարածաշրջանի հարևանների՝ Ռուսաստանի, Իրանի և Թուրքիայի շահերին»,- ասել է ՌԴ ԱԳՆ ներկայացուցիչը։

Захарова прокомментировала вопрос о позиции Ирана по так называемому «Зангезурскому коридору»
Позиция Москвы в отношении разблокирования связей между Баку и Ереваном очевидна, потому что хорошо известна. Об этом сегодня, 28 августа, заявила на брифинге официальный представитель МИД России Мария Захарова, комментируя вопрос о об идее прокладки так называемого «Зангезурского коридора» и позиции Ирана по этому поводу.
«Мы исходим из того, что соответствующие договоренности будут достигнуты, реализованы по обоюдному согласию сторон и не взаимоприемлемых условиях таким образом, чтобы это отвечало интересам  как Азербайджана и Армении, так и стран-соседей по региону, соответственно, России, Ирана и Турции», - сказала она.
По словам Захаровой, если говорить о международном транспортном коридоре Север-Юг, то основная работа в контактах с Азербайджаном и Ираном ведется на так называемом западном направлении из России вдоль Каспия по азербайджанской территории и далее в Иран.
«Маршрут, который должен связать основную часть Азербайджана с Нахичеванской автономной республикой через территорию Армении наряду с рядом других маршрутов  обсуждается в рамках трехсторонней  рабочей группы по разблокированию всех экономических и транспортных связей на Южном Кавказе под совместным председательством вице-премьеров России, Азербайджана и Армении. Работа в этой трехсторонней рабочей группе ведется в соответствии с трехсторонними договоренностями, которые были достигнуты на высшем уровне, в том числе 9 ноября 2020-го и 11 января 2021 гг. Мы видели заявления иранских официальных лиц с выражением озабоченности по поводу идеи прокладки так называемого «Зангезурского коридора» и с разъяснением соответственно причин такого подхода, такого отношения. Мне кажется, Вам следовало бы обратиться напрямую в Тегеран», - отметила Захарова.