Ռուսական կողմը հաստատակամ է շարունակել ՀՀ-ի հետ համագործակցությունը 1997-ի պայմանագրի սկզբունքներով․ ՌԴ դեսպանություն
29/08/2024 16:10
Ռուսական կողմը հաստատակամ է շարունակել և զարգացնել Հայաստանի հետ համագործակցությունը 1997 թվականի Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագրում ամրագրված սկզբունքների հիման վրա։ Այս մասին հայտարարել է ՀՀ-ում ՌԴ դեսպանությունը։
«Այս փաստաթուղթը սահմանեց մեր միջպետական հարաբերությունների սկզբունքներն ու առաջնահերթությունները, ինչպես նաև կարևոր հանգրվան դարձավ ճշմարիտ դաշինքի ոգով երկկողմանի գործընկերության կառուցման գործում։
Մասնավորապես, Ռուսաստանը և Հայաստանը պայմանավորվել են լիովին ամրապնդել ավանդական բարեկամական հարաբերությունները և համապարփակ համագործակցությունը քաղաքական, տնտեսական, ռազմական, գիտական, մշակութային և այլ ոլորտներում։ Մեր երկրները նաև պարտավորվել են համագործակցել կայունության և անվտանգության ամրապնդման գործում թե՛ Անդրկովկասյան տարածաշրջանում, թե՛ ողջ աշխարհում», - ասված է հաղորդագրության մեջ։
Նշենք, որ Հայաստանի Հանրապետության և Ռուսաստանի Դաշնության միջև Բարեկամության, համագործակցության և փոխադարձ օգնության մասին պայմանագիրը կնքվել է 1997 թվականի օգոստոսի 29-ին։ Այսօր նշվում է պայմանագրի կնքման 27-ամյակը։

Россия настроена на продолжение сотрудничества с Арменией в соответствии с принципами договора 1997 года — Посольство РФ
29/08/2024 16:24
Российская сторона твердо настроена и далее продолжать, развивать двустороннее сотрудничество на принципах, закрепленных в Договоре о дружбе, сотрудничестве и взаимной помощи между Российской Федерацией и Республикой Армения от 1997 года.  Об этом говорится в заявлении, распространенном посольством России в Армении.
«Этот документ определил принципы и приоритеты наших межгосударственных отношений, а также стал важной вехой в построении двустороннего партнерства в духе подлинного союзничества.
В частности, Россия и Армения договорились всемерно укреплять традиционные отношения дружбы и всестороннего сотрудничества в политической, экономической, военной, научной, культурной и других областях. Наши страны также обязались взаимодействовать в деле повышения стабильности и безопасности как в Закавказском регионе, так и во всем мире».