Տպավորություն է՝ փորձ է արվում ձևավորել փաստաթուղթ, որում ձևակերպված կլինեն նպատակներ, լոզունգներ, բայց հայ-ադրբեջանական խնդիրների լուծումները կմնան դրսում․ Պատգամավոր
29/08/2024 13:28
Վերջին երկու ամիսներին արտաքուստ թվացյալ դադար է, բայց կուլիսներում գործընթացներ են նախապատրաստվում. անդրադառնալով հայ-ադրբեջանական հարաբերություններին՝ լրագրողներին ասաց ԱԺ պատգամավոր Տիգրան Աբրահամյանը։
«Դա ակնհայտ է միջազգային տարբեր դերակատարների հայտարարություններից: Այս պահին, այսպես կոչված, «Խաղաղության պայմանագրի» շուրջ կուլիսներում լուրջ քննարկումներ են ընթանում։ Պատահական չէ, որ արդեն Ադրբեջանն է հայտարարում՝ «Խաղաղության պայմանագրի» փաստաթուղթը մոտ է ավարտին:
Տպավորություն է, որ արտաքին ուժերի ճնշմամբ փորձ է արվում ձևավորել մի փաստաթուղթ, որի մեջ ձևակերպված կլինեն նպատակներ, լոզունգներ, բայց հայ-ադրբեջանական խնդիրների լուծումները կմնան դրսում», - նշեց նա։

Создается впечатление, что предпринимается попытка сформировать документ, в котором будут сформулированы цели и лозунги, но решения армяно-азербайджанских проблем останутся за рамками — Депутат
В последние два месяца снаружи наблюдается кажущаяся пауза, но за кулисами готовятся процессы. Сославшись на армяно-азербайджанские отношения, сообщил журналистам депутат НС Тигран Абрамян.
«Это видно из заявлений различных международных акторов. В настоящий момент за кулисами идут серьезные дискуссии относительно так называемого «Мирного договора». Неслучайно Азербайджан уже заявляет о том, что документ «Мирный договор» близок к завершению.
Создается впечатление, что под давлением иностранных сил предпринимается попытка сформировать документ, в котором будут сформулированы цели и лозунги, но решения армяно-азербайджанских проблем останутся за рамками», - сказал он.