Մայր Տաճարի վերաօծման արարողությունը՝ սեպտեմբերի 29-ին
Օգոստոսի 29-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսի նախագահությամբ Մայր Աթոռում գումարվեց Մայր Տաճարի վերաօծման, Մյուռոնօրհնության արարողությունների շրջանակներում ստեղծված Համակարգող հանձնախմբի հերթական նիստը։
Հիշյալ արարողությունների աշխատանքները պատշաճորեն կազմակերպելու նպատակով Նորին Սրբության տնօրինությամբ տակավին նախորդ տարվանից ստեղծվել է Համակարգող հանձնախումբ, որն ատենապետում է Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնի Դիվանապետ Գերաշնորհ Տ․ Արշակ արքեպիսկոպոս Խաչատրյանը։
Համակարգող հանձնախմբի շրջանակներում գործում են 5 ենթահանձնախմբեր` Արարողակարգային, Ծիսական, Տեղեկատվական, Տեխնիկական ապահովման, Հրատարակությունների և միջոցառումների կազմակերպման, որոնք նախապես կազմված գործողությունների ծրագրով իրականացնում են սեպտեմբերյան միջոցառումների համապատասխան կազմակերպչական աշխատանքները:
Համակարգող հանձնախմբի կողմից կազմվել է արարողությունների ծրագիրը, ըստ որի՝ հիմնական արարողությունները տեղի են ունենալու հետևյալ ժամանակացույցով.
1. Սեպտեմբերի 28-ին՝ ժամը 17։00-ին, Մյուռոնօրհնության արարողություն Սուրբ Տրդատի բաց խորանում։
2. Սեպտեմբերի 29-ին՝ ժամը 10։30-ին, Մայր Տաճարի վերաօծման արարողություն:
Հիմնական միջոցառումները լայնորեն կլուսաբանվեն թե՛ տեղական և թե՛ միջազգային լրատվամիջոցների կողմից: Մայր Տաճարի վերաօծման և Մյուռոնօրհնեքի արարողությունները հեռարձակվելու են ուղիղ եթերով։

Церемония переосвящения Кафедрального собора состоится 29 сентября
Под председательством Католикоса Всех армян Гарегина Второго 29 августа состоялось очередное заседание координационного комитета, сформированного в рамках обряда мироварения. Об этом сообщили в информационном центре Первопрестольного Святого Эчмиадзина.
В целях правильной организации работы вышеупомянутых церемоний под руководством Патриарха с прошлого года был создан координационный комитет, который возглавляет архиепископ Аршак  Хачатрян.
В составе координационного комитета имеется 5 подкомитетов: церемониальный, обрядовый, информационный, технического обеспечения, по организации публикаций и мероприятий, которые осуществляют соответствующую организационную деятельность сентябрьских мероприятий по заранее подготовленному плану мероприятий.
Программу церемоний составила координационный комитет, согласно которому основные церемонии пройдут по следующему графику:
1. 28 сентября в 17: 00 церемония мироварения стены у открытой ризницы Святого Трдата.
2. 29 сентября в 10:30 состоится церемония повторного освящения Кафедрального собора.
Основные события будут широко освещаться как местными, так и международными СМИ. Церемонии переосвящения и мироварения Кафедрального собора будут транслироваться в прямом эфире.