«Հրապարակ». Իշխանությունը համաձա՞յն է Լուկաշենկոյի հետ
«Հրապարակ» թերթը գրում է. «Իշխանությունը թերևս համաձայն է Ալեքսանդր Լուկաշենկոյի հետ, որ «հայերը ոչ մեկին պետք չեն», հակառակ դեպքում Բատկայի այդ սկանդալային հայտարարությունից շուրջ 10 օր անց պաշտոնական պատասխան կհնչեր որևէ օղակից։ Հիշեցնենք, որ օգոստոսի 20-ին Բելառուսի նախագահը հարցազրույց էր տվել և հայ-ռուսական փոխհարաբերություններից էր խոսել. «Ո՞ւմ են պետք հայերը՝ մեզնից բացի։ Ոչ մեկին։ Թող զարգացնեն իրենց տնտեսությունը և կողմնորոշվեն իրենց ռեսուրսներով։ Ի՞նչ Ֆրանսիա կամ Մակրոն։ Վաղը նա չի լինի, և բոլորը կմոռանան Հայաստանի մասին»։
Ասել էր նաև, որ մենք ՌԴ-ի հետ փաստացի «նույն նավում ենք»․ «Եթե այն շրջվի, մենք միասին կխորտակվենք։ Չարժե թաքցնել մեր դաշնակցային հարաբերությունները։ Մենք մեզ որոշ այլ պետությունների պես չենք պահում, որոնք ցանկանում են միայն վերցնել Ռուսաստանից՝ ոչինչ չտալով»,- ասել էր նա։ Իշխանության շարքերում ևս տարակուսած են պաշտոնական լռության փաստից, հատկապես որ կայծակնային արագությամբ արձագանքում են ՌԴ ավելի ցածր կալիբրի գործիչներին, օրինակ՝ ՌԴ ԱԳՆ խոսնակի ցանկացած հայտարարությանը»։

«Грапарак»: Согласна ли власть с Лукашенко?
Газета "Грапарак" пишет: «Посути, власть согласна с Александром Лукашенко в том, что «армяне никому не нужны», иначе официальный ответ прозвучал бы из каких-то кругов примерно через 10 дней после скандального заявления Батьки.
Напомним, 20 августа президент Беларуси дал интервью российскому государственному телеканалу "Россия" и рассказал об армяно-российских отношениях: «Ну кому армяне нужны, кроме нас? Никому они не нужны. Пусть развивают свою экономику и ориентируются на то, что у них есть. Какая Франция, какой Макрон? Завтра не будет Макрона, и все забудут про эту Армению».
Он также сказал, что они с РФ фактически находятся «в одной лодке». «Если она перевернется, мы утонем вместе. Не стоит скрывать наши союзнические отношения. Мы не ведем себя как некоторые другие государства, которые только и хотят брать от России, не отдавая ничего», - сказал он. В рядах власти факт официального молчания также вызывает недоумение, тем более, что они молниеносно реагируют на слова деятелей более низкого калибра РФ, например, на любое заявление представителя МИД России.