Իշխան Սաղաթելյանը հանդիպել է Ուրուգվայից ժամանած պատվիրակության հետ
Որպես ՀՀ ԱԺ Հայաստան-Ուրուգվայ բարեկամական խմբի ղեկավար՝ այսօր ընդունել եմ Ուրուգվայից ժամանած պատվիրակությանը, հայտնել է ԱԺ «Հայաստան» խմբակցության պատգամավոր Իշխան Սաղաթելյանը։
«Օգոստոսի 29-ին հանդիպելով պաշտոնական այցով Հայաստանում գտնվող Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերայի եւ Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ Պեդրո Խիսդոնյանիի հետ՝ նախ շնորհակալություն եմ հայտնել Ուրուգվայի գործադիր եւ օրենսդիր մարմիններին՝ Հայաստանի համար շատ զգայուն հարցերում մշտապես օբյեկտիվ գնահատականի եւ վերաբերմունքի համար։
Բարձր  գնահատելով տասնամյակների պատմություն ունեցող հայ-ուրուգվայական բարեկամական հարաբերությունները՝  կարեւորել եմ Ուրուգվայում հայ համայնքի դերակատարությունը, որը  կարող է լրացուցիչ կամուրջ եւ խթան հանդիսանալ երկկողմ հարաբերությունների զարգացման գործում։
Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի նախագահ Անա Օլիվերան եւ Ուրուգվայի Ներկայացուցիչների պալատի փոխնախագահ, հայկական արմատներով Պեդրո Խիսդոնյանին կարեւորել են հայ համայնքի դերակատարությունն Ուրուգվայի հասարակական-քաղաքական կյանքում, ընդգծել նրա միասնականությունը, դրական գնահատել երկու երկրներում դեսպանությունների բացումը:
Անդրադարձ է կատարվել նաև Ադրբեջանի կողմից 2023 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի հայ բնակչության նկատմամբ իրականացված էթնիկ զտմանը և Բաքվի բանտերում պահվող տասնյակ հայ ռազմագերիների խնդրին և Հայաստանի ինքնիշխան տարածքներում գտնվող ադրբեջանական զորքերի դուրս բերման հարցին»,- սոցցանցի իր էջում գրել է Իշխան Սաղաթելյանը։

Ишхан Сагателян встретился с членами делегации парламента Уругвая
Как руководитель группы дружбы Национального собрания Армении Армения-Уругвай сегодня я принял делегацию Уругвая. Об этом сообщил депутат парламента от фракции «Армения» Ишхан Сагателян.
«Встретившись 29 августа с председателем Палаты представителей Уругвая Аной Оливера, находящейся в Армении с официальным визитом, и вице-председателем Палаты представителей Уругвая Педро Хисдоняном, я прежде всего поблагодарил исполнительный и законодательный органы Уругвая за всегда объективную оценку и отношение в очень чувствительных для Армении вопросах.
Высоко оценив армяно-уругвайские дружественные отношения, имеющие многолетнюю историю, я подчеркнул роль армянской общины Уругвая, которая может стать дополнительным мостом и стимулом в развитии двусторонних отношений.
Председатель Палаты представителей Уругвая Ана Оливера и вице-председатель Палаты представителей Уругвая Педро Хисдонян, имеющий армянские корни, подчеркнули роль армянской общины в общественно-политической жизни Уругвая, подчеркнули ее единство и положительно оценили открытие посольств в обеих странах.
Были затронуты также вопросы этнических чисток, проведенных Азербайджаном в отношении армянского населения Нагорного Карабаха в 2023 году, десятков армянских военнопленных, содержащихся в бакинских тюрьмах, и вывода азербайджанских войск с суверенных территорий Армении», - написал Ишхан Сагателян.