Մոսկվան հույս ունի, որ Երևանն ու Բաքուն ամենակարճ ժամկետում կստորագրեն «Խաղաղության պայմանագիրը». Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպան
30/08/2024 11:36
Մոսկվան հույս ունի, որ Երևանն ու Բաքուն ամենակարճ ժամկետում կստորագրեն «Խաղաղության պայմանագիրը»։ «ՌԻԱ նովոստի» գործակալությանը տված հարցազրույցում այս մասին ասել է Ադրբեջանում Ռուսաստանի դեսպան Միխայիլ Եվդոկիմովը։
«Դատելով կողմերի պաշտոնական հայտարարություններից՝ «Խաղաղության պայմանագրի» նախագիծը գործնականում համաձայնեցված է։ Ինչպես Ադրբեջան կատարած պետական այցի ժամանակ նշել է նախագահ Վլադիմիր Պուտինը, Մոսկվան ուրախ կլինի դրա ստորագրման մեջ իր ներդրումն ունենալու համար։ Հույս ունեմ, որ դա տեղի կունենա որքան հնարավոր է շուտ, քանի որ դա կարևոր քայլ կլինի Հարավային Կովկասում կայուն խաղաղության ու բարգավաճման հասնելու առումով»,- ասել է դեսպանը։

Москва надеется, что Ереван и Баку подпишут «Мирный договор» как можно скорее — Посол России в Азербайджане
30/08/2024 12:07
Москва надеется, что Ереван и Баку подпишут мирное соглашение как можно скорее. Об этом заявил посол России в Азербайджане Михаил Евдокимов в интервью РИА Новости.
"Судя по официальным заявлениям сторон, проект мирного соглашения практически согласован. Как отметил президент Владимир Путин в ходе своего государственного визита в Азербайджан, Москва будет рада способствовать его подписанию. Надеюсь, это произойдет как можно скорее, потому что это будет важным шагом в плане достижения стабильного мира и процветания на Южном Кавказе", - сказал посол.