Չի կարելի է խոսել այլ երկրների մասին հեգնանքի, վիրավորանքի լեզվով, մանավանդ ՌԴ-ի նման երկրի մասին. Փաշինյան
31/08/2024 15:00
Ճիշտ չեմ համարում մեր գործընկեր երկրի մասին այդ բառապաշարով խոսելը, ես շփվում եմ ՌԴ նախագահի, կառավարության ղեկավարի հետ և մեր աշխատանքային ժանրը փոխադարձ հարգանքն է, չեմ ընդունում այդ բառապաշարը, դա պետական բառապաշար չէ, չի կարելի խոսել այլ երկրների մասին հեգնանքի, վիրավորանքի լեզվով, մանավանդ ՌԴ-ի նման երկրի մասին, ասուլիսի ժամանակ, անդրադառնալով հարցին, թե որքան ՀՀ-ն ու Ադրբեջանը մոտենում են խաղաղության հաստատմանը, այնքան ՌԴ-ն ավելի է ջղաձգվում, ասաց վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը:
Նրա խոսքով՝ կարելի է ունենալ տարաձայնություններ, բայց նման բառապաշարով խոսել որևէ երկրի մասին՝ սխալ է.
«Եթե այդ սխալները գործել ենք, պետք է դրանք ուղղենք մեզ համար: Պետությունը մտածողության բոլորովին այլ հարթություն է: Եթե ուզում ենք ունենալ ամուր պետականություն ու ինքնիշխանություն, ապա պետք է մուտք գործենք այդ մտածողության հարթություն և ամրանանք»,- հավելեց Փաշինյանը:

О других странах нельзя говорить с иронией и оскорблениями, особенно о такой стране, как Россия — Пашинян
31/08/2024 15:29
Я не считаю правильным говорить о нашей стране-партнере такой лексикой, я общаюсь с президентом РФ, главой правительства, и наш рабочий жанр - взаимное уважение, я не приемлю такую ​​лексику, это неправильно, нельзя говорить о других странах языком иронии, оскорбления, тем более о такой стране, как Россия, заявил в ходе пресс-конференции премьер-министр Никол Пашинян, затрагивая вопрос о том, насколько ближе Армения и Азербайджан к установлению мира, тем напряженнее становится Россия.
По его словам, разногласия могут быть, но с такой лексикой говорить о какой-либо стране неправильно.
«Если мы допустили эти ошибки, мы должны исправить их сами. Государство – это совершенно другое измерение мышления. Если мы хотим иметь сильную государственность и суверенитет, то мы должны выйти на этот уровень мышления и укрепить себя», - добавил Пашинян.