Ադրբեջանն ավելի քան 45 հազար քառ․ կմ տարածքի նկատմամբ հավակնություն ունի, բայց մենք հարցն էդ ձևով չենք բարձրացնում․ Փաշինյան
31/08/2024 14:51
Ադրբեջանի Սահմանադրության մեջ ՀՀ տարածքի նկատմամբ հավակնություն կա, այսօր ասուլիսին  ասաց ՀՀ վարչապետը։
«Բայց մենք հարցն էդ ձևով չենք բարձրացնում։ Ինչո՞ւ, որովհետև Խաղաղության պայմանագրում կա համաձայնեցված դրույթ։
Այսօրվա Ադրբեջանը էս տրամաբանությամբ ավելի քան 45 հազար քառ կմ տարածքի նկատմամբ հավակնություն ունի։ Հարցն անհանգստացնում է մեզ։ Ո՞նց ենք արձագանքում․ ասում ենք՝ կա համաձայնեցված հոդված, որը ստորագրելու պարագայում հարցը կարգավորվում է։ Վերջ, սա արձանագրվում է։ Մնացածը պատմություն է, պատմություն չես կարող ջնջել, և անհրաժեշտություն չկա էլ», - նշեց վարչապետը։

Азербайджан претендует на более чем 45 тысяч квадратных километров территории Армении, но мы не ставим вопрос таким образом — Пашинян
31/08/2024 15:15
Конституция Азербайджана содержит территориальные претензии к Республике Армения, сообщил сегодня на пресс-конференции премьер-министр Республики Армения.
«Но мы не поднимаем этот вопрос таким образом. А почему? да потому, что в Мирном договоре есть согласованный пункт.
Согласно этой логике, сегодняшний Азербайджан претендует на более чем 45 тысяч квадратных километров территории. Нас беспокоит этот вопрос. Как мы реагируем? мы говорим, что есть согласованный пункт, в случае подписания договора вопрос будет решен. Всё, это записано. Остальное — история, историю стереть нельзя, да и не нужно», — заявил премьер-министр.