Ադրբեջանն իր արտգործնախարարության մամուլի խոսնակի մակարդակով արձագանքել է Փաշինյանի հայտարարություններին
31/08/2024 19:18
Ադրբեջանն իր արտգործնախարարության մամուլի խոսնակի մակարդակով արձագանքել է Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այսօրվա հայտարարություններին։
Նշել են, թե պնդումը, որ իրենց սահմանադրությունում Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ կան, «չի համապատասխանում իրականությանը»։ Կրկնել են իրենց թեզը, թե Հայաստանի սահմանադրությունում են զետեղված «Ադրբեջանի տարածքի» նկատմամբ «պահանջներ»։
«Ի տարբերություն Հայաստանի սահմանադրության, 1991 թվականի՝ Պետական ​​անկախության մասին սահմանադրական ակտում և 1918 թվականի Անկախության հռչակագրում, որոնց հղում է անում Ադրբեջանի սահմանադրությունը, Հայաստանի նկատմամբ տարածքային պահանջներ չկան»,- հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի խոսնակ Այխան Հաջիզադեն՝ հավելելով, թե «պատմական փաստ» է հանդիսանում այն, թե «ինչ տարածքներ են եղել Ադրբեջանի կազմում»՝  առաջին հանրապետության օրոք և թե «երբ են դրանք ներառվել Հայաստանի կազմում»։
«Դա չի նշանակում, որ այժմ Ադրբեջանի օրենսդրությունում տարածքային նկրտումներ կան Հայաստանի նկատմամբ»,- ասել է Ադրբեջանի արտգործնախարարության մամուլի խոսնակը։

Азербайджан отреагировал на заявления Пашиняна на уровне преcc-секретаря своего МИД
Азербайджан отреагировал на сегодняшние заявления премьер-министра Армении Никола Пашиняна на уровне пресс-секретаря МИД.
Они отметили, что утверждение о наличии в их конституции территориальных претензий к Армении "не соответствует действительности". Они повторили свой тезис о том, что в конституции Армении содержатся «территориальные претензии» к Азербайджану.
«В отличие от Конституции Армении, в Конституционном акте о государственной независимости 1991 года и Декларации независимости 1918 года, на которые содержится ссылка в Конституции Азербайджана, нет никаких территориальных претензий к Армении»,- заявил пресс-секретарь МИД Азербайджана Айхан Гаджизаде, добавив, что «историческим фактом» является то, «какие территории входили в состав Азербайджана» во время первой республики и «когда они были включены в состав Армении».
«Это ни в коем случае не означает, что в настоящее время в законодательстве Азербайджана имеются территориальные претензии к Армении», - сказал пресс-секретарь МИД Азербайджана.