Քանի դեռ Արցախը հայաթափված է, չկա որևէ երաշխիք, որ Հայաստանը մնալու է հայկական. Արթուր Վանեցյան
«Հայրենիք» կուսակցության նախագահ, ԱԱԾ նախկին տնօրեն Արթուր Վանեցյանն ուղերձ է հղել Արցախի անկախության օրվա առթիվ։
«Սիրելի հայրենակիցներ, այսօր Արցախի Հանրապետության անկախության օրն է։ 33 տարի շարունակ տոնը նշել ենք Արցախում։ Այսօր՝ Արցախից դուրս։
Ավելի քան 30 տարի Արցախը եղել է մեր ժողովրդի միասնության, նվիրվածության, ի շահ հայրենիքի ու պետության գործելու կամքի գլխավոր արդյունքը։ Մեր հավաքական սխալների ու բացթողումների հետևանքով Արցախն այսօր կորսված է։ Ընտրությունը մեծ չէ, այն ակնհայտ է՝ կամ վերահաստատում ենք մեր միասնությունն ու մերժում պառակտիչներին, կամ շարունակում կտոր-կտոր կորցնել մեր հայրենիքը։ Կամ որոշում ենք նորից ուժեղ, հավաքական կամք ու արժանապատվություն ունեցող ժողովուրդ դառնալ, կամ շարունակում ապրել ատելության, անարգանքի ու խայտառակության մթնոլորտում։
Ինձ համար ընտրությունը մեկն է՝ վերականգնվել ու նորից լիաթոք շնչել ազատության օդը։
Արցախը եղել և շարունակում է մնալ Հայաստանի անվտանգային համակարգի անքակտելի մասը։ Արցախը և՛ մեր առաջնագիծն էր, և՛ թիկունքը։ Ու քանի դեռ Արցախը հայաթափված է, չկա որևէ երաշխիք, որ Հայաստանը մնալու է հայկական։
Արցախի էջը փակված չէ։ Քաղաքական գործընթացները շարունակվում են։ Եվ շատ կարևոր է, որպեսզի մենք կրկին վերածվենք քաղաքական օրակարգեր թելադրող սուբյեկտի։ Բոլոր խնդիրները պետք է դասակարգվեն և հերթով լուծվեն։ Մենք չենք կարող մոռացության մատնել Արցախի պետականության սիմվոլ հանդիսացող գործիչների գերությունն Ադրբեջանում։ Մենք չենք կարող հանդուրժել արցախահայության իրավունքների՝ առաջին հերթին սեփական հայրենիքում անվտանգ ապրելու իրավունքի անտեսումը։ Մենք չենք կարող հանդուրժել մեր ժողովրդի արժանապատվության շարունակական ոտնահարումը։ Եվ չենք հանդուրժելու։
Սեպտեմբերի 2-ը մեզ համար հենց այդ խորհուրդն ունի՝ չհանդուրժել, պայքարել, լինել ուժեղ, ազատ ու անկախ։ Սրանք են այն արժեքները, որոնց համար հազարավոր հայորդիներ իրենց կյանքն են զոհել։ Սրանք են այն արժեքները, որոնք իմաստավորում են մեր կյանքը։
Արցախը եղել և մնացել է մեր սրտերի անբաժան մասը, և մենք երբեք չենք հրաժարվի մեր մեծ երազանքից՝ վերադարձնելու այն։ Մեր ապագան կառուցվում է մեր միասնական ջանքերի և անխոնջ հավատքի վրա, ու մենք պարտավոր ենք շարունակել մեր պայքարը՝ պաշտպանելու մեր հայրենիքի յուրաքանչյուր քարը։
Այսօր, ավելի քան երբևէ, պետք է մեր ուժերը համախմբենք, հիշենք մեր անցյալը և հավատով լցվենք մեր ապագայի նկատմամբ։ Համոզված եմ, որ մի օր կվերադարձնենք մեր կորցրած հայրենիքը:

Пока Арцах деарменизован, нет никакой гарантии, что Армения останется армянской — Артур Ванецян
Председатель партии «Айреник», бывший директор СНБ Артур Ванецян направил послание по случаю Дня независимости Арцаха.
«Дорогие соотечественники, сегодня День независимости Республики Арцах. Мы отмечали этот праздник в Арцахе вот уже 33 года. Сегодня за пределами Арцаха.
На протяжении более 30 лет Арцах являлся главным результатом единства, самоотверженности, воли нашего народа действовать на благо Родины и государства. В результате наших коллективных ошибок и упущений сегодня Арцах потерян. Выбор невелик, он очевиден: либо мы подтверждаем свое единство и отвергаем тех, кто вносит раскол в общество, либо продолжаем терять Родину по частям. Либо мы решим снова стать нацией с сильной коллективной волей и достоинством, либо продолжим жить в атмосфере ненависти, бесчестия и позора.
Для меня есть только один выход: восстановиться и снова вдохнуть воздух свободы.
Арцах был и остается неотъемлемой частью системы безопасности Армении. Арцах является и нашей линией фронта, и нашим тылом. И пока Арцах деарменизован, нет никакой гарантии, что Армения останется армянской.
Страница Арцаха не закрыта. Политические процессы продолжаются. И нам очень важно вновь превратиться в субъекта, диктующего политическую повестку дня. Все проблемы следует классифицировать и решать одну за другой. Мы не можем забыть пленение в Азербайджане деятелей, являющихся символами государственности Арцаха. Мы не можем мириться с тем, что права арцахских армян, прежде всего, право жить в безопасности на своей родине, игнорируются. Мы не можем мириться с постоянным попранием достоинства нашего народа. И мы этого не потерпим.
2 сентября дает нам именно такой совет: не терпеть, бороться, быть сильными, свободными и независимыми. Это ценности, ради которых тысячи армян пожертвовали своей жизнью. Это ценности, которые придают смысл нашей жизни.
Арцах был и остается неотъемлемой частью наших сердец, и мы никогда не откажемся от нашей большой мечты вернуть его. Наше будущее построено на наших совместных усилиях и неутомимой вере, и мы обязаны продолжать борьбу за защиту каждого камня нашей Родины.
Сегодня, как никогда, мы должны объединить наши силы, вспомнить наше прошлое и наполниться верой в наше будущее. Я уверен, что однажды мы вернём утраченную Родину.