Սահմանազատման հարցում Հայաստանը չի ցանկանում ներգրավել Ռուսաստանին, բայց միևնույն ժամանակ անընդհատ ձգտում է ներգրավել Արևմուտքին. Լավրով
02/09/2024 14:35
Եթե Հայաստանի իշխանությունները ցանկանում են ուղիղ բանակցություններ Ադրբեջանի հետ առանց Ռուսաստանի մասնակցության՝ Լեռնային Ղարաբաղում ճգնաժամը կարգավորելու համար, ոչ մի խնդիր, հայտարարել է ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը։
Դիվանագետի խոսքով, Մոսկվան անհանգստացած է, որ 2020-2022 թվականներին Ռուսաստանի, Հայաստանի և Ադրբեջանի մի քանի գագաթնաժողովներում կնքված եռակողմ համաձայնագրերը «խաթարվել են»։ Այնուհետև կողմերը խոսեցին տրանսպորտային կապի վերականգնման և եռակողմ հանձնաժողովի ստեղծման մասին, որը պատասխանատու կլինի դրա համար։
Լավրովը նաև նշել է, որ պետական ​​սահմանի սահմանազատման հարցում Հայաստանը չի ցանկանում ներգրավել Ռուսաստանին, բայց միևնույն ժամանակ անընդհատ ձգտում է ներգրավել Արևմուտքին՝ ԱՄՆ-ին, Եվրամիությանը։ Նախարարի խոսքով՝ սա Երևանի ընտրությունն է, բայց պետք է բանակցել առաջին հերթին ադրբեջանցի հարևանների հետ, այլ ճանապարհ չկա։
Նա նաև հայտարարել է, որ ՌԴ-Հայաստան-Ադրբեջան եռակողմ պայմանավորվածություններն օդում կախված են մնացել։
Լավրովը  հիշեցրել է, որ ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի, ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ստորագրած նոյեմբերի 9-ի հայտարարության մեջ այդ կետը կա:
«Սկզբում Հայաստանը հրաժարվեց ավտոմոբիլային ճանապարհից և պնդեց, որ միայն երկաթուղային լինի: Հետո հանկարծ Հայաստանը հայտարարեց, որ ՌԴ սահմանապահները չեն մասնակցելու, թեկուզ դա սևով սպիտակին գրված է նոյեմբերի 9-ի հայտարարությունում», - ասել է նա:

В вопросе делимитации государственной границы Армения не хочет привлекать Россию, и при этом стремятся постоянно привлечь Запад — Лавров
Глава МИД России Сергей Лавров заявил, что если власти Армении имеют желание прямых переговоров с Азербайджаном без участия России по разрешению кризиса в Нагорном Карабахе, то «ради Бога».
«Точно так же мы сейчас переживаем по поводу того, что трехсторонние договоренности, заключенные на нескольких саммитах Россией, Арменией, Азербайджаном в 2020- 2022 гг., тоже провисли. Вот я упомянул возобновление транспортного сообщения и упомянул еще о трехсторонней комиссии, которая этим занималась, она сейчас практически уже не собирается. Ереван считает, что это нужно делать напрямую с Азербайджаном, но если у них получится, то ради Бога», — сказал глава российской дипломатии, выступая перед преподавателями и студентами МГИМО.
Лавров отметил, что в вопросе делимитации государственной границы Россия должна консультировать этот процесс между участниками, однако этого не происходит. «Нет, не хотят, и при этом стремятся постоянно привлечь Запад, США, ЕС, Париж, привлечь к предоставлению своей эгиды любым процессам. Это их выбор, но договариваться надо, прежде всего, с азербайджанскими соседями. Иного пути нет», — добавил глава МИД РФ.