Նա, ով համարում է, որ հայկական Արցախի էջը փակված է, սպասարկում է թշնամու շահերը, անարգում հանուն Արցախի նահատակվածների հիշատակը. Սերժ Սարգսյան
02/09/2024 10:05
ՀՀ երրորդ նախագահ Սերժ Սարգսյանն ուղերձ է հղել Արցախի Հանրապետության անկախության օրվա առթիվ։
«Արցախը 1991 թվականի սեպտեմբերի 2-ին անկախ է հռչակվել այդ ժամանակ գործող բոլոր իրավական և միջազգային նորմերին համապատասխան: Դրանից երեսուներկու տարի անց՝ 2023 թվականի սեպտեմբերին, Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման ենթարկված, իր բնօրրանից ամենազազրելի մեթոդներով բռնի տեղահանված արցախահայությունն ունի արժանապատիվ պայմաններով վերադարձի իրավունք, և ստեղծված իրավիճակում նրա անքակտելի իրավունքների իրացման համար առկա են միջազգային մեխանիզմներ:
Նա, ով համարում է, որ հայկական Արցախի էջը փակված է՝ անտեսելով արցախահայության իրավունքն ու վերադարձի հնարավորությունը, անթաքույց սպասարկում է այդ անհեթեթ տեսակետն առաջ մղող թշնամու շահերը, անարգում հանուն Արցախի նահատակվածների հիշատակը, ազատ և անկախ ապրելու համար պայքարած, անասելի զրկանքներ կրած մեր ժողովրդի ճնշող մեծամասնության նվիրական գործը:
Արցախի հարցը պետք է վերադառնա միջազգային հարաբերությունների օրակարգ:
Բավարար ջանքեր գործադրելու, հնարավոր բոլոր միջոցներով նպատակային աշխատանք իրականացնելու պարագայում կարող ենք հաջողության հասնել:
Աներկբա է, որ այս հարցում առաջին հերթին անհրաժեշտ է պետական մակարդակով և ազգային շահի պաշտպանության դիրքերից շահագրգիռ աշխատանք իրականացնել, որի համար կարևոր է այդպիսի գիտակցումով իշխանություն ունենալը:
Ցավոք, այսօրվա իշխանությունները բռնել են Արցախի հարցը մոռացության տալու ճանապարհը: Ուրանում են:
Մարդու հիմնարար իրավունքների և ազատությունների ջատագով քաղաքակիրթ աշխարհը չի կարող և չպետք է անտարբեր մնա հայ ժողովրդի՝ հազարամյակներով իր բնօրրանում ապրած մի մեծ հատվածի հայրենազրկման ու բռնի տեղահանման հարցում»,- ասվում է ուղերձում։

Тот, кто  считает страницу армянского Арцаха закрытой, обслуживает интересы врага, позорит память павших во имя Арцаха — Серж Саргсян
02/09/2024 10:30
Тот, кто считает страницу армянского Арцаха закрытой, обслуживает интересы врага, позорит память павших во имя Арцаха — Серж Саргсян
Третий президент Республики Армения Серж Саргсян направил послание по случаю Дня независимости Республики Арцах.
«Арцах провозглашён независимым 2 сентября 1991 года в соответствии со всеми действовавшими на тот момент правовыми и международными нормами. Через тридцать два года после этого, в сентябре 2023 года, подвернутое Азербайджаном этнической чистке, самыми подлыми методами насильственно изгнанное со своей исторической родины арцахское армянство имеет право на возвращение на достойных условиях, и существуют международные механизмы для реализации его неотъемлемых прав в создавшейся ситуации.
Тот, кто, игнорируя права и возможность возвращения арцахских армян, считает страницу армянского Арцаха закрытой, неприкрыто обслуживает интересы продвигающего эту абсурдную точку зрения врага, позорит память павших во имя Арцаха, пренебрегает священным делом подавляющего большинства нашего народа, который боролся за право жить свободно и независимо, претерпел неописуемые лишения.
Вопрос Арцаха должен вернуться в повестку международных отношений. Приложив достаточные усилия, целенаправленно работая, используя все возможные методы, мы можем достигнуть успеха. Безусловно, что в этом вопросе в первую очередь необходимо вести заинтересованную работу на государственном уровне и с позиций защиты национальных интересов, для чего важно иметь обладающее таким пониманием правительство. К сожалению, сегодняшние власти идут по пути предания арцахской проблемы забвению. Отрекаются.
Отстаивающий фундаментальные права и свободы человека цивилизованный мир не может и не должен оставаться безразличным к вопросу депатриации и насильственного выселения тысячелетиями жившей на своей родине значительной части армянского народа».