Արցախը կկորցնենք այն պահին, եթե այն հայաթափվի մեր սրտում, հոգում, եթե մոռանանք Արցախի մասին․ Արմեն Աշոտյան
03/09/2024 17:00
ՀՀԿ փոխնախագահ, քաղբանտարկյալ Արմեն Աշոտյանի դատական նիստի ավարտին լրագրողները դիմեցին նրան՝ խնդրելով մեկնաբանել այն փաստը, որ Արցախի Հանրապետության անկախության օրն առաջին անգամ նշում ենք Արցախից դուրս։
«Արցախը կա՝ անկախ նրանից, որ այնտեղ այս պահին հայեր չեն ապրում։ Եվ Արցախը հայաթափվել է միայն ֆիզիկական իմաստով։ Արցախը կկորցնենք այն պահին, եթե այն հայաթափվի մեր սրտում, հոգում, եթե մոռանանք Արցախի մասին»,- ասաց Արմեն Աշոտյանը։
Փաստին, որ օրվա իշխանությունները երեկ ոչ մի կերպ  չանդրադարձան Արցախի Հանրապետության անկախության օրվան, Արմեն Աշոտյանն արձագանքեց․ «Նրանք ամեն օր ամեն ինչ անում են, որ քողարկեն իրենց դավաճանական քաղաքականությունը և Արցախի հանձնումը  ֆիզիկական իմաստով, բերեն, հասցնեն տրամաբանական ավարտին՝ մեր բնակչության մեջ սրսկելով այն թունավոր ապազգային միտքը, թե «Արցախը մերը չէ և մեզ պետք էլ չէ»։

Мы потеряем Арцах в тот момент, когда он будет деарменизован в наших сердцах и душах, если забудем об Арцахе — Армен Ашотян
03/09/2024 17:57
По окончании судебного заседания по делу вице-президента РПА, политзаключенного Армена Ашотяна к нему обратились журналисты с просьбой прокомментировать тот факт, что День независимости Республики Арцах впервые отмечается за пределами Арцаха.
«Арцах существует несмотря на то, что в настоящее время там не проживают армяне. А Арцах деарменизован лишь физически. Мы потеряем Арцах в тот момент, когда он будет деарменизирован в наших сердцах, душах, если мы забудем об Арцахе", - сказал Армен Ашотян.
Коснувшись молчания властей Армении в День независимости Республики Арцах Армен Ашотян отметил: «Они в каждодневном режиме делают все для сокрытия своей предательской политики, для того, чтобы довести до логического завершения физическую сдачу Арцаха, насаждая среди населения ядовитую антинациональную мысль о том, будто бы «Арцах – не наш и нам не нужен»».